Probleme furtun pompa de servo

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Acum am intrat pe site....e 300 de euro...ca la reprezentanta...
    Accord CL7 SSE 2.0 A/T
    Ex - Accord CN1 Executive 2.2

    Comment


    • #77
      800 am dat cu tot cu transport....
      Accord CL7 SSE 2.0 A/T
      Ex - Accord CN1 Executive 2.2

      Comment


      • #78
        Nu are nevoie nimeni de furtun....mai scad din pretul de achizitie....
        Accord CL7 SSE 2.0 A/T
        Ex - Accord CN1 Executive 2.2

        Comment


        • #79
          Tot nu gasesc furtunul pentru diesel la un pret acceptabil...help...
          Accord CL7 SSE 2.0 A/T
          Ex - Accord CN1 Executive 2.2

          Comment


          • #80
            Fa cum am facut destui. Il dai jos de pe masina si-l duci la un atelier care se ocupa cu furtunuri de presiune. Te costa ceva peste 120 de lei cu totul si ti-l fac intr-o ora. Doar vezi sa ai ulei de servo pentru completare sau (mai bine) pentru inlocuirea completa.
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • #81
              Este sertizat...asa am luat masina..dar mi.au spus la reprezentanta sa il schimb ca solicita pompa de servo pentru ca cel original are o supapa sau ceva in plus...
              Accord CL7 SSE 2.0 A/T
              Ex - Accord CN1 Executive 2.2

              Comment


              • #82
                N-am reusit sa aflam aici daca exista vreo supapa sau ceva tubulatura pe-acolo au ba. Presupunind ca ar exista daca iti pui furtun nou (330 Atm minimum) pe piesele vechi n-ar trebui sa ai probleme. Gasesti pe topicul meu ce am facut si desi am furtunul OEM cumparat si sint adeptul pieselor OEM inca nu l-am montat pe bunul adagiu "if it ain't broke don't fix it".
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #83
                  Pe partea de cauciuc n-are nici o supapa, pe al meu l-am taiat in bucati mici si n-am gasit nimic . Partile metalice s-au sertizat pe furtunul nou, deci daca e vreo supapa sau reductie acolo poate fi, insa ramanand pe masina nu e nici o problema; ce am sesizat eu la mine a fost un suierat marit la servo in primele sute de km dupa schimbarea furtunului cu unul non-OEM, sertizat in service, insa acum nu se mai aude nimic,
                  ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                  Comment


                  • #84
                    Atunci ce sa zic ,inseamna ca trebuie sa mai strang niste bani peste banii ce erau de furtun si sa schimb amortizoarele ....
                    Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                    Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                    Comment


                    • #85
                      Poate sa ma ajute si pe mine cineva cu vreun furtun sau nu are nevoie de el? sau dau comanda ?

                      Comment


                      • #86
                        Eu am doua. Unul facut (330 atm) e de vinzare peste 4 saptamini. CL7 benzina. 200 lei si ti-l aduc la Campina.
                        Io si Ea
                        Senior Member
                        Last edited by Io si Ea; 20-05-15, 22:05.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • #87
                          ma gandeam la unu original, adica comandat si nefolosit, dar multumesc de oferta

                          Comment


                          • #88
                            Salutare.

                            Am patit-o si eu cu furtunul de servo... acum 2 ani: am dus masina la service sa schimbe ambreiajul si nu au fost atenti... au tensionat prea tare acel furtun si a crapat.
                            Am incercat sa-l repar... dar n-a mers... asa ca l-am facut bucati: pe interior are un arc spiralat din inox... si o duza/reductie. Practic la mine s-a rupt acel arc exact langa acea reductie si a intepat furtunul care a inceput sa supureze.
                            Prima data am incercat cu un furtun chior de presiune fara sa pun si acea reductie cu arcul aferent si intr-adevar aveam vibratii in volan cand viram.
                            Ulterior am fost la un strungar care mi-a facut acea reductie... am montat si arcurile aferente... am bagat totul intr-un furtun de presiune si am sertizat... inclusiv sertizare pe reductie.
                            Acum totul e ok... si m-a costat aprox. 300 ron.
                            Functioneaza perfect de acum 2 ani... si inca nu am schimbat uleiul de servo cu OEM Honda... dar o voi face in curand ( nu eram sigur de rezultat si apoi am uitat sa-l schimb )



                            Attached Files
                            Adistul
                            Junior Member
                            Last edited by Adistul; 29-05-15, 09:43.

                            Comment


                            • #89
                              O fi diferit la diesel fata de benzinar. Repet, la mine n-am gasit nimic pe interiorul partii cauciucate a furtunului, nici vorba de arc sau reductie.
                              ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                              Comment


                              • #90
                                Īncă un furtun de CL de trecut pe răboj, ca picat la datorie. Fix la fel precum la precedentul.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X