Februarie 2010: V-ati mai cumpara sau nu o Honda?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Pentru un motor pe benzina 1 litru la 4000 km ii dubios de mult in cazul in care conduci normal si nu "race"!
    Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

    Comment


    • #92
      Eu nu am mai auzit de acel motor sa consume atat ulei dar in fine... Depinde intr-adevar cum mergi cu ea. Da mai multe detalii, dar in topicul de probleme Accord

      Bogdane, ideal ar fi fost ca sa raspunda cei care au Honda de mai multi ani, asa cei care o au de cateva luni evident ca nu au avut timp sa se obisnuiasca.


      Eu unul nu stiu daca mai raman pe Honda, CL7/9 mi-a placut foarte mult, dar eu unul nu prea mai intru in rezonanta cu modelele noi. Inca nu vreau sa imi schimb masina ca este aproape noua ca si uzura. Vedem ce mai apare... Eu tot astept o varianta poate chiar mai sportiva decat Type-S CL9...
      2.0i 2005

      Comment


      • #93
        "2"
        daca as gasi peste vreo doi ani un CL7 nou probabil ca as fi tentat
        sunt extrem de multumit de el

        altfel.... ce caut eu cel mai mult la o masina e fiabilitate si abia apoi orice altceva; parca nu as da 30k pe noul Accord 2.4 AT ca sa imi pice cine stie ce la el si sa fie un pic mai lent decat CL7-ele meu de acum;

        daca ar fi sa aleg din masini relativ similare si as sti ca modelul H e macar la fel de fiabil ca celalte optiuni as alege H chiar daca ar fi poate un pic mai scump; pentru ca sunt fan si rezonez foarte bine cu marca;

        pentru mine optiunile exista: Subaru si chiar si Mazda. Si de ce nu noul Suyuki Kizashi.
        discutia are, din start loc, numai pentru modele aflate la facelift si despre care gasesc date convergente care sa imi confirme fiabilitatea;
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • #94
          vlad tu ai CL9 adica 2,4 iar eu am CL7 adica 2,0!!!

          la un CL7 dar JAHRE EDITION....de pana in 10.000km m-as baga!dar e mai scumpe ca A6 cu bizonica...
          razvan p.
          Senior Member
          Last edited by razvan p.; 25-02-10, 09:19.
          ex CL7 AT 2006
          CN1 Sport 2005
          KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

          "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

          Comment


          • #95
            acesta?

            http://www.mobile.de/modellverzeichn...e-edition.html
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #96
              da florine!sunt mai multe.unele cu 5 km!19.990e.
              ex CL7 AT 2006
              CN1 Sport 2005
              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

              Comment


              • #97
                multam de observatie razvane

                eram chiaun si faceam 5 lucruri deodata printre care si postul si asta a iesit
                "Ethics. That's always so inconvenient."
                Cal Lightman

                Comment


                • #98
                  eu tin de cl9 pana cand nevoia de mai mult spatiu ma va indemna sa ma orientez spre un outback cinstit. modelele noi de la Honda nu-mi fac cu ochiul.
                  _________________________
                  2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                  Comment


                  • #99
                    eu am mers cu noul outback si sa stii ca mi-a lasat o impresie foarte buna
                    culmea ca era cu dieselul boxer si eu sunt benzinar de fel
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • pai de diesel vorbesc si eu, in Germania e nitel mai ieftin ca aici. la pret de crv ofera ceva in plus. pana una alta, masina asta imi ofera tot ce am nevoie.
                      2.5 e mai lent decat dieselul, daca era motorul xt de pe foresteru vechi ma mai gandeam, dar asa...
                      _________________________
                      2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                      Comment


                      • Originally posted by Turkish View Post
                        eu am mers cu noul outback si sa stii ca mi-a lasat o impresie foarte buna
                        culmea ca era cu dieselul boxer si eu sunt benzinar de fel
                        am vb cu bogdanrr si spunea acelasi lucru!as lasa benzinarul o tzara pt dieselul asta!trage fabulos si mai ales..trage liniar!fara booost de TDI!de zgomot..nu prea!
                        ex CL7 AT 2006
                        CN1 Sport 2005
                        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                        Comment


                        • 2) am votat 2) desi ar fi fost mai bine un 1.5...
                          sunt f multumit de masina, de service, cred ca urmatoarea va fi tot honda, dar cum nu cred ca va fi cazul sa o schimb in urmatorii 3 ani cel putin, am visat mult prea mult la asta actuala.... cine stie ce va fi atunci.... sau daca vom mai avea drumuri... ma rog, asfalt, ca drum va fi...
                          Accord 2007 Executive 2.0 M/T - arctic blue pearl
                          --- www.razvandanaila.ro ---

                          Comment


                          • 3.)nu stiu, sunt inca nehotarat, nu pot raspunde acum, vedem ce va fi pe viitor

