ACURA RDX

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Bravo!

    Sa vedem pozele! Combinatia de culori imi suna bine, eu as vrea sa o vad si live, if possible.

    Cum zice si Bogdan, e diferenta intre a vedea o masina in poze si in realitate.
    Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
    Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

    Comment


    • #77
      Cristi, tu asteptai mult Legendul facelift, ce parere ai acum de el?
      ...............Nu ca RDXul n-ar fi de luat in calcul..........
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #78
        Era un alt Cristi cel care era dezamagit de ceva legat de legend, nu mai stiu exact motivul

        Si pe mine ma batea gindul la un Legend, nu neaparat cel cu facelift. Nici acum nu am renuntat total. Oricum las Accord-ul pina in primavara sa faca 3 ani si apoi il schimb deci mai am timp sa ma hotarasc. RDX-ul e o solutie pentru oras (culmea, chiar daca e SUV, ori sport SUV ori ce-o fi) mai buna decit legend - e mai scurta si cu garda mai mare. Mi-e mila si de Accord cind il las parcat aiurea atunci cind mai duc pe la clienti - si se intimpla destul de des pentru ca locuri de parcare nu prea sint. Cind mai iau CR-V-ul sotiei il pot lasa si suit mai mult pe borduri inalte, si mai in zapada, etc.

        Cum ziceam, mai am aproape un an sa mahotarasc ce o sa iau. Pina atunci poate or sa puna si scaune ventilate si Xenon pe RDX (Legendul le are), poate o sa mai apara ceva noutati, etc.
        Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
        Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

        Comment


        • #79
          Originally posted by Cristi View Post
          Bravo!

          Sa vedem pozele! Combinatia de culori imi suna bine, eu as vrea sa o vad si live, if possible.

          Cum zice si Bogdan, e diferenta intre a vedea o masina in poze si in realitate.
          Se poate vedea si live bineinteles; as veni si eu la o urmatoare intalnire a forumistilor Honda (am vazut ceva topicuri pe tema asta), asta daca voi fi pe faza.

          Legat de farurile de pe RDX, eu as zice ca are deja Xenon; de pe acura.com: "The RDX is equipped with Xenon High-Intensity Discharge (HID) headlights for the low beams.

          Xenon lights cast a whiter and brighter light for enhanced clarity.

          The HID lenses allow a more precise beam pattern that increases road visibility without blinding oncoming drivers.
          "

          Scaunele ventilate ar fi fost intr-adevar foarte misto, dar nu pot sa zic ca plang dupa ele .
          '08 Acura RDX

          Comment


          • #80
            My bad! Eu am vazut ca nu are spalatoare de faruri si am dedus de aici ca nu are Xenon.

            Pina cum un an si ceva mi s-a parut moft dar de cind am mers cu CR-V-ul noaptea dupa ce m-am obisnuit cu lumina data de Xenoanele Accordului mi-am dat seama ca merita.

            Apropos de scaune Bogdan zice ca ajuta faptul ca sint perforate. Clar ajuta, nu imi dau seama daca e si suficient. Eu vara pe pielea de la Accord nu ma simt prea confortabil....
            Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
            Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

            Comment


            • #81
              Felicitari LoDRpR pentru achizitie!
              Am facut si eu acum 2-3 saptamani un test drive cu RDX-ul si este intr-adevar foarte misto- chiar m-a impresionat cum poate sa traga masina aia (eram 4 oameni in ea), o adevarata "bomba"!
              Cutia automata este un deliciu...cel putin pentru oras, mi se pare ideala.
              Te asteptam cu un topic la "My RDX"- daca ar exista (sper sa citeasca si sa se sesizeze moderatorii); te asteptam, de asemenea si la urmatoarele intalniri Hondafan.
              Pana una alta, hai cu poze!

              S-o stapanesti sanatos si fara incidente!
              Ionut R.
              Senior Member
              Last edited by Ionut R.; 19-09-08, 15:11.
              HONDA Accord

              Comment


              • #82
                Merci dar inca nu am luat-o!

                LoDRpR e prea-fericitul (daca chiar il cheama Cristi inseamna ca ai nimerit-o ;-) )
                Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                Comment


                • #83
                  My bad! Am modificat acum. In loc sa dea el de baut , tre' sa-i dau eu un miel pt ca l-am botezat!
                  HONDA Accord

                  Comment


                  • #84
                    hehe, multumesc de urari, in weekend fac sedinta foto si updatez aici cu poze. La nume nu m-a nimerit ) Puterea dezvoltata in modul Sport e intr-adevar impresionanta pentru clasa ei; a fost si pentru mine unul dintre criteriile principale. Deocamdata insa nu m-am bucurat foarte mult fiind abia la 700 de mile cu masina. Dupa 1000 (care se fac in weekend) va spun exact ce stie sa faca
                    '08 Acura RDX

                    Comment


                    • #85
                      Salut Bogdan (sau LoDRpR), sa o stapanesti sanatos si merci frumos pt laude.
                      Fa un topic gen My Acura tot pe forumul asta Acura. N-ar strica si niste poze.

