Uleiul cel mai bun pentru diesel-ul nostru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu....
    Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
    '04 Accord 2.4 A/T CL9

    Comment


    • ce nu?ce propui?ascult!
      ex CL7 AT 2006
      CN1 Sport 2005
      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

      Comment


      • Originally posted by razvan p. View Post
        ?nu m-am uitat atent!nu au si 0w30?
        Ma refeream ca nu exista Sustina 0w30, ci doar vascozitatile prezentate de merluciu, se mai adauga si 0w50... doar cel 5w40 este acea C3 pt diesel, dar mult prea gros pt ce este nevoie, 0w30 castrol edge acea C3 sau un motul si-ar face treaba minunat
        Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
        '04 Accord 2.4 A/T CL9

        Comment


        • lui razvan nu-i trebuie ACEA C2/C3, pentru ca nu are filtru de particule.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • Sall
            Am si eu un Accord de cateva zile si tb sa ii fac schimbul de ulei
            Am citit toate parerile exprimate si am ajuns la concluzia ca cel de la Honda e cel mai bun
            Ma gandisem la un moment dat la motul dar potrivit acestui link nu corespunde
            http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-Oil...3D161210500729
            din ce zic astia motul 0w30 e bun doar la benzinare

            dar merge asta )

            http://www.ebay.co.uk/itm/Engine-Oil...96b2#vi-ilComp
            Geasy_Blues
            Junior Member
            Last edited by Geasy_Blues; 28-04-14, 23:03.

            Comment


            • daca te iei dupa ebay in loc sa te iei dupa site-ul producatorului....... dar, oricum si uleiul Honda e unul bun.
              civic 2.2 5D FK3
              CR-V 2.2 AT RE6

              Comment


              • Eu, ca posesor de SUV, am cerut parerea unor posesori de acelasi tip de masina, dar alte marci (Nissan, Hyundai) cu motoare de la 100k km in sus si toti au fost de acord cu 5 w 40, marcile cunoscute de ulei, dar cu preferinta pe Mobil1.
                Ca argument a fost ca intr-un caz motorul fusese desfacut la un moment dat pe la 150k km si nu avea pic de uzura, iar in celalalt caz, motorul se apropia de 110 si nu consuma mai de loc.
                Asa ca m-am decis sa incerc si eu la urmatoarea revizie, sa vad ce se intampla in urmatorii 10k km.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Nu a mai zis nimeni nimik de ceva timp...pana la urma eneos 5w30 e ok pentru dieselul nostru...fara filtru de particule?
                  Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                  Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                  Comment


                  • Originally posted by vibreaza View Post
                    Nu a mai zis nimeni nimik de ceva timp...pana la urma eneos 5w30 e ok pentru dieselul nostru...fara filtru de particule?
                    Era vorba de sustina...
                    Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                    Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                    Comment


                    • Nu este pt ca nu are normele care le cere Honda in manual (si nici macar un alt pachet de aditivi pt Diesel). Ai nevoie de ACEA B3, B5 sau B4 (preferabil fara norme de DPF ca C2 sau C3). Ai putea incerca 5W40 de la Sustina.
                      Website Boutique Oils

                      Comment


                      • Ms de raspuns....voiam un 30 ca am drumuri scurte si dese...rar merg mult timp la temperatura optima...
                        Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                        Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                        Comment


                        • Opteaza atunci pentru Honda 0-30, OEM-ul. E cred varianta cea mai buna la diesel-ul de la Honda.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Il gasesc la noi?....am inteles ca il pot lua de pe cox...dar tocmai s.a facut un grupbuy....nu stiu cand va fi uramatorul...crezi ca e ok mobil 1 0w40 sua pentru conditiile de care spuneam? Eu eram orientat catre 0w30 dar ma gandeam sa fac compromisul asta...pentru ca il gasesc la noi
                            Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                            Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                            Comment


                            • E cum zice Tudorart, iti trebuie normele. La noi e uleiul pe care il pun reprezentantele, dar destul de scump (~100ron/L?, ref Honda 0-30)
                              Livrarea de la cox e 20 lire.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Da e cam scump...si daca il iau de pe cox singur ajung tot pe acolo..e 70 + 20 lire...am vazut ca mobilul de care spuneam are normele astea, respectiv A3, B3, B4...
                                Accord CL7 SSE 2.0 A/T
                                Ex - Accord CN1 Executive 2.2

                                Comment

                                Working...
                                X