ANDREIENEA: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T Executive, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    cum sa mearga asa pana in lasa? Cum ar fi sa il lase prin vreo pustietate cum am patit eu de nici baterie si nici semnal ca lumea la telefon nu aveam pentru asistenta

    Comment


    • #77
      Cand va patina urmatoarea data, cat de putin il voi schimba. Pana atunci nu. Eu stiu ca un ambreiaj nu crapa asa... mai ales la honda unde placa de presiune cedeaza, nu discul... cand va patina, de voi fi departe..voi merge incet pana acasa.

      Bine ca am ambreiaj nou

      Comment


      • #78
        Originally posted by AndreiENEA View Post
        cand va patina, de voi fi departe..voi merge incet pana acasa.

        Bine ca am ambreiaj nou
        Daca vei schimba doar ambreiajul - vei da banii de 2 ori pentru lucru.
        La masinile noastre, de regula, se schimba tot kit-ul de ambreiaj + volanta (fiind dual mass "DMF"). Intreaba de vreun service oficial, sa vezi ce zic si ei.

        P.S.
        Nu arunc vorbe in vant - am cativa cunoscuti care-au mai patit-o, schimband ambreiajul tot de la patinare - au mers ceva vreme dupa care au fost nevoiti sa cumpere alt set nou + sa mai dea bani pe manopera a 2-a oara. Plus daca o ai "umflata" cu chip-tunning, uzura e proportionala cu cresterea de putere..

        Masinele astea tre luate cu cutii auto...

        Comment


        • #79
          OFF TOPIC
          Originally posted by RTI View Post
          ...Masinele astea tre luate cu cutii auto...
          Apropo de asta am fost la SAB şi marea majoritate a maşinilor prezentate erau cu cutii automate.ENDOFFTOPIC
          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

          Comment


          • #80
            RTI - hondele cu transmisie automata am inteles ca se resofteaza mai greu, sau ... mai putini cp...
            Oricum am vrut manuala pt consum nu pt cai...

            Acum nu mai patineaza. voi cumpara si volanta sa o am si cand schimb schimb tot.

            Comment


            • #81
              De ce s-ar resofta mai greu o Honda cu transmisie automata??? Care ar fi motivul?

              Este cunoscut faptul ca motorizarile Honda 2.2 i-CTDi si i-DTEC au ceva probleme cu patinarea discului de ambreiaj, fara nicio legatura cu uzura suprafetei de frictiune a discului. Totul se intampla din cauza compensatorului de uzura.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #82
                Originally posted by Doc View Post
                De ce s-ar resofta mai greu o Honda cu transmisie automata??? Care ar fi motivul?
                Urban myth, probabil
                Desi din auzite (dar posibil sa fi inteles eu gresit), la gen III, cu 2.2 I-dtec - dupa o resoftare cutia automata nu se intelegea bine cu cuplul mai mare de 380Nm, e vorba de o companie locala care facuse resoftarea cu un "preset" similar cu al meu (190c.p./420nm). Au fost nevoiti sa adapteze softul pentru cutiile automate. Eu nu stiu cum se face exact asta, insa banuiesc ca e vorba de limitare de cuplu pentru treapta 1-2. Correct me if I'm wrong

                Originally posted by Doc View Post
                Este cunoscut faptul ca motorizarile Honda 2.2 i-CTDi si i-DTEC au ceva probleme cu patinarea discului de ambreiaj, fara nicio legatura cu uzura suprafetei de frictiune a discului. Totul se intampla din cauza compensatorului de uzura.
                Pe forumurile de speta din UK, erau teme intregi dedicate swap-ului de Flywheel cu toate piesele de acolo (compensator, disk, etc) pe Single mass de la CG CG Motorsport, insa mereu aveau efecte adverse - scade mult din rafinament.