                      Cadoul de care vorbea este legat de urmatoarea intamplare: in momentul in care comandase LoDRpR masina, si anume pachetul standard negru cu bej, altcineva comandase una standard argintiu cu negru. Intre timp, clientul care o dorea pe cea argintie s-a razgandit si a vrut un alt model, nu de la Acura. Numai ca, dintr-o incurcatura, in loc sa se anuleze comanda la cea argintie, s-a anulat comanda lui LoDRpR, deoarece seriile de sasiu erau foarte apropiate si difereau decat 3 cifre puse altfel. Astfel, o neatentie s-a propagat in lant, americanii nu s-au uitat nici ei ca anulam una argintie cu serie de sasiu de la aia neagra si am facut-o de oaie cu totii. Cand ne-am dat seama de greseala, deja era prea tarziu, omului ii promisesem 1 luna si jumatate livrare, se facuse de 2 luni si aproape o saptamana si s-a intamplat sa avem una negru cu bej pe stoc, dar pachet Technology, cu un pret mai ridicat. Imediat decizia a fost de a o da clientului pe aceasta la pret de standard, desi noi nu ieseam mai deloc ok la afacerea asta si nu ne lega nici un act cu termen de livrare (pe care acum il facem).

                      Ceea ce vreau sa transmit este ca, contrar tuturor vorbelor rele care circula deja printre "prieteni", cum ca am fi sarlatani si mai stiu eu ce, nu sunt decat vorbe in vant atata timp cat eu sunt aici. Noi gresim, noi platim greseala, si mai mult ca sigur data viitoare vom fi mult mai atenti.

                      Ca idee, o revizie sau chiar mai mult de atat puteti face si la service-urile Honda (un client mai vechi cu RDX a facut deja cateva revizii la un service Honda), daca aveti vreo problema neasteptata, tot la un service Honda puteti apela oriunde in Europa, contrar incercarilor jenante ale acelorasi "prieteni" de a informa clientii gresit (apropo, clientii stiu mai multe informatii decat "prietenii" isi dau seama si au cam sesizat vrajeala ieftina). Sa stea "prietenii" linistiti si sa nu mai fie atat de (amuzant de) disperati, ca avem 2 felii diferite de piata si nu ne incalecam unii pe altii, asa cum foarte gresit cred ei.

                      Ma scuzati pentru interventia stufoasa, dar am vurt sa trag niste linii.

                      Oricum, din momentul in care ne vom "aseza" cu toate cele trebuincioase si cu toate ustensilele la indemana, eu va promit o transparenta totala, Drumul e destul de greu, chiar mai greu decat anticipam, si necesita multa rabdare, insa perspectivele sunt destul de pozitive.

                      Comment


                      • #86
                        Servus,

                        De ceva timp am inceput sa ma intereseze un RDX si am tot cautat mai multe informatii pe piata.

                        Masina are multe voturi pro dar si cateva importiva, norocul este ca cele impotriva fac referire la anumite elemente de estetica care nu m-ar deranja foarte tare

                        Am citit aproape pe nerasuflate aceste topic si totusi au ramas cateva lucruri neclare:

                        Dintre toate m-ar interesa urmatorul:

                        1. Unde se face pana la urma service-ul in Bucuresti la aceasta marca ?

                        2. Pentru cei care sunt fericitii soferi ai unui astfel de model - care este consumul pe care il inregistrati(urban, mixt) ?

                        Comment


                        • #87
                          1. In general, service-ul il poti face la orice service Honda, pt ca imparte platforma comuna cu Honda si sistemele de diagnoza citesc orice model de Honda, inclusiv Acura. Ca alternativa, avem si noi o colaborare cu un service, foarte curand o sa avem si sist de diagnoza, deci nu e o problema.
                          2. In functie de stilul de mers, valorile reale inregistrate de mine:
                          Urban/Extraurban/Mixt
                          Sportiv: 16/11/12,5
                          Normal: 14/9/11
                          Maxim atins este de 19 (schimbat la rosu, tinut la viteze mari, depasiri scurte - rezultat Chiajna-Targoviste 10-15 min)
                          Minim atins 9 (cruise la 120 km/h)
                          Nu e o masina tocmai economica, asta e clar, dar merge superb.
                          Consumul maricel este unul din foarte putinele minusuri pe care le vad eu.

                          Comment


                          • #88
                            1. La primul punct nu pot sa te ajut cu prea multe detalii, inca nu am facut prima revizie si nici alte nevoi de service nu au existat

                            2. Deocamdata consumul este 18-19/11 (urban/extraurban), iar media pe 1700 mile (de cand o conduc eu) este de 13.8. Mentionez insa ca nu prea este menajata: daca nu e aglomeratie bara la bara, masina e destul de forjata. Observ deja ca valorile au scazut (in primele 400 de mile au fost mai mari) si banuiala mea e ca se vor opri la 16l/100km urban si 10l/100km in extraurban.

                            Depinde foarte mult insa de cum mergi cu ea... eu unul nu ma pot stapani sa nu o turez cand vad ca e loc probabil ca atunci cand te potolesti si trece euforia, masina va avea un consum mai scazut.
                            '08 Acura RDX

                            Comment


                            • #89
                              De mentionat, valorile spuse de mine sunt la o masina cu 20.000 mile.

                              Comment


                              • #90
                                Iaca vine-ncet si faceliftul:
                                http://satoauto.com/cblog/index.php?...ming-Soon.html

                                Interesant redesign...

                                Comment

                                Working...
                                X