Honda HR-V 2015

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ harris
    eu nu am zis ca nu e o masina frumusica, utila in oras etc.
    am zis ca nu sta bine la fiabilitate
    am un amic care a avut vreo doua si de cate ori il intrebam repara cate ceva la ele
    plus ca grupul fiat are o traditie de "fragilitate" pe care mai are de lucru ca sa o infirme

    in plus, caroseria aia e superba in forma ei originala, varianta " crossover" ca sa fim ontopic, mie mi se pare hidoasa

    sent using digital smoke
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • Adevarul asta este dar te tine mereu in priza, pe cind la Honda te gindesti cum sa o faci si mai buna, ce inbunatatiri, ce upgrade.

      Comment


      • Stiu eu stiu eu din US fara nici o legatura cu civic-ul.

        Comment


        • Hop si eu cu o parere, doua...:
          HR-V 2015 = crossover, o afirmatie gresita spun eu datorita faptului ca nu avem 4x4. Insa, masina asta va intra la bataie cu modele in gama de pret de maxim 30.000. Astfel, luand in considerare si dimensiunile (exterioare, interioare, vol. portbagaj) avem ca si concurenta 7-8 masini: Dacia Duster, Mazda CX-3, Mitsubishi ASX, Nissan Qashqai, Skoda Yeti, Suzuki S-cross si VW Tiguan. Cam atat zic eu deoarece modele precum Audi Q3, BMW X1, Merc GLA, Mini Countryman au preturi peste 30K, iar cele precum Citroen C4 Cactus, Jeep Ranagade, Nissan Juke, Opel Moka, Peugeot 2008, Renault Captur, Subaru XV, sunt mai mici in orice privinta decat noul HR-V. Imi bazez afirmatiile pe dimensiunile noului model care are acelasi ampatament cu CR-V, iar volumul portbagajului ajunge la 453 litri (aproape cat al lui Ford Kuga, masian din clasa CR-V-ului).
          Din cele enumerate ca si concurenta, statisticele vanzarilor ne spun ca mai mult de 70% sunt 4X2. Coroborat cu faptul ca utilizatorii unor astfel de modele conduc preponderent urban, iar din putinele iesiri pe drumuri neasfaltate, masinile ruleaza pe drum forestier sau o zapada de cativa centimetri, un sistem 4X4 nu era absolut necesar la HR-V, cel putin nu la startul vanzarilor.
          Pentru ca sistemul exista pe acest model, pe alte piete, daca se va dovedi necesar pentru Europa, in mod sigur va fi implementat, negenerandu-se costuri suplimentare masive.
          In ceea ce ma priveste, un sistem 4x2 imi este suficient atata timp cat garda la sol imi permite sa urc borduri mai inalte sau sa trec prin zapada mai mare. Am vazut atatea filme, inclusiv cu CR-V, care cu 4x2 se descurca foarte decent pe o sapada de cativa centimetri. Si cum la mine, in GL, stratul de nea este prezent maxim 10 zile pe an, ma multumesc cu tractiunea fata.
          Cu privire la scapade in concedii, la munte sau pescuit, bike-ing ori alte hobby-uri, nu sunt pentru mine. Merg maxim de 2 ori pe an la munte, doar o data iarna, si m-am descurcat si cu Civic 4D. Deci....
          De ce nu mi-as luat Civic Tourer, in detrimentul unui HR-V 4x2? Pentru ca o garda la sol mai mare imi da o anumita incredere ca nu voi rupe pragurile la borduri si nu raman "pe burta" in zapada, ca e mai inalt si chiar daca are rezervorul tot sub scaunul soferului ca si Tourer-ul, voi sta mai bine in HR-V si pentru ca imi place design-ul mai mult la HR-V.
          In ceea ce priveste capitolul motorizari, singura mea nemultumire este ca nu au pus 1.8-ul de Civic, dar vreau sa acord credit si acelui 1.5 pana ce-l voi testa. E posibil sa ne surprinda placut. Nu alergi cu o astfel de masina, iar viteze demult nelegale pe autostrazile noastre rupte sau depasiri decente sunt convins ca face si 1.5-ul. La capitolul diesel nu ma bag deoarece nu cumpar pe masina mea un tip de motor despre care eu consider ca ar trebui sa echipeze doar utilaje agricole sau autovehicule de mare tonaj. E parerea mea, nu dati cu pietre....
          Concluzia: HR-V, eu te astept cu nerabdare.....
          “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

