Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asadar, inapoi dintr-o alta calatorie. Tot in Grecia
    Nei Pori si Platamonas cateva zile. Acolo erau si niste prieteni care ne-au gasit cazare pe malul marii si o vedere superba. Mai putin firele de curent din fata balconului. Am mancat exceptional acolo. Zona placuta pentru familii. Aerul curat. Mers pe muntele Olimp si facut o baie mica la o cascada cu apa verde. Rece ca naiba. Dar placut la final. Vizitat orasul antic de la Dion. Frumos.
    Apoi o tura pe la Meteora unde am vizitat doua manastiri si facut poze ca la nebuni. Peisajul de acolo e superb. Mancat in satul de langa. Decent, desi ospitalitatea din Nei Pori nu era si aici.
    Drumul spre Thasos a fost lung. Am mers prin munti minim 80 de km. Niste peisaje frumoase rau. In acelasi timp am uitat sa alimentez. Am ajuns pe o autostrada aproape goala si nici o benzinarie. Cu autonomie indicata de vreo 10 km am inceput sa ma ingrijorez. Am gasit pana la urma una pe langa.
    Cum am trecut de Salonic, sotia imi spune ca ar trebui sa ne grabim putin ca sa prindem feribotul de ora 8 si apoi cina la hotel. Asa ca am pus CC pe 160 km/h pe o autostrada aproape goala. Am uitat sa ma uit la consum, insa a papat benzina bine de tot. Sper sa nu fi luat vreun radar, desi am fost foarte atent Pe final am prins o masina de politie si am mers dupa ei. Oricum mergeau putin peste limita legala si aia a fost. Tot spre final o banda era inchisa pentru reasfaltare. Am ajuns la Keramoti si pe feribot in ultimul minut. Pana am coborat din masina asta plecase deja.
    In Thasos ne-a prins intunericul si am mers in coloana, cu viteza decenta pentru drumurile alea si am ajuns la hotel la 9:30 fix. Am pierdut cina. Pentru copil. Ca noi eram ok.
    Ne-au dat o camera cu piscina la hotel vreo doua zile. Frumos
    Thasos e frumos. Foarte chiar. Insa si foarte comercial. Ospitalitatea cu care ma obisnuisem era lipsa si aici. Ma refer la micile chestii gen o apa pe masa.
    Plaja de la Alexadra beach hotel unde am stat era foarte decenta. Si aveau si doua pontoane care au fost atractia copiilor tot timpul. Am mai facut o vizita pana la Aliki beach. Golful ala e splendid. Este si o exploatare de marmura pe acolo foarte frumoasa. Si apa in zona era extrem de limpede si plina de viata. Scufundarile acolo au fost de vis. Am mancat la o terasa acolo, insa nu am fost dat pe spate. Si in plus erau extrem de multe viespi.
    Am trecut pe la fosta plaja Livadi care acum era distrusa de la ceva ploi. Si la cea de langa care era chiar draguta, dar mica. A urmat Salonikios, o plaja cu acces misto de tot unde am testat putin capabilitatile masinii, desi orice masina putea intra acolo. Plaja draguta, insa era locul unde opreau vapoarele cu turisti si ii lasau pe acolo sa faca baie. Cam multa mizerie de genul mucuri de tigari, dar per total placuta plaja.
    Masina a mers bine. Totusi am inceput sa ma satur sa nu pot face depasiri si de zgomotul motorului care la turatii mari face ca dracu. Poate voua va place cum urla, mie nu prea. Si cam enervat de faptul ca nu tragea asa cum era nevoie in vreo doua situatii. Scaunul meu de sofer a fost extrem de inconfortabil pe toata durata drumului. M-a durut fundul groaznic. Stiu, ma insel eu, insa la cei 1.92m ai mei stau cam prost pe el. Si buretele de pe el e praf. Volanul tare si neprofilat iar aiurea.
    Dar per total masina a mers bine, fara probleme. Ne-a dus ok pana unde am avut treaba si inapoi. Dar presimt ca o mai tin maxim doi ani. Si vine dupa ea ceva motor cu turbo si scaune mai corecte.
    La intoarcere m-a lovit AC-ul rau de am dat in sinuzita. Si ieri seara eram praf.
    Per total din perspectiva drumurilor si a masinii totul a fost bine. Undeva pe drum am vazut intr-o parcare o honda accord cu sticker de forum

    Comment


    • Siiiii s-au are un bec de faza scurta pe stânga. Și nici un martor in bord. La asta nu mă așteptam. Big minus.

