VTEC

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Xander View Post
    Acum ca si o gluma: Verifica prinderile scaunului sa nu fie ceva rupt daca zici ca loveste ceva in treapta I, ca Rezare zice bine, CL7 nu are VTEC adevarat, ci doar un mod economic sub 2200 rpm.

    Daca vrei sa vezi cum intra VTEC-ul, plimba-te cu un CRX/ Civic 1.6 VTI si o sa simti ca iti rupe capul. Plus ca se schimba complet sunetul motorului, viteza cu care urca in ture etc.
    Mai, voi vreti sa lesine fata? ))))
    Ea conduce (bine!) un A6 diesel cam la aceiasi cai, da' tot pe-a mea o prefera. Noi, Hondarii stim de ce!
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • Click image for larger version

Name:	977141_test-honda-jazz-1-4-i-vtec.jpg
Views:	1
Size:	79.3 KB
ID:	718774

      Salut.

      Am si eu o intrebare cu privire la i-VTEC-ul Sohc de pe noul Jazz.
      Din cate am inteles, de pe un forum strain, ivtec = vtec (valve timing & lift control) + VTC (Variable overlap timing control). De aici apare intrebarea: pai daca are functia valve overlap, de ce mai este pe motor o valva EGR? Eu am in prezent un Aveo 1.4 EcoTec, cu distributie variabila pe admisie si evacuare, si la care, de cand a primit functia de valve overlap, a fost scoasa valva EGR de pe motor.

      Multumesc.

      Comment


      • Nu vreau sa ma pronunt 100% singur insa din cunostintele mele EGR functioneaza la turatii mici, astfel e posibil ca cele doua sisteme (EGR si VTC) sa funtioneze pe spectre diferite de turatii. Functionand pe game diferite de turatii atunci exista un rol pentru ambele. Daca stie cineva mai bine va rog sa ma corecteze, este doar o presupunere. Oricum interesant de aflat cu certitudine.

        Comment


        • How iVTEC works

          Comment


          • VTC functioneaza pe toata plaja de turatii.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • Salut.

              Am o problema legata de VTEC la un Civic EU8 (D16V1) din 2003. De aproximativ 2 luni mi s-a aprins martorul motor. La diagnoza mi-a zis mecanicul ca ar fi o eroare de vtec.
              Daca duceam motorul peste 5500 de ture pur si simplu se ineca si eram nevoit sa schimb turatia. Mai nou, de cateva zile nu mai pot depasi nici macar 4000 de turatii fara sa se inece motorul.
              Ciudat este ca martorul motor nu sta aprins tot timpul. In momentul inca care se stinge masina merge ok, o pot duce in turatii mari fara probleme si chiar pare mai "vioaie".
              Ati mai patit pana acum asa ceva? Are cineva idee cat m-ar ajunge reparatia?

              Multumesc
              georgemax
              Junior Member
              Last edited by georgemax; 16-10-16, 13:16.
              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=187

              Comment


              • Se pare ca ai probleme de alimentare, u filtrele cum stai ?

                Comment


                • Nu m-am gandit la asta. Filtrele le schimb la fiecare 10.000, doar ca acest model nu are filtru de benzina. Intelesesem ca are nu stiu ce sitem de filtrare direct in rezervor. Dar totusi eroarea indica VTEC-ul....
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=187

                  Comment


                  • Mai exact ce eroare a vtec ului?

                    Comment


                    • De verificat si daca nivelul uleiului este intre min-max.

                      Comment


                      • Ai pus tester honda pe ea?
                        sigpic

                        Comment


                        • Dacă n-ar functiona solenoidul de v-tec, pur și simplu nu intră v-tec-ul, n-ar trebui să dea în nas, să se înece, etc.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • De inecat nu se ineaca.ca nu e carburator. Eu as zice ca iti face sonda lamda figuri.fluctueza si ecu crede ca ai amestec bogat si mai taie din benzina
                            sigpic

                            Comment


                            • Sau pompa de benzina.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Nu stiu exact ce eroare imi da. Mi-a zis doar ca este din VTEC. Testerul cu siguranta nu a fost honda. Sincer nu stiu cum arata un tester honda dar nu cred ca se leaga la un notebool dell si nici mecanicul la care am fost nu si l-ar permite.
                                Uleiul este in limitele normale. Il verific cel putin lunar.
                                Si eu cred ca solenoidul de vtec daca ar fi defect nu ar trebuie sa se inece, dar daca nu merge.... cum ar trebui sa mearga... daca merge... defect. Cred asta pentru sa ineaca fix cand ar trebui sa intre vtec-ul.
                                Astai am mers cu ea si s-a comportat ciudat. In mers s-a stins si s-a aprins martorul de cateva ori. Cand era STINS mergea normal, APRINS se ineca. Asta se intampla si din 5 in 5 minute ceea ce nu mi s-a intamplat pana acum.
                                Sonda lamda nu cred ca este. Dupa ce mi-a aparut aceasta eroare mi s-a ars sonda si a trebuit inlocuita (una originala, nu universala). Nu am vazut nici o schimbare intre cum mergea cu sonda noua si cea inlocuita.

                                Marti dimineata o sa ma duc la mecanic. Apelez la el de cativa ani, pana acum mi le-a rezolvat pe toate dar nu au fost niciodata probleme asa delicate. Daca il vad depasit de situatie probabil va trebui sa o duc la ASKO.

                                Multumesc
                                http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=187

                                Comment

                                Working...
                                X