FBOGDAN: '08 Honda Jazz 1.3 i-DSI CVT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Update!
    Jazz-ul rosu a primit kituri reparatie etrieri fata, lichid nou de frana si placute noi Textar pe fata.
    Cost reconditionare etrieri + schimb placute fata 450 lei + un cico. Placutele le aveam eu cumpărate de demult.
    Daca cineva are nevoie sa reconditioneze etrieri, pot recomanda un domn priceput in zona Giulesti.
    Urmează ITP in cāteva zile.
    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

    Comment


    • Update! ITP valabil, din păcate doar 1 an.
      Noxele au ieșit foarte bine atāt pe benzina cat si pe GPL.
      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

      Comment


      • Deși īn luna Iulie anul curent s-a facut o reconditionare a etrierilor fata + placute noi Textar, pe la finalul lunii Septembrie a inceput sa se audă un scartait puternic din zona etrierilor față, atunci cānd frānez cu rotile virate.
        Totusi, pare că franeaza corect, pedala e consistentă și nu am sesizat vreo alta neregulă. Momentan nu am timpul necesar să o duc la doctor, mai aștept 1-2 luni, poate facem revizia + franele deodată.
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • Salutare natiune!

          Recent am schimbat kitul de flanse+rulmenți amortizoare față și bieletele de directie + o geometrie directie.
          Costul total a fost undeva la 880 lei.
          Mașina mai are totuși mici troznituri care se aud doar la viteza mica, preponderent cānd īncerc sa virez total și e vreo denivelare pe direcția roții fata stānga.
          Īncă nu am descoperit precis sursa, posibil sa fie caseta de direcție, deși m-as mira, pentru ca īn acest moment pare foarte īnchegată direcția după schimbul bieletelor.

          Am cumpărat și ulei + filtre pentru revizie, dar mai astept sa se incalzeasca puțin afara pentru revizie.
          Sa auzim de bine!
          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

          Comment


          • Update!

            Facut schimb ulei + filtre pe 25 Martie.
            Am schimbat si capetele de bara, deoarece pe partea stanga avea joc maricel + o noua geometrie directie.
            Cost total piese + manopera ~ 750 lei daca-mi amintesc bine.
            Am comandat si un set de 4 anvelope noi de vara Nankang 175/65/R14 82T (asta e specificatia OEM la Jazz GD) - cost 752 lei cu livrare inclusa.

            Cheers!
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment

            Working...
            X