Jante Accord

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Grecud View Post
    Apropo pina la sfirsit mi-am luat alte jante 6.5x1/5x114.3 ET 50 si totul a revenit la norma si eu sunt Happy.
    Ce jante ti-au luat pana la urma ?
    '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

    Comment


    • Originally posted by balaurul View Post
      Ce jante ti-au luat pana la urma ?


      producatorul autec

      Comment


      • eu is adeptul la Clean JDM


        Grecud
        Junior Member
        Last edited by Grecud; 12-03-14, 18:10.

        Comment


        • GabiA la acel preț mai bine cauta ceva ușor, īn state găsești Enkei PF01 (preferatele mele) și cum ești pe suspensie stock as alege 7x17 ET45-48 , seamănă mult cu cele stock dar au avantajul ca sunt mult mai ușoare. Ca și transportator găsești din cei ce aduc la container și le poți aduce la un preț convenabil.

          Comment


          • Ma gandeam la 18, acum am jantele stock pe 17 iar rotile mi se par mici...
            Honda Accord TypeS neagra

            Comment


            • Da 18 arata mai bine. Doar sa īți alegi unele cu un ET ai sa nu iasă prea mult īn afara.

              Comment


              • Cei care aveti jante de 18" pe Accord CU/CW, ce dimensiuni de anvelope aveti pe ele?

                Ma batea gandul la 225/45/18 pentru ca dau mai bine la echivalenta cu cele de pe masina(225/50/17), doar ca mai cautand am vazut ca 235/40/18 sunt si cu pana la 80€/total mai ieftine pe acelasi model de anvelopa.... asa ca ma gandeam sa ma reorientez catre 235/40.

                Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • Pe CTR am 225/40/18 din fabrica.
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • Pe CU sunt mai mari rotile, dimensiunea standard este 225/45 R18 dar poți merge și pe 235/40
                    dinoc
                    Senior Member
                    Last edited by dinoc; 15-03-14, 17:34.

                    Comment


                    • Multam' @dinoc. Nu mai stiam ce dimensiune era trecuta in manual pentru 18, practic mai mult de asta intrebam. Oricum nu e bai nici cu 235/40/18 pentru ca am certificat si pentru dimensiunea asta, iar diferenta de 1.8% fata de standardul pe 17 este acceptabil(225/45/18 are in schimb doar un 0.4%)...dar dupa cum spuneam ce m-a facut sa ma reorientez a fost diferenta de pret.

                      Cum nu fac liniute cu masina, ce se pierde la acceleratii prin diferenta de la 225 la 235 nu prea ma intereseaza(in plus eu zic ca s-ar putea sa compensez prin diferenta de greutate fata de 17" OEM) si nici eventualele cresteri ale tendintelor de urmarire a curburii drumului.

                      Sent from my GT-I9300 using Tapatalk



                      LE: tocmai am arucat un ochi in carte si vad ca scrie 235/45/18.
                      Dozer
                      Senior Member
                      Last edited by Dozer; 15-03-14, 13:55.
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • 235/45 R18 sunt roți mai mari decāt 225 /50 R17 , ceea ce echivalează cu rapoarte mai lungi īn transmisie => accelerări mai lente.

                        235/40 īnseamă roata o idee mai mica decāt 225/45, ceea ce echivalează cu rapoarte o idee mai scurte īn transmisie => accelerare o idee mai rapidă

                        dinoc
                        Senior Member
                        Last edited by dinoc; 15-03-14, 17:43.

                        Comment


                        • Ceva e greșit. Īn CIV la CU2 scrie 225/50 R17 sau 225/45 R18 - ca circumferință sunt aproape identice, deci fără probleme īn ceea ce privește eroarea vitezometrului.
                          Īn manual mai apare o dimensiune, 235/45 R18, bănuiesc că pentru Type S/R, dracu știe.

                          Īn orice caz, dacă pui ceva ce nu e trecut īn CIV poți avea probleme la ITP.

                          Comment


                          • Da echivalentul corect la 225/50 R17 ar fi 225/45 R18 .
                            Am vazut si eu in showroom Type-S CU2, echipat cu 235/45 R18 - ceea ce este putin ciudat , daca vrei sa accelereze mai repede masina , nu-i pui roti mai mari .

                            Comment


                            • 235/45/18 parca sunt pe TypeS(cel putin tot pe TypeS vazusem si eu). Nu am inteles nici eu de ce ai monta roti ceva mai mari, pe ceva ce aparent se vrea mai rapida. In schimb in carte se mentioneaza ca daca ai 235/45/18 nu poti reveni la 225/50/17(probabil zic eu din cauza erorii vitezometruluii).

                              Mai dau cu banul asupra dimensiunii in timp ce ma decid asupra modelului de anvelopa, dar probabil voi ramane pe 235/40/18. Vizual, nu cred ca va fi perceptibila diferenta de diametru al rotii(225/50/17 vs 235/40/18), raportat la pasajul rotilor. Oricum, m-am clarificat asupra dimensiunilor, multam` de info.

                              @dinoc: cand am vorbit de acceleratii, m-am referit la setup-ul actual vs setup-ul viitor.

                              @CatalinP: masina nu face ITP in tara... asa ca le dau voie sa nu le placa dimensiunile mele . Imi trebuie doar ca jantele sa aiba certificare, alaturi de dimensiunile aprobate, iar aprobate am mai multe pe 18(de la 225 pana la 245), trebuie doar sa aleg ceva ce sa imi convina.
                              Dozer
                              Senior Member
                              Last edited by Dozer; 15-03-14, 18:56.
                              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                              Comment


                              • Dinu, nu e invers cu roțile? Diametru mai mare, distanta mai mare parcursa, acceleraţie īmbunătățită?
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X