                            Cam in 2-3 ani o voi schimba - este aproape sigur.
                            Ma simt bine in masinuta - Civic Sedan. Imi place motorul de 1.8, 140 HP. Mi se pare super si are chiar demaraj bun. Confortul e ok de peste 9 (pe o scara 1-10, da trebuie sa mentionez ca am cutie automata). Masina arata bine si imi place. Are multe plusuri. Are si minusuri - ex: mi se pare cam zgomotoasa la trenul de rulare la viteze mari 140km/h

                            Totusi vremurile sunt in schimbare. Iata apar hibridele, apar masinile electrice (Volt de la Chevy) si cine mai stie.... Conteaza aspectul , evident conteaza si ce ai sub capota si mai conteaza ceva... si tare de tot - SA TE SIMTI TU BINE !!! Daca peste 2 ani cand voi vizita din nou Honda dar si Volkswagen si Toyota si voi scrie pe hartie +++ sau --- atunci voi vedea dupa ce voi face calculul final.
                            Sunt 2-3 ani in care vor fi transformari mari - sincer nu m-as da inapoi nici de la un hibrid - dar il vreau de 140 caiuti si cuplu peste 200 nxm.
                            Numai bine la toti.

                            Comment


                            • 3) Nu stiu, sunt inca nehotarat, nu pot raspunde acum, vedem ce va fi pe viitor.

                              Nu sunt nemultumit de masina, dealtfel, chiar nu am ce sa-i reprosez, insa pentru mine Accordul este singura masina care ma satisface din toate punctele de vedere, din gama Honda.
                              Asa ca alta la fel, greu de crezut, n-o voi schimba nici cu noul model, desi Coupe-ul imi cam facea cu ochiul, imi place mai mult varianta 2007.
                              Deci, de schimbat, nici nu poate fi vorba, iar daca ar fi sa mai achizitionez una noua, probabil as fi in mare dificultate, dar in proportie de 90%, as merge tot pe mana japonezilor.
                              De Legend, probabil n-am sa ma ating, si nici daca as avea, n-as putea sa dau atatia bani pe o masina.
                              Singura care mi-ar facea cu ochiul este Ridgeline, pentru santier, dar nu-mi place deloc designul, as merge doar de dragul fiabilitatii Honda.
                              Pilot, iar pare un SUV decent, dar aici iar ma izbesc de design...
                              Despre service, n-am multe de reprosat. De fapt, nu prea am ce sa reprosez, putina dezamagire cu timpii de asteptare, iar despre politica Honda wgaf...chiar nu ma intereseaza. Ma bucur totusi de promotia in care am putut sa-mi achizitionez SSE-ul.
                              Fata de alte marci premium, la noi in tara, service-urile stau mult mai bine.
                              Degeaba cumperi masina de 80k daca reviziile ti le fac fosti mecanici de la Cobalcescu....
                              Cam atat.

                              Comment


                              • Astrul, ai dreptate in mare masura, insa vreau sa te contrazic si pe tine si pe toti care afirma ca politica HTRo (sau a oricarui importator) nu e importanta. Poate inteleg eu altceva prin politica de marketing insa ea are importanta si atunci cand vrei sa-ti cumperi o masina si dupa.
                                Ca posibil viitor client, nu e important ca la Honda se aduc doar 2 nivele de echipare fara posibilitatea configurarii minime a lor ? Cati n-ar fi vrut sa renunte la navigatie care oricum nu merge sau poate ar fi vrut sa adauge doar piele (sau trapa, etc) la configuratia Confort ? Poate ca multi posibili clienti nu si-au mai luat Honde pentru ca au gasit altceva comparabil dar totusi mai ieftin pentru ca nu li se baga navigatia pe gat. Iar mai putini clienti inseamna volume mai mici, si cum spunea Doc, preturi "speciale" la accesorii... ca sa nu mai zic de importanta de mana a doua a pietii locale.

                                De asemenea, va intreb, nu e importanta o retea de dealeri bine pusa la punct in tara ? Poate pentru cei din Bucuresti nu conteaza atat de mult dar pentru noi, cei din provincie, conteaza. Dealeri in mai multe orase inseamna mai multe masini vandute rezulta volume mai mare de vanzari, rezulta multe beneficii.

                                Cum spuneam si pe un post al unui coleg (razvan p. daca nu ma insel), profesionalismul unui dealer iti da perceptia de fiabilitate. Orice masina se mai si strica iar daca dealerul te trateaza cu respect si e alaturi de tine (cum sunt cei de la Ati sau Asko) atunci te simti foarte bine iar "necazul" cu masina il uiti foarte repede si te gandesti ca "se mai intampla". Daca in schimb esti plimbat de colo colo, sau service-ul face tot posibilul sa-ti puna bete in roate si sa nu-ti schimbe o piesa pe garantie, etc, atunci iti vin toti dracii si-ti versi nervii pe si pe producatorul masinii si te gandesti ce "praf" e marca X fara sa fie, in realitate, chiar asa.

                                Eu totusi cred ca o politica buna a importatorului este foarte importanta din foarte multe puncte de vedere...

                                Comment

                                Working...
                                X