Acura ZDX - viitorul ACURA SPORTS CUV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    bai... arata foarte bine dupa gustul meu!!

    si again, nu pare sa aiba inaltimea unui SUV; arata mai mult ca un sedan putin inaltat. Din fata si din lateral arata foarte bine, spatele din nou nu ma da pe spate (nici la RDX nu mi se pare cel mai reusit). Sunt curios la ce banuti iese pe piata.
    '08 Acura RDX

    Comment


    • #77
      da.... arata bine!

      Comment


      • #78
        x6 ...
        2007 CL7, Graphite Pearl

        Comment


        • #79
          Arata intr-adevar foarte bine ...
          HONDA Accord 2006 2.0 i-VTEC

          Comment


          • #80
            Perspectiva voastra ramane un mister pentru mine.
            Bogdan, avand in vedere ca sta pe sasiu de MDX, sunt sigur ca e mai inalt decat RDX. De altfel, poza din spate spune totul, se vede tot ce-i pe dedesubt, exact ca la mistretul de X6.

            Comment


            • #81
              cand zic ca e mai joasa putin ma bazez pe articolul postat tot pe acest thread ceva mai in spate, unde se spune ca e cu 3 inch(8cm) mai joasa si cu 2 inch mai lunga. De asemenea in prima poza postata pe vtec exista un sedan albastru parcat in apropiere; chiar daca poza e in unghi, as aprecia ca ZDX-ul nu e mult mai inalt.

              intr-adevar, faptul ca se vad toate cele de sub fusta nu e foarte estetic, poate vor repara in modelul de serie. Oricum spatele nu e prea frumos, acum ca se mai vad si fiarele...

              legat de platforma mdx si de dezvoltarea pe care ar trebui facuta... ai avut mare dreptate mai devreme: pe vreme de criza unii risca banii pentru development altii nu. Lumea cumpara ceva mai putine masini in ultimul timp, iar constructorii fac mai multe fabrici; concurenta deci creste foarte mult in domeniu. Multi baga foarte multi bani pentru un "pot" foarte mic de cumparatori. Daca nu castigi "pot-ul cel mare" de cumparatori.. dispari de pe piata si te cumpara Fiat. Si, ca sa nu vedem doar partea negativa, daca prinde la public, castigi, dar nu atat de mult cat se castiga in febra cumparaturilor de auto. Probabil Honda/Acura incearca o cale de mijloc (pe care nu o sustin neaparat) pentru a lua pulsul pietei fara a risca prea multi bani in dezvoltare.

              Scuze ca am fost atat de lung in exprimare .
              '08 Acura RDX

              Comment


              • #82
                Nici o problema, dezbatem.
                Problema cu Acura e ca o taraganesc de ani buni fara a evolua in mod real, nici macar cand piata era sugativa de modele noi. Cu RDX, mi s-a parut ca fac pasul cel bun si era o buna baza de imbunatatire si dezvoltare. Acum, vad ca baga capul din nou in carapace si nu mai risca nimic. Eu zic ca nu fac bine. Piata isi va reveni si ii va taxa pentru lipsa de evolutie.
                Mai joasa e cu 3 inch, dar de sus pana jos. Garda la sol nu are cum sa difere mai mult de 1-2 cm.

                Comment


                • #83
                  Si mie imi place. Am mai zis dar imi place sa repet cind mai vad poze.

                  Din ce vad eu e conceptul 95% la exterior. Nu imi e clar daca plafonul de sticla se pastreaza. Sa vedem la interior, conceptul mi s-a parut mai putin reusit ca TL-ul....

                  Ca si inaltime eu am calculat pe cea a conceptului la 1,55 m ceea ce inseamna mai putin si decit RDX.

