Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru CRV, 225/65 R17, ce ati folosit pentru iarna? Aveti experiente cu vreuna dintre: Continental WinterContact TS850P, Goodyear UltraGrip, Michelin Latitude Alpin? Deja m-am pierdut in teste, specificatii pe hartie, reviewuri... din asa ceva nu prea poti deduce ca toate sunt la fel de bune, nimic mai mult. Eu as tinde spre Conti pentru ca masina a venit echipata tot cu Conti, de vara, dar e subiectiv...
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • eu am pus 225/65/17 Conti TS850P si sunt impecabile, de vara am Conti de fabrica cele all season, mie imi place cum se comporta TS850P, oricum la brandurile super premium diferentele nu sunt notabile, eventual de zgomot, am avut pe alte masini si Nokian si Dunlop...dar pt CR-V am gasit TS850P cu DOT 2016 la 600 lei bucata

      Comment


      • mda, excelent pretul, acum sunt minim 650 lei...
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • eu folosesc Michelin. Recomand. Oricum nu cred ca la marcile premium sunt diferente foarte mari intre anvelope.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • Multumesc pentru info! michelin si conti au pe hartie exact aceleasi specificatii. am intrebat si de goodyear pentru ca ele ar avea nivelul de zgomot mai redus decat la celelalte 2, 70 in loc de 72. vi se par zgomotoase ale voastre? sau ma rog, mai zgomotoase decat cele de vara?
            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
            Ex:
            2014 Honda Civic Executive
            2011 Honda Civic GT

            Comment


            • Despre Latitude Alpin 2 iti pot spune ca nu sunt mai zgomotoase decat GY Eagle F1 A3.

              Comment


              • Adica toate testele alea in care sunt diferente in m la franare sau acvaplanare etc, sunt degeaba, deh the power of "premium"

                Originally posted by chipson78 View Post
                eu folosesc Michelin. Recomand. Oricum nu cred ca la marcile premium sunt diferente foarte mari intre anvelope.

                Comment


                • Care teste, spune-mi și mie sa ma luminezi! :-) intr-unele câștiga conti, in unele michelin, in altele goodyear... sa nu mai vorbim ca exact pe dimensiunea asta nu prea am găsit teste...
                  2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                  Ex:
                  2014 Honda Civic Executive
                  2011 Honda Civic GT

                  Comment


                  • Dunlop Winter Sport 5 SUV (225/65/R17) - foarte multumit de ele, eram in dubiu intre ele si Michelin, dar nu-mi pare rau de alegere. Tractiune buna in zapada si pe zone cu aderenta slaba.

                    2017:
                    https://www.adac.de/infotestrat/test...cePageId=31821

                    http://www.tyrereviews.co.uk/Article...-Tyre-Test.htm

                    2016:
                    http://www.tyrereviews.co.uk/Article...-Tyre-Test.htm

                    http://www.tyrereviews.co.uk/Article...-Tyre-Test.htm

                    Parerea mea e ca oricare dintre cele din varf sunt bune, diferenta dintre ele fiind mica, probabil conteaza mai mult la rezistenta laterala si alte asemanatoare decat la tractiune in zapada. Cred ca mai conteaza si experienta noastra anterioara cu anumite marci si afinitatea catre una din ele. Personal mi-a fost greu sa renunt la Continental sau Michelin in favoarea Dunlop, dar am zis sa incerc si inca nu-mi pare rau. Adica nu este mai proata ca celelalte, toate sunt tot pe acolo, bune sa le ai pe masina in momentele grele! Eu am ales si pentru ca are profil in V cum imi place mie. La dimensiunea asta, e prima anvelopa de iarna utilizata, asa ca nu pot compara cu altele la dimensiunea asta (cele mai apropiate cu 215/65/R16).

                    De exemplu: Dunlop Winter Sport 5 SUV si Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen 1 - cred ca sunt aceeasi anvelopa - profil la fel, de pe un site-te duce pe celalalt site (intre cele 2 exista un join-venture).

                    Comment


                    • Nu exista un joint-venture, pur si simplu Dunlop apartine firmei Goodyear.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Originally posted by Delphi View Post
                        Nu exista un joint-venture, pur si simplu Dunlop apartine firmei Goodyear.
                        Da si nu. In europa, America si alte cateva stiu ca sunt sub Goodyear, dar in alte zone sunt sub japonezi. Oricum nu conteaza, ideea era ca ambele sunt identice, eu asa cred, dar apar totusi cu note diferite in teste:

                        https://best-tyres.uk/tests/adac/2017/winter-215-65-r16

                        Comment


                        • Da, asa este, dar in ceea ce ne priveste, brandul Dunlop apartine acum firmei Goodyear. Apar cu note diferite pentru ca nu sunt chiar identice. Nici desenul nu este la fel:

                          http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Du...er-sport-5.jpg
                          http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Go...ance-Gen-1.jpg

                          PS: si eu am luat tot Dunlop Winter Sport 5.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Da, ai dreptate, daca te uiti atent difera un pic, desi in mare se aseamana. Suficient cat sa se simta diferit.

                            De curiozitate, ale tale au protectie la geanta? Ale mele nu.

                            Comment


                            • Eu nu le-am montat inca, sa vad clar ce si cum, dar asa cum arata, as zice ca nu. Sau o fi doar in mintea lor... Oricum, eu am jante de tabla, asa ca nu ma afecteaza foarte tare.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Originally posted by chipson78 View Post
                                eu folosesc Michelin. Recomand. Oricum nu cred ca la marcile premium sunt diferente foarte mari intre anvelope.
                                Nu mi se pare ca e chiar asa in general, chiar daca la teste pot fi apropiate (ca deh, stiu si ei ce se testeaza si toti vor sa faca o guma cat mai buna in teste), exista diferente mari intre gume in ceea ce priveste duritatea flancului, greutatea anvelopei, rezistenta in timp si alte chestii care nu sunt de neglijat. Tot legat de teste, eu am dubii serioase in ceea ce priveste corectitudinea lor, industria asta a gumelor e imensa, nu imi spuneti ca revistele nu vor un mic share ca nu va cred. Cand vine vb de bani, chiar si mama revistelor devine 20% lipsita de impartialitate. Suficient cat sa castige intr-o revista o guma, in alta una diferita si tot asa.

                                Eu din ce am testat, Michelin (modelele de top, si de iarna si de vara, dar si Cross Climate + pe care tocmai le-am montat pe o masina) mi se par din alta liga, pentru o masina de strada. Sunt silentioase toate, moi si confortabile, super aderente, previzibile la limita si destul de usurele majoritatea. Numai plusuri, si chiar nu exagerez cu nimic. Altele au avut si bune si rele.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X