      Comment


      • Siii nu este ars. Dar un contact e prost. Becurile par a fi h11.
        aceeasi chestie și la un bec de la număr. Contact intermitent. Totuși parca ar fi mers o atenționare.
        jules_k
        Senior Member
        Last edited by jules_k; 11-09-18, 10:46. Reason: autocorect s-a dus in balarii....

        Comment


        • Cumva off-topic: ma suna o tanti ieri. Si imi spune ca i-am lasat numarul in parbriz si un mesaj sa o sun cand ajunge la masina. Ca aparent cineva i-a lovit masina. Ocazie cu care am aflat ca in Vaslui exista un mall. Eu nu am lasat numarul in parbrizul nimanui de cel putin 5 ani. Sau aproape niciodata inainte de cei 5 ani. Si femeia era in Vaslui. Putin ciudat.

          Cred ca ar fi cazul sa gasesc niste jante sa am si un set separat de iarna.

          Comment


          • Ce anvelope de iarna ai?

            Comment


            • Alea standard de CRV ca dimensiuni. pe 17". Anvelopele nu mai stiu ce sunt ca marca. Luate acum doi ani cu vreo 1800 lei. Sau pe acolo. Deci nu tocmai scumpe.

              Comment


              • E cazul sa cautam un bec pt nr spate. 5w. Destul de incomod de schimbat.
                Nu pare ars. Dar il schimb oricum. Ca nu se aprinde. Bine ca la itp nu s-a manifestat.
                Si la voi sare pe faza lunga dupa un flash mai grabit?

                Comment


                • Asadar, 45k km.
                  Am spalat masina si a doua zi a plouat si e ca si cum nu am facut nimic. Frumos.
                  Am fost azi dimineata la Honda Nord unde au schimbat si ornamentul ala lucios cu sigla de pe haion. Avea ceva incretituri pe langa sigla. Chestie de la inceput dar pe care am observat-o mai tarziu. La revizie am intrebat , au zis ca fac comanda si candva o sa ma sune. Am fost ok, ca nu e cine stie ce chestie majora. Chiar ma intrebam cand si pac a sunat telefonul. Nu glumesc! Vineri sau joi ma intrebam asta si la 10 minute a sunat.
                  Cu ocazia asta au schimbat si becul ala de la numar care era ars. Ca tot se umbla pe acolo.
                  In rest, rasfoind topicul Dorelutei, am citit putin cartea. Si sincer spun ca sunt derutat usor cu privire la revizii.
                  Ceea ce stim noi e doar legat de conditii dificile. Si pentru Bucuresti e corect. Doar ca nu spune nimic de schimb ulei cutie de viteze la 60k km. Ci doar la 120k km. Doar la CVT si ceva hibrid se schimba la 60k.
                  O sa vedem cand vine revizia.
                  Ma gandesc ca dat fiind ca acelasi motor si cutie se vinde si in US, ma gandesc ca transmisia trebuie sa fie de la foarte fiabila in sus. Si sa nu necesite mare atentie. Am inteles ca acolo nu se discuta pe probleme de transmisie care trebuie sa fie garantata multi km si/sau ani.

                  ITP facut acum vreo doua saptamani. Fara probleme.

                  Am vazut noul CRV expus. Nu l-am studiat foarte mult, insa ce mi-a atras atentia au fost cam asa:
                  - chestii cromate pe usi. Nu prea ma incanta, mai ales ca alea prind praf si in timp scurt o sa arate aiurea. Era de preferat ceva in culoarea masinii.
                  - Spatele schimbat si fara atat de multe colturi. Arata mai curat.
                  - interiorul ceva mai interesant si mai placut. Navigatia e in afara bordului si nu arata chiar rau. Mai nasol daca vrei sa o schimbi.
                  - butoanele de pe consola centrala rearanjate. Dar tot cu reglaj ventilatoare la butoane fizice. Aiurea, dar e subiectiv. Insa rotitele de reglaj temp arata mai bine Ceva mai mici si nu atat de lucioase.
                  - cotiera si suporturile de pahare arata mai bine.
                  - volanul tot neprofilat din pacate. Insa au mutat butoanele de telefon pe volan in stanga. La masina mea eu nu pot sa le folosesc deloc. Mi se par extrem de incomode.
                  - la interior am vazut ceva lemn acolo unde noi avem aluminiu pe linia bordului. Inca nu stiu ce sa cred. Pe de o parte pare mai discret, pe de alta parte e lemn. sau imitatie. Tot aiurea.

