MINDMUGGER: '93 Honda CRX Del Sol, Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Eu unul stiu ca sunt in total 26 buc plus inca 4 daca incluzi pe cele de la barile antiruliu ( fata - spate)
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #47
      Originally posted by Vali_lj View Post
      Eu unul stiu ca sunt in total 26 buc plus inca 4 daca incluzi pe cele de la barile antiruliu ( fata - spate)
      mai sunt niste tampoane de cauciuc care mi se pare ca se pun la barile stabilizatoare si se pare ca sunt considerate si alea bucsi(dar nu au camasa metalica)

      Comment


      • #48
        viata grea pe capul meu.... plcutele de frana nu se potrivesc, sunt prea mari deci o sa le bag la vanzare. pe cutie scrie ca s-ar potrivi pe del sol dar se pare ca modelul pentru US nu are aceleasi frane ca modelul de EU sau nu stiu care e incurcatura... oricum, am 2 seturi de placute AEM 26-135 cu compozit de de ceramica si kevlar de care se va bucura altcineva.
        bucsile - se potrivesc, aproape toate... cele de la bratele spate(LCA) din capete vin de 31mm grosime, gaurile din brate dunt de 35mm asa ca a treb sa iau alte bucsi... o sa comand 2 LCAuri probabil anul viitor ca sa nu ma mai complic
        oricum, azi iese din service

        Comment


        • #49
          uai de c*i merge masina !!!! saptamana viitoare urmeaza segmentarea... s-au indragostit segmentii de pistoane si s-au gripat . si pompa de apa noua pentru ca imi pierde si e ca noua... dupa ce ii schimb capota

          Comment


          • #50
            Dupa multe batai de cap si piese ambalate gresit din fabrica am segmentat si motorul, facut chiuloasa din nou pentru ca ultimul mecanic si-a batut joc, am facut si scaunele la supape cu ocazia asta, inlocuit pompa de apa, simeringuri supape, pompa benzina, ulei cu filtru si 2 supape pe admisie care nu mai faceau treaba bine. Pe langa asta am mai shcimbat diverse o-ringuri, garnitura capac culbutori, garnitura baie ulei. Mai trebuie sa inlocuiesc rola intinzatoare si curelele auxiliare si cam asta e!! Tip top shape !!!
            Nu am apucat sa fac decat vreo 4-5 km de la service azi si am zis ca nu trec de 3200 rpm momentan

            Comment


            • #51
              Cam de o sapt merg cu evacuarea cea noua... serpisori inox, decat, traseu Y si reultatul...

              Sunet gros, frumos, deloc deranjant...
              Wishlist: CAI, injectoare generatie mai noua cu 4 duze pe injector, kit MSD cu bobina externa (capac delcou, fise bujii etc), punte spate cu discuri
              in primavara primeste si kitul de ambreiaj Exedy cu volanta HD noua care zace prin cutii