                  In poza cu 2 ZDX-uri si 2 carute pareau mici masinile, ziceai ca sint de jucarie :-)
                  Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
                  Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

                  Comment


                  • #84
                    Inca una cu ZDX:
                    http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=838577
                    Honda Accord 2.2 i-ctdi Nighthawk Black Pearl Executive-2007

                    Comment


                    • #85
                      Superb arata FX-ul ala testat in paralel. Am vazut si un X6 pe-acolo....a, da, si parca o Acura camuflata, tesita, cu matele la vedere si cu niste roti cam aiurea.

                      Comment


                      • #86








                        YouTube - Acura Crossover Spy video - iMOTOR
                        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                        Comment


                        • #87
                          arata binisor. monstruos, dar binisor. oricum mai bine decat X6. si dupa parerea mea mai bine si decat Infiniti Fx.

                          Comment


                          • #88
                            http://www.thetorquereport.com/2009/...oor_sport.html

                            Comment


                            • #89
                              Si aici: http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=842420
                              Interiorul recunosc ca imi place mult, dar cu exteriorul tot nu ma impac.
                              Mai ales la usa din spate e o mare varza, au facut un gemulet de toata jena si au inghesuit 3 elemente pe o suprafata prea mica: geamul fix de la usa, manerul usii, care e prea sus, si restul de plastic de pe aripa in continuarea liniei geamurilor.
                              La dotari, imi place plafonul panoramic cu deschidere si suspensia reglabila (a se vedea butonul rotativ de sub fanta CD-ului), ACC/CMBS si scaunele ventilate.

                              Comment


                              • #90
                                Acura, divizia americana de lux a celor de la Honda, a ridicat cearsaful de pe versiunea de productie a crossoverului ZDX, considerat rivalul de facto al lui BMW X6.
                                zoom







                                Dupa ce a dezvelit in cadrul Salonului Auto de la New York versiune concept de pre-productie a crossoverului ZDX, Acura a prezentat astazi primele informatii oficiale si imagini ale variantei de productie a modelului american. Considerat principalul rival de piata al lui BMW X6, ZDX se arunca pe piata americana in aceasat iarna cu acelasi design interesant si dinamic si cu aceeasi silueta de SUV/coupe pe care a impus-o modelul german.
                                Creat de Acura, divizia americana de lux a celor de la Honda, modelul este un motiv de mandrie pentru marca, reprezentantii sai declarand deschis in cadrul Salonului de la New York ca ZDX este "un model asa cum nu ati mai putut vedea vreodata la Acura".
                                Modelul american dispune de un motor V6 SOHC de 3.7 litri care dezvolta 300 CP, acesta fiind cuplat - in buna traditie americana - exclusiv la o cutie automata secventiala cu sase trepte. ZDX vine in standard cu sistemul de tractiune integrala SH-AWD si cu elemente de confort, design si siguranta cum sunt cusaturile realizate manual de pe scaune, jantele de 19 inch cu sapte spite, conexiune Bluetooth, portbagaj cu inchidere/deschidere electrica, plafon panoramic si radio prin satelit cu conexiune iPod. Printre elementele optionale de care dispune ZDX se numara navigatia cu comenzi vocale, camera posterioara de marsarier si sisteme de siguranta activa cum sunt cel de monitorizare a unghiului mort si de Principala diferenta dintre ZDX si BMW X6 vine la nivelul habitaclului, unde modelul Honda anunta cinci locuri, cu unul mai mult decat rivalul sau bavarez.
                                La nivel estetic, versiunea de productie a modelului Acura nu difera cu mult de varianta concept prezentata la New York, inginerii americani si cei japonezi renuntand la cateva apendice estetice de dragul costurilor. In ceea ce priveste pretul noului model, Acura nu a publicat inca informatii oficiale. Presa americana anunta insa ca ZDX se va situa la un nivel inferior ca pret in raport cu principalul sau rival de piata.
                                Nu exista inca informatii legate de o eventuala aparitia a lui ZDX in Europa sub sigla Honda.

                                http://www.automarket.ro/stiri/ofici...-x6-22923.html
                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X