          Comment


          • Atentie! Crossover nu inseamna si 4x4

            si rezervorul e sub scaunul pasagerului
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Originally posted by Xander View Post
              1.8 si 140 cai... De unde am mai auzit de motorul asta?? )))
              Pai parca zice pe acolo ca ar fi cel de pe Civic.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Partial corecte afirmatiile tale, ticker!
                Titulatura de Crossover nu obliga la 4x4, dar pe majoritatea modelelor ce se regasesc in aceasta clasa intalnim disponibil un astfel de sistem, sau mai nou, un sistem ce vrea sa faca ceea ce face 4x4, bazat pe modul de actiune al sistemului ESP.
                In legatura cu locul unde este plasat rezervorul, eu stiam ca e ca la Civic Tourer, sub scaunul soferului. Daca este sub cel al pasagerului, e si mai bine...
                “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

                Comment


                • Nu e deloc partial adevarata afirmatia lui ticker : http://en.wikipedia.org/wiki/Crossover_(automobile)
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Ieri am aflat si eu ca HR-V face parte din segmentul B.
                    http://en.wikipedia.org/wiki/Mini_sport_utility_vehicle, deci Mini SUV sau subcompact SUV sau subcompact crossover si aveti acolo lista cu competitorii.
                    dacliber
                    Senior Member
                    Last edited by dacliber; 21-02-15, 16:49.
                    ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                    Comment


                    • ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                      Comment


                      • Cred ca este masina de la Honda pe care am asteptat-o cel mai mult sa apara in perioada recenta. Nu de alta, dar Civicul sedan face 8 anisori in toamna si a venit timpul sa ma gandesc la un inlocuitor, chiar daca schimbarea nu va veni asa de curand.
                        Stiam de mult, de la fostul presedinte Honda Trading Romania, ca Honda este geloasa pe succesul lui Qashqai si planuieste sa faca un asemenea model.

                        Ca si viitori/potentiali clienti suntem indreptatiti sa avem unele pretentii in ceea ce priveste tractiunea integrala si motorizarea, dar va spun din start ca masina asta nu a fost gandita pentru drumurile din Romania...ca de altfel multe alte modele . Am vazut ca se afirma destul de des ca "am nevoie sa ma sui cu masina pe vreo bordura, etc."...pai numai pe la noi, in Balcani, se intampla de-astea. Modelele de genul HR-V-ului nu sunt facute sa ne suim pe borduri cu ele...noi ne suim pentru ca suntem nevoiti sau uneori prost educati, indiferenti, etc.
                        Imi amintesc ca acum multi ani, cand a venit un japonez de la Honda in Romania (cred ca e vorba de primul presedinte, daca nu ma insel) i-a rugat pe ai nostri sa-l duca pe autostrada si pe la km 50 pe A1 (Bucuresti - Pitesti) a intrebat cat mai este pana pe autostrada...

                        In fine, parerea mea este aceeasi cu a celor care au spus ca acest model se adreseaza intr-o proportie foarte mare utilizatorilor urbani si ca nu se justifica obligativitatea unui 4X4 fara de care nu ar putea fi luata in discutie...Recunosc, pe de alta parte, ca mi-ar placea sa fi venit deja la noi cu aceasta optiune inca de la lansare (cine vrea, sa aiba posibilitatea de a o avea), dar uitam cu totii un lucru: avem deja o alternativa care se numeste CR-V. Un 4X4 te face sa te simti mai in siguranta si chiar mai indraznet in anumite situatii. Cred ca as fi avut nevoie de cateva ori in ultimele 12 luni de o tractiune integrala, dar sunt atat de putine cazurile, incat nu se aduna pe degetele de la o mana.

                        In rest, designul tine de gusturi. Mie imi place, desi nu pot spune ca este ceva original, dar e placut ochiului si cel mai mult ma atrage interiorul, adica acolo unde iti petreci cel mai mult timp alaturi de aceasta masina. Ramane sa vedem calitatea materialelor si, bineinteles, cum se comporta pe sosea si cat de potente sunt motoarele.
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • E frumoasa, desteapta si devreme acasa, cred!
                          Totusi, intra intr-un segment destul de aglomerat si intr-o concurenta destul de stransa, iar pretul sunt sigur ca e mai mare decat, spre ex: Dacia Sandero Stepway, Renault Capture, etc.
                          Doar este o Honda!
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • Iar pentru cine este nemulțumit de lipsa 4X4, există nivelul anterior care are așa ceva
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Exteriorul mi se pare banal. Interiorul insa este de-a dreptul oribil. Ce e fanta aia de aerisire din dreptul pasagerului? E luata direct de la vre-un vagon de metrou? Iar ecranul din mijlocul bordului seamana cu un doubledin din anii 90. Masina aceasta va avea aceiasi soarta cu Cr-Z-ul si chestia cealalta oribila careia i-am uitat si numele(era un fel de concurent al priusului).
                              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                              Comment


                              • Eu nu as fi atat de categoric sau sigur
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X