BOGDI12001: '01 Honda Stream 1.7 M/T, Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Reglajul tachetilor.

    Comment


    • #47
      A primit discuri pe fata si placute fata spate. Trebuie sa imi gasesc 2 scaune pt fata ca sunt foarte incomode. Nu pot sa ma obijnuiesc sub nici o forma cu scaunul. Mai exista optiunea sa o dau si sa i-au un frv dar doar dupa o proba cu una sa nu fie la fel. Consum in 500 km pe autostrada la 120-130 8%, 4 persoane si portbagajul plin de bagaje si destul de zgomotoasa la viteza asta, cauciucuri michelin energy saver.

      Comment


      • #48
        Vezi ca tocmai a aparut un FRV pe forum de vanzare
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #49
          Da am vazut-o dar acum am investit sa imi construiesc un garaj si nu prea pot sa mai investesc i tr-o masina noua.
          Trebuie sa vad ce scaune s-ar potrivi in locul acestora si legat de zgomot se poate rezolva si asta. In rest este ok masina.

          Comment


          • #50
            Gata si concediu. Consumul calculat la pompa 7 % nu 8 cum apreciasem eu prima data.
            Din ce am observat eu o mare parte din zgomotul de rulare provine din partea fata. Caseta de directie montata sus i-a obligat sa faca gaurile alea in contraaripi pe unde au scos bieletele de directie si de acolo cred ca provine o mare parte din zgomot.
            Ma gandeam sa mai micsorez din ele cu ceva material cum este la forduri protectia din aripile spate si apoi dat un strat doua de insonorizant lichid in toata aripa.
            La interior o sa ii aplic pe toata podeaua pasla si in usi cred ca dynamat, poate asa mai reduc din zgomot.
            De faptul ca la 130-140 km/h ai 4200-4500 rpm nu mai zic nimic. Probabil daca as fi luat automata nu aveam problema asta.
            Imi pare rau de problemele astea pt ca masina desi are 200000 km imediat este intr-o stare foarte buna, atat mecanic cat si din punct de vedere al ruginii. Cea neagra care am avut-o inainte era cam ruginita pe dedesupt, asta nu are gram de rugina.
            Cunsum de ulei 200 ml in 6000 km.

            Comment


            • #51


              Am schimbat prefixul, deocamdata coafura rezista.

              Comment


              • #52
                Salutare...Nu am mai scris de ceva vreme dar se apropie vremea concediilor și vorba cea ,, dinții și reparaturile auto se fac acasă in Romania 😉" ...am făcut deja 60000 de km de cand am luat mașina in numai 2 ani 😃 (total 130000 km) și cred ca mă apropii Incet de momentul cand trebuie sa schimb iar distribuția primul schimb făcandu-l la achiziționarea mașinii cand avea 70000 de km Ce marcă ați luat și cam care sunt costurile schimbării distribuției? ! Mașina in rest merge impecabil, am avut probleme doar cu etrierele pe care le am schimbat și cu ocazia asta și lichidul de frină In rest doar filtrele și uleiul La inceput am folosit doar ulei Motul 5w 40 consum de 400-500 ml la 12-14000 km interval de schimbare dar la ultimul schimb am trecut pe liqui molly 5w 40 dorind sa testez și aceasta marca germană despre care am primit recomandări foarte bune...să vedem dacă indeplinește și așteptările Ce am observat eu la ulei (cel puțin la mașină mea) e că nu i place ca nivelul de ulei să fie mult peste minim,la inceput cand verificam uleiul și vedeam că e la jumate intre minim și maxim mai completam cu 50-100 ml ulei dar după o mie două de km trebuia iar să completez până când o dată am zis că il las sa văd când ajunge exact la minim (controlând nivelul de 2 ori pe săptămână ) dar spre surprinderea mea nivelul a rămas undeva la 4 -5mm deasupra lui minim și nu a mai trebuit sa completez deloc Chiar vara trecută am fost Ă®n vacanță Ă®n românia și după 1600 de alergat pe autostradă cu 130-140 nivelul a rămas același, puțin peste minim.Consumul de benzină e undeva la 7-7,2 litri parcurgând zilnic 75 km (servici dus intors) cu viteze Ă®ntre 50 și 100 cu 7-8 semafoare pe drum așadar foarte mulțumit. Cel mai bun consum l-am scos anul trecut pe România călătorind de la Baia Mare la Tulcea 5,6 litri Am rămas uimit dar trebuie sa menționez că am circulat aproape tot drumul cu viteză de maxim 90 km la oră iar când treceam prin sate unde e limita de 50 eu mergeam cu 60 și Ă®n viteza a 5 Știu că mulți o sa spună că ar fi mai bună un diesel la câți km fac cu ea pe an dar nu vreau să o schimb deoarece sunt foarte mulțumit de ea,spațioasă, fiabilă nu necesită mari investiții, prețuri piese schimb ok.Apropo de problema cu Ă®nchiderea centralizata , chiar azi mi am comandat două actuatoare( problema comună la honda) pentru ușa șofer și spate dreapta deoarece nu se deschideau din telecomanda și o sa va țin la curent cum funcționează Ultima Ă®ntrebare și Ă®nchei povestea ,a Ă®ncercat cineva sa Ă®nlocuiască cd-ul din mașină cu un car audio sau sistem de navigație (sper ca am scris corect denumirile) aș fi interesat să pun așa ceva pe mașină ținând cont ca vreau sa o păstrez Ă®ncă mulți km și sa nu fiu nevoit mereu sa iau un navigator cu mine plus aspect bineĂ®nțeles ?! Mulțumesc mult și la câți mai mulți km fără reparații tuturor! !!