                  Din pacate noul CRV pare a avea doar motorul de 1.5 VTEC care cred ca e prea mic. Partea draguta e ca varianta cu cutie AT are putere si cuplu mai mari (si performante mai slabe) decat cele cu cutie manuala. Sper ca versiunea de dupa sa aiba altceva. Daca nu o sa fie full electric. Candva va trebui sa facem trecerea.

                  Comment


                  • Ieri s-a ars si un bec pe faza scurta. Dupa doi ani in care am folosit faza scurta mereu. E H11 si se gaseste ceva mai greu. Becul original e Philips ceva cu LL. Culmea ca la Carefour, unde am gasit doar unul, e tot Philips. Cred ca acelasi model. Costa vrei 54 lei bucata. O sa mai iau doua sa le tin de rezerva ca o sa am niste drumuri lungi.
                    Asadar, un mic rezumat dupa doi ani de masina.
                    Senzor ABS la o roata rupt de caine.
                    Niste zgarieturi superficiale pe aripa stanga care sigur ies la un polish. De la acelasi caine.
                    45k km pana acum cu revizii facute la timp. Ma rog, ultima pe la 42k km ca m-a prins Grecia pe drum.
                    Placutele si discurile inca sunt in stare buna, desi o sa trec mai acus sa le mai verific o data si sa schimb placutele pe fata macar.
                    Schimbat ornament lucios de pe haion pe garantie.
                    Doua becuri arse. Unul de pe faza scurta si unul de la luminile de la numarul de inmatriculare spate.
                    Am schimbat si stergatoarele ca era cazul.
                    Ciupituri pe parbriz in vreo trei locuri.
                    Bara fata zgariata pe dedesubt din motive de tin de mine ca m-am proptit intr-o gramada de nisip cu pietris.
                    Bara spate la fel, cu inca una recenta gen ciupitura mica.
                    In rest nimic. Oricum nu e nimic grav sau care sa ma fi facut sa ma simt aiurea ca am ales masina asta. Din contra.

                    Dupa doi ani de masina pot spune ca in general nu regret alegerea. Desi scaunele ma omoara uneori. Pernuta aia de la sofer care ar trebui sa vina in dreptul genunchiului e degeaba acolo.
                    Conectivitatea BT a mers si merge bine. Rareori mi-a facut ceva figuri.
                    Cu consumul stau relaxat. Ala e. Am observat ca la drumurile prin Bucuresti nu il calculeaza tocmai bine (e prea pesimist), desi ar fi interesant de facut unul la pompa.
                    As vrea sa ii fac o usa de acces in dreptul cotierei spate spre portbagaj. Asta doar daca gasesc un proiect bine facut deja sa vad cum arata.
                    Trebuie sa gasesc totusi barele alea misto si niste suporti de bicicleta.
                    In rest, trei persoane mergem relaxati la orice drum fara mari griji.
                    Cutia AT merge bine, nu da semne de oboseala. Schimba frumos si cel putin la fel de rapid pe cat as schimba si eu.
                    ECON e folosit rar si doar in trafic bara la bara.
                    Senzorii de parcare tot aiurea mi se par. Si nu neaparat senzorii in sine ci zgomotul audio care ar trebui sa te ghideze pe mine ma scoate din minti. Raman la ideea ca la fosta masina senzorii aia si sunetul scos erau cei mai misto.
                    Lipsa senzorului de becuri arse e cam aiurea. As fi preferat de existe.
                    Atentionarea aia de viteza pe care am pus-o la 80 km/h e de vis.
                    Prin urmare masina va mai ramane inca vreo doi ani pe mana mea. Dupa care vedem ce mai scoate Honda pe segmentul asta. Momentan sunt cam praf cu motoarele de 1.5 si nici hibridul ala nu se anunta vreo mare inventie. Sper sa scoata un motor 2.0 turbo sau ceva pe acolo. Sau poate ceva electric cu adevarat interesant.

