Honda CR-V - nu trage spatele

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Dar apare indicatorul luminos in bord?
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #47
      Originally posted by CristiZ View Post
      @ Florin Cristea: trag toate 4, e adevarat, dar doar in cazul in care toate rotile au nivelul de aderenta similara. Eu m-am uitat inclusiv pe youtube si acolo poti gasi exemple cu CR-V in zapada, pe geheata sau teste comparative si ai sa vezi despre ce vorbesc, cu si fara VSA

      Doar masinile offroad dedicate au diferential blocabil si atunci intr-adevar sa invart toate 4 egal indiferent de aderenta, exact ca "tractorasul" cum bine ai zis. Ai vrea tu Cica la noul CR-V au schimbat sistemul. Tot pe youtube am vazut ceva foarte interesant in sensul asta.

      Lamurit. Stiam ca 4x4 de la CRV nu e ca la Isuzu..Aro...sau ma rog altele cu diferential blocabil. Am condus si d'astea. Ma gandeam ca e "ceva" care o face "tractoras".
      Am fost foarte incantat de modul cum lucreaza fara VSA cand l-am anulat de nevoie acum 2 ani pentru prima oara.(tot de pe forum stiam ca se schimba ceva prin anulare VSA).
      Oricum cu masina asta pe unde am intrat nu am ramas niciodata in drum...fie noroi.... fie zapada...evident fara exagerari . O singura data mi-a fost teama in Muntii Cibinului - Crint ..unde cam ramasesem cu 2 roti in aer...dar am iesit. Dupa aventura de acolo i-am schimbat anvelopele de vara cu set de Michelin Latitude Cross si nu am mai avut nici un fel de probleme.
      Multumesc pentru explicatii la toata lumea.
      Week end placut....Salutes
      FLORIN CRISTEA
      Senior Member
      Last edited by FLORIN CRISTEA; 17-02-12, 06:29.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • #48
        robimo, daca nu ai fi zis ca ai schimbat uleiul la dif spate...as fi zis ca ai varianta 2wd...intrebare: a functionat vre-o data spatele? mai poti sa dai cateva amanunte despre masina?

        ...in rest...you tube ...rules!!!!!...apropos...am auzit ca incearca astia sa gaseasca o formula sa-l introduca in scoli ca "soft educational" sau asa ceva, iar astia de politie vor sa intoduca si ei cateva probe bazate pe exemple de pe you tube pe noul format de examinare pe ecran cu touch screen cerut de la eu....
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
        http://www.hotelcehov.ro/

        Comment


        • #49
          ryloy, ultima dată când am folosit spatele a fost în vară, chiar pentru o demonstraţie am urcat o pantă foarte abruptă, dar scurtă într-adevăr, apoi de vreo două ori la ieşirea dintr-un râu. Beculeţul se aprinde/stinge de câte ori apăs butonul, sau dacă intră in derapaj/patinează.

          Comment


          • #50
            Te intreb acum dupa ..2 ani...2014 ce ai facut pana la urma...ai rezolvat ce-a fost...???
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #51
              Ca tot am citit aici cu schimbul, la mine s-a schimbat dupa mai mult de 4 ani, la 52.000 km, si tragea bine zic eu (nu am ramas cu ea inzapezit). Dupa schimb trage la fel ca inainte deci nu cred ca trebuie schimb atat de des.
              Totusi si eu sunt curios de problema omului.
              Bafta!
              '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

              NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

              Comment


              • #52
                Cum crezi Cata..eu il schimb la 10-15 mii cand schimb uleiul...ce mai conteaza 200 de lei in plus sau in minus...
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #53
                  Domn Florin, nu toata lumea e baron local ca dvs.
                  Exact cum zice colegul nostru, am citit, am vazut ca la 120k km se schimba, daca asa zice la carte... important e ca merge.
                  '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                  NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                  Comment


                  • #54
                    Si eu eram curios ce-a avut de nu tragea spatele, deocamdata liniste...Cata, la Florinelu' nu e vorba de baron local, dac-ar fi homeless sau miliardar cu CR-V ar proceda la fel, e perfectionist !!
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by catalind View Post
                      Domn Florin, nu toata lumea e baron local ca dvs.
                      Exact cum zice colegul nostru, am citit, am vazut ca la 120k km se schimba, daca asa zice la carte... important e ca merge.
                      Baron local....ce e aia..???..adica un fel de infractor.....hot..sau cum...???. Cataline nene nu stiu ce impresie ai tu despre mine....dar oricare ar fi aia mi se pare complect gresita. Una..acum cativa ani... mi-ai atras atentia ca beau..de unde pana unde...dar ma rog am trecut...acum ai plesnit-o p'asta cu baron local..."titulatura" care nu mi se potriveste de nici un fel. Nu te inteleg de nici un fel. As putea sa-ti raspund dar imi este teama ca nu prea ti-ar conveni. Te rog mult incerca sa te gandesti de doua ori inainte sa spui o data.
                      Nu te oblig sa faci ca mine sau sa zici ca mine....fiecare procedeaza cum crede ca este mai bine.
                      In caz ca nu stii..si cred ca nu stii ce inseamna ..uite :
                      Baron local este un termen gazetăresc generic folosit pentru persoane aflate într-o funcție publică importantă la nivel local (de oraș sau județ), care folosesc puterea de care se bucură pentru a obține foloase necuvenite.
                      Vezi ca inca una din asta si s-ar putea sa nu-ti placa ce ai sa auzi.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • #56
                        Domnii mei, cred ca nu veti avea raspuns de la colegul cu problema prea curand (pentru ca nu prea activeaza pe forum in ultima vreme).

                        Si fiindca suntem la aria tehnica, trebuie sa va opresc joaca aici.
                        Sa nu va suparati pe mine daca incep sa sterg din posturi.
                        ticker
                        Administrator
                        Last edited by ticker; 03-02-14, 19:36.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #57
                          Cum credeti de cuviintā. Eram curios cum s-a rezolvat . Ca orice "baron local" voiam sa fiu la curent....😂😂


                          Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #58
                            Scuze, am vrut sa fac o gluma in sensul ca stiu ca ai bagat destul de multi bani in masina ta si multi nu cred ca sunt dispusi sa investeasca atat, cel putin eu nu, mai ales cand e recunoscuta fiabilitatea Honda.
                            Scuze inca o data, a fost doar o gluma nevinovata.

                            Pana la urma s-a aflat problema omului?
                            '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                            NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                            Comment


                            • #59
                              Nu stiu unde vezi dvs. că am bagat bani in masina , revizii obisnuite dar cu materiale de calitate , peste ceea ce-ti ofera dealer. Un ambreiaj, seturile de lame stergator iar restul sunt lucruri care-mi trebuiesc...anvelope si jante pe sezon....portbagaj... separator bagaje ...multimedia gps etc...etc. Iar un blocal cum le zici nu circula in CRV 2006. Aia au Benz-uri...BMW...Lexus...etc etc.
                              Omu cu spatele dupa cum vezi nu a mai zis nimic. Am sa debifez acest subiect. 👍


                              Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                                Cum crezi Cata..eu il schimb la 10-15 mii cand schimb uleiul...ce mai conteaza 200 de lei in plus sau in minus...
                                Vad ca peste mare, daca apare huruitul mai devreme de 75k mile cum zice in carte, se "rezolva" pe garantie:

                                http://www.civinfo.com/forum/honda-c...ed-needed.html
                                FN2-ul papa:

                                Comment

                                Working...
                                X