ASKO International (Bucuresti) - Chiajna & Giulesti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, pentru ca CM vinde Mobil1, iar Asko vinde Texaco (Havoline), asa ca daca nu te duci cu uleiul tau, o sa-ti puna implicit uleiul lor. :wink:

    Daca te duci cu uleiul tau insa, ti-l pun pe ala fara probleme. Eu m-am dus si cu filtrele de aer, de polen, si de ulei cumparate de mine. Din pacate, Mann nu face inca filtre la Civicul si Accordul nou asa ca nu pot sa-ti recomand nimic.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Originally posted by Alin Gladofszky
      Sper sa nu am nici o problema ca vin cu uleiul de acasa.
      Stai linistit n-o sa fie absolut nici o problema, rezervarea ti-a facut-o Razvan nu? :wink:
      '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
      '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

      Comment


      • Te-ai prins ! :lol: Da, Razvan.
        Am gasit aici in Hunedoara Valvoline Synpower 0w40 la 34 lei/litru. Asta e bun ?

        Comment


        • Producatorul recomanda 5W40 si cu iarna aproape pe terminate n-are sens sa iei 0W
          '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
          '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

          Comment


          • Super bun.

            Este 0W40 sau 5W40? Intreb de curiozitate, nu ca ar avea vreo importanta.

            Razvan nu se ocupa de piesele de schimb la CM?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • Nop, nu mai tin minte cum il chema pe tipu de la magazie. Din cate am vazut se ocupa de programari, revizii, un fel de Alex asa
              '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
              '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

              Comment


              • Ok, merci Lith, il stiu acum. Eu stau foarte prost cu numele oamenilor si al strazilor. ops:
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Uleiul este 0w40.Razvan= Service Managerla CM

                  Comment


                  • Totusi ar trebui 5w40 nu ? :lol:

                    Comment


                    • teoretic 0W e si mai sintetic decat 5W :lol: (ambele sunt uleiuri sintetice)
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Alin Gladofszky
                        Totusi ar trebui 5w40 nu ? :lol:
                        Nu neaparat. 0W40 e mai bun decat 5W40, mai ales la vreme rece. Daca vrei sa vezi niste date tehnice, uite aici: http://www.valvolineeurope.com/UploadedFiles/1193.pdf

                        E un singur lucru care e mai rau, 0W40 e clasificat ca API SJ (un tip vechi de ulei), in timp ce 5W40 e clasificat ca API SM (ultimul tip). In rest, caracteristicile din fisa de mai sus sunt mai bune pentru 0W40 decat pentru 5W40.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Daca nu e bun Valvoline-ul e numai si numai vina lui Fanatic! :lol:

                          El a pus urmatorul link pe forum http://www.lr-performance.net/Files/...yal_purple.pdf
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Delphi
                            Razvan nu se ocupa de piesele de schimb la CM?
                            Delphi, Razvan e cel de care spui tu, dar e la Asko de cateva luni deja :wink:

                            Comment


                            • Merci Ati, mi-ai confirmat ca inca mai am tinere de minte.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Salut hondafani !
                                Am fost vineri 22 februarie la ASKO pentru revizia de 20 000 km.
                                Uleiul l-am luat de la CORA ( LUJERULUI) :VALVOLINE SYN POWER 5W40 cu ~ 150 lei , revizia a fost ~670 lei iar timpul ~2.5 ore.
                                In plus fata de ce este prevazut la revizia de 20000 am mai facut :
                                - geometrie ( parca tragea dreapta )- rezolvata partial cred
                                - verificare relanti ( variatii de turatie la relanti)
                                - verificare macara + curatare cheder geam dreapta fata
                                - rotirea rotilor pentru o uzura uniforma(inclusiv rezerva)
                                Impresie generala buna, OK !
                                Observatii : - am impresia ca la 150-160 km/ora parca trepideaza motorul ( sau masina ?).Sa fie in urma reviziei, legat de reglajul motorului ? Parca inainte de nu am sesizat aceasta trepidatie.
                                Sa mai fac o verificare pe tester? Cand ridic piciorul de pe acceleratie( la 150-160 km/ora) pare ca nu mai trepideaza.
                                Are cineva vreo parere ?

                                Comment

                                Working...
                                X