              Comment


              • #52
                Vrei o cutie de subwoofer intre scaune inceputa, cu tot cu difuzor ? Adica e facut mulajul, trebuie modelata spuma si pusa fibra de sticla.
                Arata bine masinuta ta.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #53
                  Originally posted by KMR View Post
                  Vrei o cutie de subwoofer intre scaune inceputa, cu tot cu difuzor ? Adica e facut mulajul, trebuie modelata spuma si pusa fibra de sticla.
                  Arata bine masinuta ta.
                  poti sa-mi pui si mie o poza ca sa vad si eu ce ar mai fi de munca ? ai o schita facuta cu montajul... daca trebuie sa tai ceva sau sa montez ceva suporti?
                  Ce difuzor? Eu cautam in principiu doar cutia pentru ca am un Hertz de 30 cm si l-am avut intr-o incinta pe EG cu statia pe care as folosi-o si acum si as vrea sa repet experienta dar sunt deschis. Si sa-mi spui si un pret te rog.
                  Am si eu nevoie de un sfat...
                  Am decis ca ar fi mai indicat sa ma indrept sper o a doua masina decat un upgrade la B16.
                  Nu as vrea sa o las pe asta mica neglijata pentru ca motorul l-am segmentat, am facut scaunele la supape, am inlocuit 2 din ele si celelalte operatiuni aferente, evacuarea am luat-o, am schimbat toate bucsile de la roti cu PIC1/Suja Motoring Hard Rubber, distributia lichide si daca tot nu iau B16 pe lista mea ar fi urmatoarele:
                  http://www.ebay.com/itm/HONDA-DEL-SO...97cce4&vxp=mtr - pentru o aprindere mai eficienta dar nu stiu daca e doar pentru USDM sau merg si pe europenele noastre
                  http://www.ebay.com/itm/280cc-Honda-...e4fde4&vxp=mtr - Are 4 gauri care pulverizeaza
                  http://www.ebay.com/itm/Cold-Air-Int...8aa4ca&vxp=mtr
                  sau
                  http://www.ebay.com/itm/100-AUTHENTI...1e1e22&vxp=mtr
                  Nu stiu cat de mare este diferenta intre cele doua CAIuri dar cam aia e ideea de baza
                  In nici un caz nu ma gandesc ca o sa am mai multi cai dar ma intreb daca toate chestiile astea vor lucra cumva impreuna si ma voi putea bucura mai bine de cele 125 de iepe la primavara cand poate revin la cutia S20 si schimb ambreiajul si volanta care le-am luat deja(volanta e HD dupa spusele ebay... dar nu stiu daca e cu ceva diferita). Si un radiator de aluminiu pentru ca ar ramane masina de primavara-vara-toamna ca tot am AC functional .
                  Merita toate astea? Ma bucur in vreun fel de banii dati?

                  Comment


                  • #54
                    Pai 30 cm intre scaune... nu poti sa-i faci incinta corespunzatoare. al meu e de 8". Incer sa fac maine poze cu al meu ( produs finit ), incinta inceputa si difuzorul. Nu trebuie sa tai sau sa modifici nimic, asta e partea frumoasa
                    Legat de ceea ce vrei tu sa cumperi: nu stiu ce sa zic de bobina externa ( ma refer la eficienta ) si la injectoare.
                    Referitor la CAI : sigur iti va aduce sunet si vei pierde putin cuplu
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by KMR View Post
                      Pai 30 cm intre scaune... nu poti sa-i faci incinta corespunzatoare. al meu e de 8". Incer sa fac maine poze cu al meu ( produs finit ), incinta inceputa si difuzorul. Nu trebuie sa tai sau sa modifici nimic, asta e partea frumoasa
                      Legat de ceea ce vrei tu sa cumperi: nu stiu ce sa zic de bobina externa ( ma refer la eficienta ) si la injectoare.
                      Referitor la CAI : sigur iti va aduce sunet si vei pierde putin cuplu
                      Suna bine sa nu tai nimic... astept pozele
                      deci mai bine ma potolesc putin?... cuplu nu vreau sa pierd pentru ca oricum nu prea am de unde
                      ma gandesc totusi ca injectoarele, avand pulverizarea mai buna conform legilor fizicii ar trebui sa fie si detonatia mai eficienta in combinatie cu bobina externa.
                      As putea in loc de CAI sa incerc un filtru de carcasa K&N doar ca sa-mi scot din cap ideea?
                      in capul meu era asa, admisie mai eficienta, aprindere si pulverizare mai buna + evacuarea mai mare = zambet mai mare pe mutra mea dar nu as vrea sa ma inec cu aer si in afara de evacuare si sistem audio n-as da bani pe "zgomot"

                      Comment


                      • #56
                        http://funkypower.co.uk/catalogue.ph...d_product=3153

                        Cica asta ar ce trebuie. Acum, nu stiu, mai studiaza
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #57
                          Update de Craciun ((((((((((

                          bara + capota + far dreapta + radiatoare(ambele) + ce o sa mai vad dupa ce tai capota cu flexul ca nu s emai deschide

                          Comment


                          • #58
                            Urat de tot, mai ales in perioada asta.
                            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                            2 roti

                            Comment


                            • #59
                              Nasol Īn ce te-ai īnfipt?

                              Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #60
                                dupa ce ai muncit la ea...Totusi airbag aveai?ca in poza nu se vede.Bine ca nu ai patit nimic!
                                cum s-a intamplat?

                                Comment

                                Working...
                                X