Defectiuni CR-V -toate modelele-

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Singura ta sansa este sa vezi une este facuta masina si sa le scrii tu. Cu toate ca treaba asta sta in sarcina importatorului. Era obligatia lui sa-ti furnizeze toate datele. Am sa incerc eu sa te ajut, daca pot evident.


    Sent from my iPhone4 Vtec using Tapatalk
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Mulțumesc pentru bunăvoință, Florin!

      Ideea e că după ce și-au dat seama că nimeni din HTR RO nu știe cum se poate reseta sistemul pentru introducerea unui nou cod, le-au scris celor de la Honda Europa (cred).
      Se pare că singura variantă ar fi demontarea de pe auto a aparatului și trimiterea în Franța (acolo e fabricat Clarion-ul). Între timp, mi se va monta pe mașină sistemul audio original (acela fără navigație).
      Din câte am înțeles, întreaga procedură e cam "time consuming", așa că dacă reușesc să aflu un cod sau o procedură de skip peste acel meniu "anti-theft", ar fi grozav, deoarece aș economisi timp atât pentru mine, cât și pentru cei de la Honda (+bani pentru curierat, în cazul lor).
      ___________________________________________
      '12 Honda CR-V Executive, 2.0 M/T, Alabaster Silver

      Comment


      • pai si daca vorbesti la clarion romania sau clarion europa nu te pot ajuta ei?
        ma gandesc ca e vorba de un cod pe care producatorul navigatiei trebuie sa il aiba in vreo baza de date, ceva.....
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • Originally posted by tgrosu View Post
          La sistemul audio (+navigatie) de care vorbesc eu am primit...un serial number si atat. Nici vorba de cod. De altfel, am fost la reprezentanta si nici ei nu au acel cod de deblocare. Mai mult, nici Honda Trading RO nu a fost de mai mare folos asa ca urmatorul pas ar fi demontarea unitatii de pe masina si trimiterea acesteia in Franta, unde se pare ca este fabricata, pt remediere.
          Tocmai ma uitam prin manual pentru setarea ceasului, si mi-au picat ochii pe o poza in care apare un serial de gen 1###/0123######, iar in serial, dupa / "0123" este codul de 4 pe care il cauti (cred, bafta)
          '12 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Gri
          Ex: '05 Nissan Micra 1.4 benzina, '01 Ford Focus 1.6 A/T, '84 VW Passat, '84 Dacia 1310

          Comment


          • 1.Ai acelasi aparat cu al lui ..???
            2. cvl vii diseara la Hanul Bererailor...???..te-am vazut pe o lista pe undeva....
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • nu am navi, dar ar trebui sa fie compatibila informatia, sper
              acum 2 min am primit confirmarea, vin
              '12 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Gri
              Ex: '05 Nissan Micra 1.4 benzina, '01 Ford Focus 1.6 A/T, '84 VW Passat, '84 Dacia 1310

              Comment


              • Am rezolvat problema inmuierii suspensiilor la CRV, o problema discutata si aici si pe forumurile de afara. Am pus inaltatoare de arc din cauciuc prinse cu fasete si de doua zile sunt in teste. Ce pot spune pana acum e ca masina e mult mai rigida (in sensul bun), mai "sport", dezavantajul fiind ca simti un pic mai tare denivelarile din drum. Dar nu am mai intilnit starea de balans excesiv pe care il aveam la franare sau curbe.
                Attached Files

                Comment


                • Daca aparatoarea e (sau pare) crapata recomand schimbarea, altfel o sa plangi dupa iarna care vine !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • E ok aparatoarea, e doar fotografia cu mobilul de vina. Update - masina sta mai bine pe sosea, denivelari, offroad, etc, dar pe curbe accentuate se simte ca e mai teapana si cu centrul de greutate mai sus.

                    Comment


                    • Cat a costat distractia ?
                      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                      Comment


                      • 40 RON pachetul ce contine 4 inaltatoare - am pus cate doua pe fiecare arc - fata/spate - total 80 RON. Plus soricei de plastic sa le prind ca sa nu cada la extensia maxima a arcului, in offroad. In Vitan exista doua modele de inaltatoare de arc, unele mai mari, altele mai mici, dar care se pot pune si pe inalt si pe lat.
                        http://pieselada.ro/imgr/500/375http...e/PICT2980.JPG
                        Cele luate de mine au santuri si pe laterala astfel ca pot fi puse si pe inalt (pentru arcuri mari) si pe lat (pentru arcuri mici).
                        Guest
                        Guest
                        Last edited by Guest; 29-10-13, 10:36.

