´01 Honda Stream - motorul se opreste in mers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ´01 Honda Stream - motorul se opreste in mers

    Salutare. Am un Stream 1.7L i-VTEC din 2001. Motorul se opreste in mers la turatii scazute, in general in treapta a II-a de viteza(la curbe, viraje). Anterior am avut probleme cu caderile de turatie la relanti si oprirea motorului in mers. Am schimbat IACV-ul in Ungaria deoarece s-a umblat la el aici la noi.Trebuia curatat si atat(mi-au spus unguri) dar asta este. Putine masini Honda in Ardeal putini mecanici de honda. Nu dau vina pe niciunul.Ghinion. Asta este. Caderile de turatie s-au rezolvat dar in continuare motorul se opreste in mers fara sa apara niciun bec aprins pe bord. Dupa schimbarea IACV-ului n-am avut probleme o perioada cu oprirea motorului. Acum a reaparut. Ma dispera. Care naiba e problema?:
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 23-02-21, 14:47.

  • #2
    Problema asta cu, caderea turatiei in relanti am avut-o si eu la CRV 2006, dar nu pana la oprirea motorului. Am fost la ASKO,la revizia de 70 de mii, au pus computerul pe masina, au facut upgrade de soft, mi-au lasat-o sa merga juma de ora. Pentru moment a fost ok, dar ulterior au aparut din nou deci, nu s-a rezolvat de tot. Era enervant, atunci cand bagam piciorul in ea..in mers...mai intai dadea in nas si apoi prindea viteza. La ultima revizie, 80 de mii, am schimbat si bujiile am pus un set de BOSCH cu trei electrozi si parca nu mai face. Ce pot sa-ti spun sigur este ca nu sunt aceste probleme cand alimentez cu benzina de 98 sau 100....dar cartea zice 95.
    Am sa fiu atent zilele astea si iti spun.
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment

    Working...
    X