BOGDI12001: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    A intrat și pompa de apă în kit?!

    Comment


    • #62
      nu, aia am luat-o separat.
      Asta este kit-ul.
      http://haparts.pl/tbk-08.html

      Comment


      • #63
        Mersi mult! ! !

        Comment


        • #64
          Noutati:









          Ce m-a determinat sa desfac motorul, o usoara vibratie a motorului in jur de 3000 rpm, ceva lipsa de putere si un sunet al motorului putin aspru ca sa ma exprim mai pe romaneste.
          Am gasit semicuzinetii biela cu uzura, ajunsese la cupru dar uzura este doar pe semicuzinetul de pe biela, cel de pe capac pare ok.
          Depuneri de ulei ars in zona bolt piston si in anumite pozitii pistonul se misca putin greu, din cauza asta a si atins putin pe cilindrii fusta pistonului dar foarte putin, nu se simte zgarietura, nu a fost afectata nici macar honuirea cilindrului.
          Urmeaza sa merg cu blocul, chiulasa la Ozun la verificat, plan chiulasa, si daca este nevoie, alezare, honuire, etc.
          In rest motorul arata foarte bine, mi-a venit si plastigauge din Germania si o sa verific de curiozitate cuzinetii de vilbrochen.
          La o scurta cautare de piese ma invart undeva in jurul sumei de 8200 lei, toate piesele oem, semicuzineti arbore + biele, pistoane, segmenti, pompa ulei, un sac de garnituri si simeringuri, termostat, suruburi chiulasa, operatiunile de verificare, rectificare chiulasa, bloc, ceva rulmenti pentru cutia de viteze si lichidele necesare, cutie, racire, motor.
          Momentan sunt in cautare de mai multe oferte de pret pentru piese care sunt foarte scumpe de exemplu un cuzinet palier este 70 lei x 10 bucati, la fel cei de biela 70x8 buc, pompa de ulei este in jur de 900 lei.

          Comment


          • #65
            N-arata bine deloc depunerile de pe pistoane. Uleiuri dr slaba calitate (contrafacute) si/sau probleme la sistemul de racire.

            Comment


            • #66
              Eu zic ca problema vine de la reviziile la 30000 km ce le-a primit in germania plus uleiurile noname folosite acolo, pe ei nu ii intereseaza ce ulei le pune mecanicul in motor, segmentii de ungere erau destul de infundati.
              bogdi12001
              Senior Member
              Last edited by bogdi12001; 24-02-18, 20:47.

              Comment


              • #67
                Revizii la 30000 km? Cam mult, chiar si pentru conditiile lor atmosferice, praf, trafic, etc. Asa zice Honda, sau asa au hotarat dealerii din Germania?

                Comment


                • #68
                  Asa era trecut in cartea service pana pe la 170000 km cand a ajuns la mine. Acum cat de reali erau km sau cartea service nu am de unde sa stiu. Cert este ca si la clio ce il mai am tot la 30000 km erau reviziile. Clio l-am luat la 130000 km, acum are 200000 si merge ceas motorul, fara consum de ulei. Honda are 210000 km si aveam un consum de ulei aprox 800 ml pana intr-un litru la 10000 km.
                  Orienarea fantelor la segmentii de ungere era gresita, pe linia boltului, probabil s-au rotit ei sau a mai fost umblat in motor.

                  Comment


                  • #69
                    Inca un set de poze















                    O sa incerc sa fac poze si cand ma apuc de montare.

                    Comment


                    • #70
                      Ce fel de depuneri sunt? Adica, se indeparteaza usor?

                      Comment


                      • #71
                        Nu am avut timp sa studiez pistoanele. Dupa cum arata sunt depuneri solide, intarite.

                        Comment


                        • #72
                          Atunci e calamina, cel mai probabil.

                          Comment


                          • #73
                            Te referi la depunerile de pe fusta pistonului?

                            Comment


                            • #74
                              Da, in zona aia. De fapt, am gresit. N-are ce sa caute calamina acolo. Probabil e cocs, daca nu sunt ceva rasini.

                              Comment


                              • #75
                                Alea sunt depuneri de la ulei de slaba calitate combinat cu uzura segmentilor.

                                Comment

                                Working...
                                X