Muzica in Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Muzica in Civic

    Toti stim ca sistemul audio de pe civic este unul mediocru, cel putin pentru mine care am fost invatat cu 6-8 difuzoare+tub.Acum intrebariile mele sunt,cd-playeru masini are iesire pre-amp ? Stie careva ce marca sunt cele 4 difuzoare ale masini ? Se schimba usor ? Daca vreau sa imi pun tub+statie+condesator si sa inlocuiesc cele 4 boxe ale masini cu altele mai puternice pierd intr-un fel garantia ? E mai indicat sa le inlocuiesc la service honda ?
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 17-07-09, 12:46.
    07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
    ----------------------------------------------------------

  • #2
    Din cate stiu eu, Honda folosea Pioneer. Nu se poate vbi de pierderea garantiei, dar nici nu te sfatuiesc sa incerci sa iti montez ceva aftermarket la service'urile Honda (ma refer la partea audio aici).

    Te pot indruma spre un service destul de profi, care s-au ocupat in totalitatea de masina mea (ea venea doar cu suporti de boxe si ceva cablaraie, in rest nimic nimic) ( http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=33071 ), si sunt sigur ca iti pot satisface oricare dorinta E vba de importatorii grupului Harmann/Kardon in Romania (din care fac parte Becker, JBL si Infinity), si kiar patronul e un HondaFan vand un S2k si un Civic EP1.

    www.luxacustica.ro
    The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



    DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

    Comment


    • #3
      E un Hondafan sau fan Honda?
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #4
        eh, a fost un mic joc de cuvinte... e mai mult un fan Honda pt ca nu prea sta pe net (forumuri) :P
        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

        Comment


        • #5
          Ciudat lucru, eu "nu stiu" ca sistemul audio de pe Type S, de altfel identic cu cel de pe Type R plus, sa fie mediocru...mi s-a parut chiar bunicel, Galileo imi poate confirma. Ma rog, asta in peisajul sistemelor audio de fabrica. :? Daca faci comparatia cu sistemele profi aftermarket, comparatia e pierduta din start si de sistemul Bang&Olfusen de pe Volvo.

          Comment


          • #6
            de ex sistemu de pe 307cc model 2004 se aude cu mult mai bine,si cum am spus mai sus eu sunt un oarecare pretentios in materie de muzica,am in casa 2 stati,un tub,condensator+ o gramada de cablaraie date jos de pe fosta masina si asteapta sa fie puse la munca din nou
            07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
            ----------------------------------------------------------

            Comment


            • #7
              Sal. Eu am montat amp JBL 75.2 cu sub in tub GTO 1202. Pt mine e destul momentan. Eu nu l-am montat la serviceul honda, ulterior afland ca ar fi fost mai bine la ei pentru ca in cazul in care se intampla ceva cu instalatia electrica a masinii e posibil sa nu mai fie valabila garantia...(daca se constata ca instalatia montata ulterior e de vina). Nu am avut de a face prea mult cu sevicu honda pana acum, insa daca se pastreaza traditia serviceurilor din romania sigur e devina instalatia ulterioara.
              Honda Civic Type R Black | ex Honda Civic 5D 1.8 Sport M/T Rosie | ex Honda Accord 2.0 Executive A/T Crystal Black Pearl

              Comment


              • #8
                eh kiar nu stiam asta ops: nu cred totusi sa se intample ceva :roll:

                @Bogdan: si la Audi si-au bagat coada nenii aia de care zici tu 8)
                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                Comment


                • #9
                  Sau mai simplu mergeti la Colonelu':

                  http://www.hifi-prosound.ro/ :wink:
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                  Comment


                  • #10
                    numai vreau sa aud de cei de la be-loud, mi sa ars un filtru+tweeter si m-au tot plimbat de colo colo,m-au trimis initial direct la importator dupa aia m-au sunat sa le dau lor piesele in cauza sa le duca dar degeaba ii le dau ca nu poate sa faca nimic ca cauza ar fi instalatia mea electrica(nici nu se punea problema),evident m-am ars si nu vreau sa mai iau nimic de la ei.

                    Locuri pentru tweetere in fata as avea unde sa le pozitionez ? ca scule am prin casa o statie pe 2 canale 2x50 rms care planuiesc sa amplific un sistem de difuzoare+tweetere pe fata,sa las playeru doar cu cele din spate,o statie kenwood mono 900 rms la 2 ohm,condensator 1,5f power accoustik si un subwoofer alpine de 12' 400w rms intr-o cutie hexagonala facuta din mdf.Nu vreau sa tai nimic,modific pentru a pune alte difuzoare. Ca planuri de viitor vreau sa ii pun folie Llumar autorizata pe toate geamuriile,alarma si poate jantele schimbate cu altele aftermarket.Are careva mai multe detalii legate de mp3-playeru de pe masina ? la cati ohm lucreaza,rms pe fiecare canal,iesiri ?
                    07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                    ----------------------------------------------------------

                    Comment


                    • #11
                      Si eu sunt curios ce stie head unit-ul de pe civic, caci intentionez sa-mi iau unul si am auzit niste zvonuri cum ca ar fi cam imposibil de inlocuit..
                      '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

                      Comment


                      • #12
                        eu nu l-as inlocui pentru ca parerea mea isi va pierde foarte mult din design masina dupa aia.
                        07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                        ----------------------------------------------------------

                        Comment


                        • #13
                          Daca ai CIVIC 5D trebuie sa comanzi panelul fara comenzi radio, exact asa cum se afla pe masina mea (2DIN) si poti sa iti pui ce vrei tu dupa aia.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by BogdanCTR
                            Ciudat lucru, eu "nu stiu" ca sistemul audio de pe Type S, de altfel identic cu cel de pe Type R plus, sa fie mediocru...mi s-a parut chiar bunicel, Galileo imi poate confirma. Ma rog, asta in peisajul sistemelor audio de fabrica. :? Daca faci comparatia cu sistemele profi aftermarket, comparatia e pierduta din start si de sistemul Bang&Olfusen de pe Volvo.
                            Si eu cred ca nu merita sa modifici sistemul audio, decat daca esti chiar maniac cu sunetul in masina. Pentru o utilizare normala, mie mi se pare perfect. Plus de asta, masina e foarte bine antifonata, la maxim in exterior nu se aud decat boom-uri infundate. Iar la Type-S, boxele spate sunt mai sus, si cred ca sunt si diferite de 5D.

                            Ah, ca sa nu mai spun ca eu am muzica oprita de vreo saptamana....se aude prea misto masina.
                            Civic K20 Black Pearl
                            Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
                            Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

                            CRX delSol ESi Black
                            <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

                            Comment


                            • #15
                              Sa vezi sound in Type-R
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment

                              Working...
                              X