Consumuri carburant Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ba da doar a crescut de la 5,2 (consum pe o distanta de 400 km) la 5,8% in circa 40 de km cat o fi fost de la benzinarie la Balea Lac.
    Oricum, consumul real a fost undeva pe la 6,5%

    Originally posted by Delphi View Post
    Se pare ca tu scoti cele mai bune consumuri.

    Consumul de 5,2% l-am scos cu un mers relativ calm, la limita legalitatii (60 km/h in localitati si maxim 110-120 km/h in afara)
    La intoarcere m-am tinut dupa @cryo si nu a mai fost chip sa scada consumul

    Comment


    • personal record in oras:

      6.0 l/ 100 km

      in seara asta, am alimentat in baneasa la petrom si am luat-o spre casa asa ca pensionarii
      orasul semi-pustiu, cateva masini, am prins vreo 3-4 semafoare, consumul cel mai scazut(instantaneu) a fost de 6.0 l
      am mers cu vmax=50km/h(adica legal)

      am incercat sa scad sub 6 insa n-a vrut....

      LE
      distanta parcursa: aprox 5-6 km
      alllx
      Senior Member
      Last edited by alllx; 16-10-09, 22:48.
      Suro Tono
      ex Civic 5d, i-Shift, executive

      Comment


      • Ahhh nu, asta cu 5-6km nu se pune ca asa reusesc si eu.
        1.8 i-VTEC MT CIVIC 5D Nighthawk Black
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/escobar/NHB
        Mavi Travel - Aducem lumea mai aproape de tine
        http://www.mavitravel.ro
        STOP ACCIDENTELOR RUTIERE! VIATA ARE PRIORITATE!

        Comment


        • Ehei! A vazut bordul meu si 3.8 l/100km pentru cativa kilometri*

          * adica intre Otopeni si Saftica.
          B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
          Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

          Comment


          • Ultimul plin exclusiv Iasi: 42l - 510km, pe CB 7.7%, real 8.2%, not bad

            PS: pe primii 300km consumul a fost constant 7.0% dupa care au venit zilele Iasului (si Sf. Parascheva) si m-am plimbat cu treptele 1 si 2 parca eram pe automat.
            '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
            Fosta:
            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
            Javascript motherfucker in Iasi?
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

            Comment


            • Ai avut curaj sa iesi cu masina in oras de Sf. Paraschiva. Sotia a facut aproape o ora de la zimbru pana in Tatarasi

              Comment


              • Eu o ora din CUG pana in Dacia... a crescut atunci de la 7.0 la 7.3 (in nici 10km la o medie de 300km da-ti seama ce consum a fost ) apoi m-am plimbat vreo 2-3 zile prin centru si deh.. a crescut la 7.7, nici nu stiai daca stai la semafor sau doar stai pur si simplu.
                '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                Fosta:
                '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                Javascript motherfucker in Iasi?
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                Comment


                • Ahhh, de nu v-as vedea o luna in Bucuresti in decembrie!
                  B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                  Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                  Comment


                  • Prietenii mei .... voi vorbiti de lucruri sfinte!!!
                    7.0 - 7.5 in oras am vazut doar cand am fost in Sinaia pe la ai mei si am stat mai mult pe acolo!
                    In Bucuresti nu pupa bordul meu asa valori mici!
                    Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

                    Comment


                    • Sa ne intelegem, Bucuresti... e ceva aparte vin destul de des pe acolo, cu masina, so i know the shit. Un weekend fain in Bucuresti, ziua trafic normal de capitala, noaptea intre 4000 si 6500rpm, consum pe ~100km - 13%

                      Desigur, daca as cunoaste strazile ok, traficul mai in detaliu, as pune un pariu ca scot sub 10% lejer.
                      '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                      Fosta:
                      '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                      Javascript motherfucker in Iasi?
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                      Comment


                      • Andrei, crede-ma, pe vremea asta de acum nu poti sa scoti sub 10% in Bucuresti. Poate reusesti daca mergi numai noaptea. Mie imi sta la 11,6 - 11,8% pe BC de cand m-am intors de la Sambata.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Sub 10 l/100km in Bucuresti poti scoate numai vara, dar nici macar atunci nu o faci nemaipomenit de lejer. Mie nu prea-mi pasa de consum si vara am cam 10.5-11.0. Acum... mult mai mult. Ce-i drept stau si intr-o zona in care, la ora la care plec eu de acasa dimineata, traficul este cum nu se poate mai jalnic.
                          B-01-PHP: 2007 FK2 Executive Champagne Silver
                          Citeste regulamentul inainte sa faci valuri!

                          Comment


                          • Si la mine se invarte intre 11 si 12 % . Nu prea am reusit sa scad sub 10 nici iarna nici vara
                            Honda Civic Sedan 1.8 ES/MT - Nighthawk Black Pearl

                            Comment


                            • Mah, daca ziceti toti 3... atunci imi retrag afirmatia totusi, in plimbarile mele pe acolo, mi s-a parut ok, daca mergeam cu cineva care stia strazile ok, de asta ziceam, si merg des si in timpul saptamanii deci nu doar weekend.

                              Sincer, nu-mi doresc sa ma mut prea curand din Iasi a.i. sunt foarte multumit de consumul care il are, eu cand am luat-o ma gandeam undeva la un 10% ca o sa consume, avand in vedere cel oficial de 8.7%
                              '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                              Fosta:
                              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                              Javascript motherfucker in Iasi?
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                              Comment


                              • Inainte sa inceapa scolile si cand lumea era in vacanta, da se putea scoate si sub 10%, chiar sub 10% real, nu pe BC. Acuma, gata cu distractia .
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X