Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare colegi, de mulți ani īmi place modelul accord, mi se pare una din cele mai frumoase mașini și īn ziua de azi. As vrea sa cumpăr una pe benzina, manuala, dar nu știu la ce sa ma aștept. Inițial m-aș orienta la modelul cu motor de 2.4, dar nu știu cum e cu consumul īn oraș īntr-un oras mediu gen Constanta și īn afara.

    Ceva probleme tehnice mai importante ar fi? Am citit ca ambreiajele sunt cam sensibile și cad pe la 100-120 mii, și ceva probleme cu rugina pe la trapa.

    Nu am avut posibilitatea sa conduc, cum sta cu dinamica īn trafic? Direcția oferă un bun feedback? Frānele sunt ok?

    Comment


    • Nu prea īți place să citești....asta nu este grup pe Facebook! Tot ce ai īntrebat tu se regăsește īn postările de pe forum. La care generatie Accord te referi? In 2008/2009 a apărut alta. CL7 e o mașină super. Ambreiajul dacă nu īți bați joc de el și nu vede doar orașul ține și 200k km, direcția mie īmi place, trapa s-a rezolvat pe garanție la multe... Consumul īl găsești aici, e in funcție de greutatea piciorului.

      Comment


      • Am omis sa zic ca vreau modelul din 2010. Forumul are 100 mii pagini, am zis ca poate sunt posesori care ma pot lamuri prin experientele lor mai ales ca ma grăbesc cu achiziția.
        Știu ca difera consumul prin prisma tălpii cāt și a condițiilor de drum dar totuși..

        Comment


        • Cu cit te grabesti mai mult cu atit cresc sansele sa iei o teapa. "Astea nu se strica" e cit se poate de adevarat cu conditia sa fie intretinute cum trebuie. Citeste pe-aici si vezi.
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • Ce buget ai pentru 2.4? Nu de alta, dar sa nu-i pui anvelope Debica mai tarziu...

            Comment


            • Originally posted by Ct10dre View Post
              Salutare colegi, de mulți ani īmi place modelul accord, mi se pare una din cele mai frumoase mașini și īn ziua de azi. As vrea sa cumpăr una pe benzina, manuala, dar nu știu la ce sa ma aștept. Inițial m-aș orienta la modelul cu motor de 2.4, dar nu știu cum e cu consumul īn oraș īntr-un oras mediu gen Constanta și īn afara.

              Ceva probleme tehnice mai importante ar fi? Am citit ca ambreiajele sunt cam sensibile și cad pe la 100-120 mii, și ceva probleme cu rugina pe la trapa.

              Nu am avut posibilitatea sa conduc, cum sta cu dinamica īn trafic? Direcția oferă un bun feedback? Frānele sunt ok?
              Consum Constanta 9.8 (mers relaxat)
              Consum exterior 6.2 (mers relax)
              Dinamica e buna.
              Direcția e buna.
              E solida.
              CL9 - AT
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by CatalinP View Post
                Ce buget ai pentru 2.4? Nu de alta, dar sa nu-i pui anvelope Debica mai tarziu...
                Bugetul nu e problema, dar n-aș vrea sa depășesc 12-14k.

                Comment


                • Originally posted by Io si Ea View Post
                  Cu cit te grabesti mai mult cu atit cresc sansele sa iei o teapa. "Astea nu se strica" e cit se poate de adevarat cu conditia sa fie intretinute cum trebuie. Citeste pe-aici si vezi.
                  Ai dreptate, nu o sa iau una care a fost terminata chiar dacă rămān pieton īncă un an de acum īncolo. Am văzut ca au fost probleme cu caseta de direcție, un furtun de servo și alte chestii mai mici. Atāt timp cāt motorul cutia și sistemul de injecție sunt făcute ok restul nu ar trebui sa coste prea mult.

                  Comment


                  • Caseta de directie la modelul de care vorbesti - 2010 - este asistata electric, deci nu exista nicio problema cu vreun furtun de servo.

                    Comment


                    • directia e foarte buna. ofera mult feedback. mie imi placea. dar altii s-au mai plans. trebuie sa mergi cu ea. daca nu vrei stress cu ambreiaj ia AT. in experienta mea in extraurban diferenta intre mers lejer si dat ture la greu (cum se cuvine cu acest motor) e de vreo 2-3 litri
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • Nu e problema nici dacă va trebui sa schimb ambreiajul, doar nu cade odată pe an. AT nu prea as vrea deoarece as dori sa profit de motor la maxim, am condus automata pe seria 3 și 5 și deși e super confortabila și e una din cele mai bune cutii tot īți taie mult din plăcerea condusului..

                        Credeam ca e furtun de servo pentru servofrana, dacă nu e aceasta problema la modelul din 2010 și mai bine

                        Comment


                        • Pai atunci cauta una fara servo frana si servo directie, fara ABS sau VSA, ca si astea "taie mult din placerea condusului"...

                          Click image for larger version

Name:	Unknown.jpg
Views:	1
Size:	11.3 KB
ID:	726518

                          Comment


                          • @CatalinP, nu prea īnțeleg rostul atitudinii de genul. Nu vrei sa ma ajuți, nu ma ajuta , dar lasă mistourile pentru prietenii tai. N-am intrat aici ca să se facă bășcălie de mine, vad ca unii useri sunt mai rai decāt cei de pe forumul Audi.

                            Nu uita ca și tu ai avut īntrebări īnainte sa īți cumperi Honda, dacă toți īți răspundeau īn derādere unde se ajungea??

                            Comment


                            • Cand vii si afirmi ca A/T iti taie mult din placerea condusului, si mai ales cand spui de o cutie ZF, cam la ce te astepti?

                              Ca sa nu mai spun ca, traind in Romania, e maxima placerea condusului prin toate orasele din ce in ce mai aglomerate, mergand bara la bara, si pe drumurile interurbane pline de carute si de gropi.

                              Comment


                              • Suntem diferiti. Pentru unii, cutia manuala e o placere, pentru altii nu. Nu poti sa pui cutia automata pe acelasi plan cu servofrana si servodirectia, chiar nu poti.

                                Pentru mine ambele au farmecul lor, si manuala si automata.
                                Pe langa confort, e clar in momentul asta, si performanta maxima se obtine tot din cutiile automate. Dar nu toata lumea cauta doar performanta maxima sau confortul maxim, placerea condusului nu inseamna doar asta. De aia editii limitate de Porsche, avand cutii manuale si mai putina electronica, s-au vandut extraordinar de repede si la niste preturi uriase. Pentru ca placerea condusului nu e aceeasi pentru toata lumea. De aia Porsche a decis pana la urma sa readuca cutia manuala pe GT3, chiar daca timpii pe circuit scad.

                                Eu recunosc ca mi-as dori ca urmatoarea masina sa fie automata, pentru ca Bucuresti, dar am unele momente in care ma bucur atat de tare de masina mea incat decizia asta nu mai e atat de clara.

                                Acum, legat de CU2 in cazul asta, eu clar l-as lua automat, pentru ca nu e o masina facuta pentru placerea condusului. E o masina mai grea ca modelul anterior, mai inceata si orientata mult mai mult catre confort.
                                Dar din nou, daca omul vrea manuala, e dreptul lui. Mai ales ca automata de pe CU2, cu ale ei 5 trepte lungi, penalizeaza mult performantele dinamice.
                                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                                Comment

                                Working...
                                X