                    Oricum, in general e de bine.Probabil anul urmator voi intra putin pe la partea de bucse si suspensie. Cred ca unele ar trebui inlocuite in curand. ITP-ul nu a aratat ca ar fi probleme pe undeva. Dar simt ca unele gropi sau denivelari se lasa cu zgomote cam mari.
                    Si da, hai cu rotile de iarna ) E cazul sa le pun din timp dupa cum se simte pe afara.



                    Comment


                    • gasesti online H11 si multe altele
                      e mai rar dar nu e chiar exotic

                      http://www.becurionline.ro/becuri-h11/
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • A incercat careva h11 nightbreaker de la osram? Se vede diferenta? ( nu la pret)

                        Comment


                        • Eu am cautat la doua benzinarii de pe drum si apoi in Carefour. Doar in Carefour am gasit. De asta zic ca nu se gasesc ca H7 de exemplu. Sa nu mai zic ca voiam sa scot becul din soclu )
                          Online da, dar eu voiam pe loc Nu vreausa dau ocazia unora sa-mi dea o amenda asa din principiu. Astia de la mine sunt in stare sa-ti imobilizeze masina pentru ca nu iti merg becurile de la numar.

                          Comment


                          • Intr-un final am dotat masina cu camera. Prestigio 585. Nu e cea mai buna si cred ca am fost usor impulsiv ca e pe acumulator in loc de condensator. Dar sper sa tina bine macar un an. Nu am dat mult pe ea ca aveam si
                            Acum trebuie sa ii gasesc o pozitie care sa nu ma incomodeze si sa trag cablul cumva sa fie cat mai ascuns.

                            Si un card mai mare.

                            I-am facut update de firmware, am setat-o sa nu ma streseze prea mult. O sa incerc sa pun niste filme pe timp de zi si noapte ca inca nu am reusit sa le urmaresc pe calculator.
                            Insa cine isi doreste o camera auto pentru acele momente in trafic in care chiar e nevoie, uite la ce sa va uitati.
                            1. Condensator in loc de baterie. Bateria o sa fie afectata de frig si caldura si se va umfla si strica.
                            2. Unghi mare filmare. Macar un 120 de grade. Asta a mea are 160.
                            3. Wifi si optional gps. Wifi ca sa nu mai scoateti cardul si sa puteti vedea pe telefon filmarile.
                            4. Calitatea imaginii. Aici e aiurea. Toate spun Full HD si mai mult. Doar ca framerate-ul si calitatea nu e tocmai ok la majoritatea celor ieftine. FHD inseamna doar rezolutia FHD si cam atat. Nu vine la pachet cu restul specificatiilor FHD. Cautati pe youtube mostre de video si vedeti la calitate maxima daca puteti evidentia usor numerele de inmatriculare si alte detalii mai fine si importante. SI mai ales verificati si filmarea pe timp de noapte.




                            Comment


                            • E ok, filmeaza decent si zi si noapte. Insa multe dintre ele, dupa ceva timp (a mea dupa un an), incep sa se reseteze singure si sa nu mai inregistreze. Li se arde ceva pe la placa de baza si se duce acumulatorul. Se rezolva in garantie, insa dureaza vreo 2 saptamani minim. La mine au inlocuit prima data doar acumulatorul si nu au testat-o, mi-au trimis-o inapoi, cand am probat-o facea la fel, noroc ca nu plecasem din parcare de la emag si am dus-o inapoi...

                              Comment


                              • Am reusit sa pun un film pe timp de zi de azi dimineata. In general sunt multumit de filmare.
                                Doar ca spatiul pe card e limitat la 8 GB si filmele de 5 minute au cam 600 mb la 720p si 60 fps.
                                Si aparent trebuie sa mai umblu la pozitionarea camerei ca prinde p bucata din plasticul de sub oglinda. Poate o sa o pun pe colt stanga sus sau jos. Ideea e sa nu ma deranjeze la ochi.

                                Comment

                                Working...
                                X