T(F)SI vs. (i-)VTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Buna explicatia ... am inteles gandirea de marketing. Se merge pe clasa de mijloc, nicidecum pe varf(aici spunem acelasi lucru, dar il exprimam diferit )

    PS: Bogdane, esti agent de vanzari Honda cumva, sau pe aproape? (doar curios)

    Comment


    • #47
      Fusei...
      Nu tb sa vinzi Honda, ci sa intelegi filozofia marcii. E total atitpica, de-aia este si greu de inteles, dar ca si gandire aduce multe beneificii pe termen lung.

      Comment


      • #48
        OK. Bafta in vanzari, si sa imi trimiti si mie o oferta cand apar Acurele pe piata romaneasca

        Comment


        • #49
          Pai ai preturile deja pe site
          '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

          Comment


          • #50
            :lol: Cred ca vrea o oferta cu discount .
            Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

            Comment


            • #51
              Sa nu ii dea, ca se duce si la Lexus pe urma :lol:
              '06 Civic 5D Executive M/T - Nighthawk Black Pearl + Leather Package + Sport Package
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Ghostface/Civic/

              Comment


              • #52
                Daca tot am deviat spre Acura, ce poti sa ne spui Bogdane despre motorul de pe RDX ? Mi se pare ca daca l-ar fi facut de 1,6 sau chiar 1,4 litri atunci intra in forta in subiectul topicului.
                Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                Comment


                • #53
                  Si daca e de 2.3 ce are?
                  E un motor foarte liniar pentru un turbo, trage de jos, constant si fara goluri.
                  Turbosulfanta cu geometrie variabila ajuta mult.
                  Cineva care a lucrat la PoRo spunea ca e chiar mai responsiv si mai liniar decat orice TFSI.
                  Din punctul meu de vedere, e un motor lucrat in filozofia Honda. Se aseamana destul de mult, pastrand proportiile, cu 3.0 biturbo de la BMW.

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Ghostface
                    Sa nu ii dea, ca se duce si la Lexus pe urma :lol:
                    Sa nu ma duc si pe la Bugati eventual, avand in vedere ca am o slabiciune pt cerculete :P

                    Comment


                    • #55
                      echilibru

                      Citind cu atentie acest topic, am vazut atat pareri extremiste, cat si pareri bine gandite.
                      Mi se pare normal, pentru un pasionat auto, sa ii placa mai mult o marca sau alta, indiferent de fisa tehnica. In acest sens, respect pasiunea celor care apreciaza marca Honda, printre care ma numar si eu.
                      Sunt interesante si comparatiile tehnice intre Honda si alte marci auto.
                      Comparand tehnologia vtec cu cea tsi, respectiv alte solutii tehnice ale mai multor producatori, se pot trage concluzii importante privind filosofiile de dezvoltare, sau nivelul tehnologic ale acestora.

                      Intre tehnologiile vtec si tsi, sunt diferente in ceea ce priveste solutiile folosite, dar care nu se reflecta in prestatiile finale ale masinilor. Pur si simplu, fiecare va alege ceea ce i se potriveste mai bine.

                      Insa ma intristez cand citesc unele pareri, probabil induse de pasiunea excesiva pentru aceasta marca, care sustin o presupusa superioritate a marcii Honda, fata de constructorul italian Fiat. Pur si simplu, consider ca ar trebui sa revenim cu picioarele pe pamant, si sa ne aducem aminte ce reprezinta constructorii auto italieni, pentru industria auto mondiala.
                      Pur si simplu acestia sunt crema a tot ceea ce inseamna constructia unui automobil, de la design, ergonomie, performante, siguranta sau solutii tehnice folosite. Bineinteles, trebuie tinut cont aici de impartirea pe clase a autoturismelor, pe scari valorice, si mai ales in functie de publicul tinta.

                      Chiar daca, in prezent, poate am ales, prin prisma necesitatilor de moment, o alta marca, nu cred ca poate exista cineva dintre noi, de pe acest forum, care sa nu viseze la posesia, intr-o zi, a unei frumoase italience.

                      Comment


                      • #56
                        corect, alfa brerra cred parerea mea ca este o minunatie

                        Comment


                        • #57
                          Un singur lucru am de spus despre Fiat si italieni in general: s-or pricepe ei la design, cand vor stii sa faca masini are sa reziste mai mult decat un borcan cu smantana, atunci mai vorbim.
                          Si vb in cunostinta de cauza, deaorece in familie am avut 2 italience, iar contact cu oameni care au asa ceva am avut destul. Absolut toti au fost oripilati de fiabilitatea execrabila a masinilor.
                          Dar, da, recunosc ca in rarele momente in care functioneaza fara defecte, merg foarte bine.

                          Comment


                          • #58
                            e mult mai performat motorul FIAT dar fara indoiala mai andurant si mai fiabil e cel REANULT!!

                            fuge al naibii ALFA dar TS-urile nu prea aj 100k km pana le sare distributia macar 1 data!!!si sunt bolnave tare!!!colesterolul marit,papa gras...0.500-1L olei la 1000km!!!

                            de alergat in schimb,rup locul....
                            ex CL7 AT 2006
                            CN1 Sport 2005
                            KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                            "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                            Comment


                            • #59
                              I-VTEC : Accord CL7 155hp+
                              TFSI: Passat 1.8TFSI 160hp

                              La deal de la 0 la 120 km/h masinile stau identic egale. Vom vedea si pe loc drept cu alta ocazie. Avand in vedere ca eu numai 155hp nu mai am, m-a impresionat placut passatul care este 100% stock. Se pare ca la deal il avantajeaza turbina.

                              Comment


                              • #60
                                Mai adaugam si MIVEC de la Mitsubishi?

                                Si, ca sa nu mai deschid alt thread, am sa scriu aici motoarele aspirate de 1.8 care ar rivaliza cu cel de pe Civic (ce am gasit eu, daca mai stiti si voi, bagati) :
                                - 1.8 MPI 140CP de pe Alfa 159
                                - 1.8 MIVEC de pe Lancer
                                - 1.8 ECOTEC de pe Astra
                                Pana nu demult, credeam ca la aceasta clasa, Honda detine recordul de CP/l. Dar iata ca nici ceilalti nu dorm. E drept ca din datele declarate, Honda sta cel mai bine: cel mai scurt timp pentru 0-100, cel mai bun consum asta desi are cel mai mic cuplu dintre ele. Insa are viteza maxima declarata cea mai mica, asta desi e singura cu cutie in 6 trepte.
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X