                Comment


                • #53
                  Originally posted by gigi79 View Post
                  chiar azi mi am comandat două actuatoare( problema comună la honda) pentru ușa șofer și spate dreapta deoarece nu se deschideau din telecomanda și o sa va țin la curent cum funcționează
                  de unde ai comandat?
                  Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                  '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                  Comment


                  • #54
                    Gasesti pe alixpress si actuatorul intreg si doar motorase.
                    Poti incerca sa le desfaci si sa cureti periile motorului.
                    Legat de ulei am trecut de la mobil 1 la yacco ambele 5w30 si momentan este mult mai ok cu yacco. Mi se pare un gunoi de ulei mobilul, sunetul motorului fiind mult mai metalic si parca mergea chinuit.

                    Comment


                    • #55
                      Salutare.....Eu le am luat de pe ebay.de și am dat 25 euro pe bucata ...Nu sunt originale dar potrivesc ....Eu chiar sâmbătă le am înlocuit și acum în sfârșit pot deschide și inchide mașina cu telecomanda Se găsesc și la prețuri mai mici 15 -17 euro dar nefiind sigur dacă potrivesc și funcționează bine am preferat sa le iau de la cineva de unde am mai făcut cumpărături și care mi a garantat că potrivesc iar dacă nu, le pot trimite înapoi .

                      Comment


                      • #56
                        https://www.aliexpress.com/item/Door...999.359.hc34Du

                        Am zis ca o sa comand 2 bucati sa vad ce calitate au.
                        Eu la a mea am curatat doar motorasul si deocamdata merge.

                        Comment


                        • #57


                          Mi-au ajuns piesele comandate in Polonia.
                          Un rulment la cutie, simering, filtru combustibil, regulator presiune, 2 simeringuri, unul la AC si unul la servo, 2 filtre ulei + 2 saibe, kit distributie, rulment volant.

                          Comment


                          • #58
                            Salut. Ne poti spune de la ce distribuitor le-ai comandat? As fi curios si filtrul de combustibil cum arata; e in zona pompei de benzina, in rezervor? Mersi.

                            Comment


                            • #59
                              Da, filtrul este in rezervor si este practic suportul pompei de benzina. Daca tot am umblat acolo am schimbat si regulatorul de presiune.
                              http://haparts.pl

                              Comment


                              • #60
                                Salut. .Poți sa îmi spui cât a costat kitul de distribuție ca și eu trebuie sa îl schimb când ajung la vară acasă și eventual ce conține. ...mersi mult

                                Comment

                                Working...
                                X