                        Comment


                        • Multumesc pt informatii !
                          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                          Comment


                          • Defectiuni CR-V -toate modelele-

                            Le-ai montat tu sau ai fost in service. Sincer m-ar tenta sa iau mai ales pentru spate scap de cracanutul rotilor. Exista indicatie pe ce spirā se monteazā...???.
                            Pe de alta parte la mine spatele e destul de dur te cam "zdruncinā" nitel la drumuri denivelate si daca masina e goala.
                            Mai zi-mi de viraje ..se reduce balansul in vreun fel...???....o tine mai bine...???


                            Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                            FLORIN CRISTEA
                            Senior Member
                            Last edited by FLORIN CRISTEA; 02-11-13, 09:05.
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • Le-am montat eu dar apoi mi-a venit o idee si mai desteapta (dupa ce m-am chinuit un pic, bineinteles). M-am dus la vulcanizarea din colt, i-am rugat sa ridice masina cu cricurile acelea mari ale lor, sa scoata roata (vorbesc de spate) si voila - acces direct la arcuri. Eu le-am pus pe a doua spira orientate fata-spate nu stanga-dreapta. Pe prima spira daca le puneam erau prea aproape de oala, sau cum ii spune suportului in care sta arcul. In concluzie, le-am pus cat am putut de jos dar sa stea doar pe arc, sa nu atinga nimic altceva. O mentiune - in spate distantierele astea de arc stau fara fasete deoarece la mine compresia e mare, pe fata a trebuit sa le prind dand o gaura prin mijlocul distantierului deoarece distanta intre spire e mai mare ca pe spate si daca mergeai pe un drum cu denivelari riscai sa le pierzi dupa doua trei balansuri. Eu am facut testul la tara, pe un drum neasfaltat si cu niste hopuri - ei bine, dupa ce am trecut doua hopuri (sarit cu masina un pic) am lasat un distantier pe drum. M-am intors acasa, am dat gauri prin mijlocul lor si le-am prins cu fasete dar nu am strans respectivele fasete de arc, am lasat un joc, pentru ca arcul sa aiba loc sa se destinda si sa nu rupa fasetele. Sper sa fi explicat destul de bine - daca te uiti la fotografia cu roata din fata intelegi din prima.
                              La CRV-ul meu mi-am dat seama ca am o problema deoarece ajunsesem sa nu ma mai pot baga cu ea pe unde cu opelul meu astra cu pachet de drumuri grele (garda la sol mai mare si suspensii intarite) ma bagam lejer. Honda "lansa" la greu, daca treceam peste o denivelare, si incet, aveam toate sansele sa dau cu burta sau diferentialul spate de pamant. Aceeasi problema la urcatul/coboratul unei borduri sau frane - la frane cel putin ziceai ca nu mai am amortizoare. Am facut test de suspensii, au iesit amortizoarele la 70 respectiv 80 % (nu mai stiu care era fata si care spatele), adica ok. Mecanicul mi-a spus ca exista o singura explicatie atunci: s-au lasat arcurile si masina sta pe amortizoare, solicitandu-le intens. Cum un set arc+amortizor costa de te indoaie, am zis sa incerc cu astea sa vad ce e. Sotia mea, conducatorul principal al masinii spune ca e mai teapana, mai sus si i se pare ca se lasa mai tare in curbe (pentru cine e bucurestean stie curba de 90 grade dinspre razoare coborand pe langa academia militara). Eu am mers cu masina mai mult in afara si imi place cum sta pe autostrada, nu se mai balangane atata, nu mai simti vantul si curentii de tir atat de puternic si oricum curbele eu le abordez cu frana pana la jumate si apoi acceleratie, ca asa am invatat la scoala - tind sa ii dau dreptate ca e mai teapana la curbe dar se lipeste mai bine de drum.
                              In final chiar as fi interesat cum ti se par tie dupa ce le pui - eu zic doar atat - la tara merg linistit acum si nu mai sparg bordurile cu scutul de otel.

                              Comment


                              • Multumesc pt explicatii. Am sa merg totusi in service cand voi face schimb ulei si am sa vorbesc cu mecanicul sa vedem ce zice. Am vazut pozele cu ai facut montajul deci in total ar trebui 8 bucati cate 2 de roata. Am avut pe Dacia asa ceva dar alt sistem un inaltator - tot din cauciuc - pus la baza arcului nu intre spire si numai pe spate. Masina mea e un pic mai inalta decat modelele noi nu prea am probleme cu datul de borduri..oricum am si eu scut metalic si nu-mi fac probleme.
                                Am sa vad ce voi face pana la urma.
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X