HONDA S2000

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si in al doilea filmulet, pe care nu l-am urmarit cu atentie foarte mare, ala schimba ultima oara la 230 km/h, dintr-a 5-a intr-a sasea. Dar se vede clar ca nu-i taie alimentarea, deci s-ar mai duce fro 10-15 km in plus.
    Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
    LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
    Accord 2006 2.0 ES M/T
    Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
    Raising money for...the third H

    Comment


    • Originally posted by cryo
      Originally posted by Ati
      Imi pare rau ca nu am reusit sa fac atunci si cu cryo si dan.
      Ei vezi? Sa nu se mai repete.... am fi jurat si noi pentru tine atunci :lol:
      promit, mea culpa, ops:

      Comment


      • Originally posted by Ati
        Cioli si in manualul de utilizare a S2000 din Romania scrie ca e recomandat ca treapta 1 sa se schimbe pana in 70 km/h, treapta a doua pana in 105 km/h, treapta a treia :lol: pana in 145 km/h, treapta a a patra pana in 185 km/h, treapta a cincea pana in 222 km/h , deoarece citez acu "Daca depasiti aceste viteze , viteza motorului va intra in zona rosie a turometrului" si eu am spus ca am dat pana mi-a taiat-o.
        okei , si cu inca 300 de ture in plus cat crezi ca mai merge ? 5km/h
        Originally posted by Ati
        PS Nu m-am enervat chiar e fun
        ok then , mam speriat
        edit : da jester ai dreptate sunt mile , pt. ca urca f greu pana la 140
        dar al doilea cred ca spune tot :

        http://video.google.com/videoplay?do...331511&q=s2000
        Vtec Junkie B16a2.

        Comment


        • Jester, nici tu n-ai inteles.
          Nu conteaza ce viteza maxima are in fiecare treapta, ci cat de repede ajunge la acea viteza.
          Accord-ul de 2.0 poate prinde si 140 intr-a 2-a, insa va accelera mult mai prost. De ce? Cuplu mic, rapoarte lungi (sau mici, cum vreti) = acceleratie proasta. Ideal pentru o masina de cuplu mic ar fi o cutie extrem de scurta, cu 7-8 rapoarte, cu a 1-a la 40, a 2-a la 70, a 3-a la 100, etc. Intre CTR si S2K diferentele nu sunt oricum fulminante, 0-100 km/h in 6.6s, respectiv 6.2s, 0-400 m in 14.8s, respectiv 14.2s.
          Filmul pus de Cioli e cat se poate de elocvent, se vede clar viteza maxima in tr. 3 de 145 si in tr. 4 de 180. Mai spectaculos a fost la sfarsit cand, datorita pantei, a urcat vertiginos pana la 270 (mai mult ca sigur, 255km/h viteza reala, dat fiind eroarea mare la acea viteza).
          Deci, pana la urma, discutia cu "S2K prinde 145 sau 180 in tr 3" e inutila, intrucat NU asta conteaza in acceleratia propriu-zisa. Ba gresesc, conteaza, in sensul ca, daca ar prinde 180 km/h in tr. 3 cu motorul ei de 2.0 4inline, ar accelera ca un cur.

          Comment


          • Pai mah, ce naiba, discutia era daca s2k poate prinde sau nu 160 km/h intr-a 3-a. Nu cat de repede ajunge acolo, nu cat de mult conteaza asta.
            Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
            LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
            Accord 2006 2.0 ES M/T
            Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
            Raising money for...the third H

            Comment


            • Ba conteaza, sunt 2 chestiuni strans legate. Daca cutia ar permite S2K sa ajunga la 180 in tr. 3, n-ar accelera in veci asa de repede la cuplul ei. Intelegi acum?

              Comment


              • Originally posted by BogdanCTR
                Ba conteaza, sunt 2 chestiuni strans legate. Daca cutia ar permite S2K sa ajunga la 180 in tr. 3, n-ar accelera in veci asa de repede la cuplul ei. Intelegi acum?
                Vad ca s-a animat atmosfera ca de cand ne-a parasit dixy era liniste si pace :lol:
                Bun asa

                Comment


                • Originally posted by BogdanCTR
                  Jester, nici tu n-ai inteles.
                  Nu conteaza ce viteza maxima are in fiecare treapta, ci cat de repede ajunge la acea viteza.
                  Accord-ul de 2.0 poate prinde si 140 intr-a 2-a, insa va accelera mult mai prost. De ce? Cuplu mic, rapoarte lungi (sau mici, cum vreti) = acceleratie proasta. Ideal pentru o masina de cuplu mic ar fi o cutie extrem de scurta, cu 7-8 rapoarte, cu a 1-a la 40, a 2-a la 70, a 3-a la 100, etc. Intre CTR si S2K diferentele nu sunt oricum fulminante, 0-100 km/h in 6.6s, respectiv 6.2s, 0-400 m in 14.8s, respectiv 14.2s.
                  Filmul pus de Cioli e cat se poate de elocvent, se vede clar viteza maxima in tr. 3 de 145 si in tr. 4 de 180. Mai spectaculos a fost la sfarsit cand, datorita pantei, a urcat vertiginos pana la 270 (mai mult ca sigur, 255km/h viteza reala, dat fiind eroarea mare la acea viteza).
                  Deci, pana la urma, discutia cu "S2K prinde 145 sau 180 in tr 3" e inutila, intrucat NU asta conteaza in acceleratia propriu-zisa. Ba gresesc, conteaza, in sensul ca, daca ar prinde 180 km/h in tr. 3 cu motorul ei de 2.0 4inline, ar accelera ca un cur.
                  subscriu 100% la postul lui Bogdan
                  daca chiar asa ar fii , Ati , sa mearga cu a 3-a 180km/h sau chiar 200km/h cum spuneai ...eu promit ca le dau un mail la www.honda.com sa-mi dea o explicatie ...desii nu cred ca voi fii nevoit :wink:
                  Vtec Junkie B16a2.

                  Comment


                  • ok, propun incheierea unui "armistitiu" pana la probarea "pe viu" a afirmatiei. Nu de alta, dar putem sa discutam pe tema asta pana epuizam spatiul de stocare pe forum, si nu cred ca ne vom elucida
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

                    Comment


                    • d'accord cu nenea Cryo
                      o vizita la Iashington nu strica
                      Vtec Junkie B16a2.

                      Comment


                      • cu sau fara s2000, oricum sunteti bineveniti :wink:
                        2006 Accord CL7 2.0 MT

                        Comment


                        • Ca sa mai deviem un pic de la discutia asta cu viteza, catallona zicea ceva de discurile ruginite.
                          Catallona, sa nu-ti inchipui ca la prima franare ti s-au imprastiat discurile pe jos de ruginite ce sunt, sunt doar usor oxidate in timp. Si ale mele oxideaza dupa ce spal masina si n-o misc un timp, dar oxideaza doar putin la suprafata. Asa ca fi fara frica. :wink:
                          Mai mult ca sigur insa va trebui sa schimbi bateria.

                          Comment


                          • "subscriu 100% la postul lui Bogdan
                            daca chiar asa ar fii , Ati , sa mearga cu a 3-a 180km/h sau chiar 200km/h cum spuneai ...eu promit ca le dau un mail la www.honda.com sa-mi dea o explicatie ...desii nu cred ca voi fii nevoit :wink:[/quote]"
                            eu am spus in jur de 180 , nu am mers cu 200, si sunt de accord cu armistitiul propus de cryo, pana nu filmez live nu mai discut pe tema asta.
                            Nu cred ca e nevoie sa schimbe bateria, un redresor si incarcata 24 de ore si e ok, la toate masinile de show-room se mai descarca bateria.Discurile vor reveni la normal dupa cativa km parcursi.

                            Comment


                            • Originally posted by cioli
                              d'accord cu nenea Cryo
                              o vizita la Iashington nu strica
                              La Iasitzring :lol:
                              Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                              Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                              Comment


                              • Originally posted by BogdanCTR
                                Sincer, VSA mi se pare putin "for ladies". Uite, sa iti zica baietii ce 'prost' sta masina mea pe curbe fara VSA, daramite un S2K :lol: ... Numai gandeste-te ca masina asta e imposibil de drift-uit, desi e RWD. Asta spune ceva. :wink:
                                Confirm ca sta f. bine in curbe, fara VSA. Eu am la Accord si e adevarat ca merge mai mult my lady cu masina dar cred ca e util.

                                Bye,
                                Cristi

                                PS Am postat mai mult ca sa se schimbe cursul discutiei, cel putin pina apare filmul lui ATI :wink:
                                Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                                Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                                Comment

                                Working...
                                X