                Comment


                • #83
                  Din soft se poate gestiona pe fiecare trepta de viteza o anumita valoare de putere / limitare. In general tunerii nu pastreaza aceleasi valori egale pe toate treptele, ca de ex, pe treptele 1 -2 se da un boost mai mic la turbo. Cat despre cuplu, se poate limita general pe o plaja larga de turatii gen 2.000-3.000 ture sa stea "Sugrumat" constant in 380nm de exemplu (desi motorul poate fi capabil de un boom cu valoare mult mai mare decat cea limitata)

                  Comment


                  • #84
                    Cand l am sunat pt resoftare pe dragos (completechip iasi) m a intrebat daca e manuala sau automata... cand i am spus ca e manuala, a spus ca e mai bine. Se obtin rezultate mai bune. Mai mult nu stiu. Probabil nu ar fi rezultat acelasi cuplu. Dar ma rog... imi pare putin rau ca nu am cumparat automata, insa faptul e consumat si ma consolez cu un consum excelent (7% in exterior la un condus nu tocmai economic) (asta dupa resoftare si dpf off)

                    Comment


                    • #85
                      Cati cp/ nm a reusit exemplarul tau sa scoata prin mana lui Dragos? S-a reusit cumva si o fisa dyno before - after?

                      Comment


                      • #86
                        salutare colegi!

                        Am nevoie mare de un ajutor.

                        Masina mea are navigatia originala... Destul de limitata si am decis sa cumpar una pe android. Am luat-o pe cea mai "potenta" de pe aliexpress, insa nu se potriveste nici un cablu. NIMIC. E facuta pentru masinile ce au doar cdplayer.

                        Am stat toata noaptea si am cautat mufe/cabluri adaptoare. Nu sunt.
                        Singura solutie este sa gasesc un electrician foarte bun si dispus sa-si bata capul.

                        Am gasit schema cu toate firele din bord ul masinii (ce si cum fac fiecare) si trebuiesc doar duse la navigatia noua... (binteinteles ca nu e asa usor. In tabel, termenii sunt diferiti si trebuie cineva priceput)

                        Daca stiti pe cineva, sunt dispus sa merg oriunde in tara doar sa reusesc
                        Multumesc



                        AndreiENEA
                        Member
                        Last edited by AndreiENEA; 28-11-17, 09:10.

                        Comment


                        • #87
                          E tardiv acum, dar nu ar fi trebuit sa cumperi ceva de pe aliexpress fara sa stii daca e compatibil. Firmele mai cunoscute vin si cu accesorii optionale de montaj pentru diverse marci auto.

                          Ar merita sa incerci totusi aici: http://www.connects2.com/Product/ManufacturerSearch

                          sa introduci marca si modelul si sa vezi daca reusesti sa gasesti cablurile adaptoare de care ai nevoie.
                          2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                          Ex:
                          2014 Honda Civic Executive
                          2011 Honda Civic GT

                          Comment


                          • #88
                            In principiu o pot monta, insa am o nelamurire.

                            Honda crv fara navigatie nu are canbus? Iar cele cu navigatie au canbus? Asa mi-au spus cei din china. Ca nu vor merge comenzile pe volan pentru ca masina mea are canbus. Bun.. E asa mare diferenta? Nu au canbus crv urile fara navigatie?

                            Poate am o sansa sa fi gresit ei si sa reusesc sa o montez 100% functional...

                            Comment


                            • #89
                              Salutare! De curand am montat si eu o jucarie similara dar vad ca difera total mufele din spate de pe unitatea ta cu unitatea mea, tot de pe aliexpress, eu am optat pentru acest mode:

                              https://www.aliexpress.com/item/Andr...311.0.0.u4cXyG

                              Spre norocul meu, totul a fost plug & play, mai putin mufa de la subwooferul original de sub scaun ce a trebuit sa rasfoiesc forumurile crv din usa ca sa-i dau de cap unde vin lipite firele.
                              Din nefericire nu te pot ajuta cu prea multe info fiind total diferite mufele, dar iti recomand sa dai un ochi pe forumurile crv din America.

                              Apropo, nu stiu cum va fi la tine, dar la mine sunetul din unitate era sub orice jena si se auzea mono, am taiat toate firele de la difuzoare si am cuplat sistemul cu o statie de amplificare de 4 canale pentru a le da viata boxelor.

                              Comment


                              • #90
                                flavius89. aceeasi navigatie am luat-o si eu.
                                Se auzea prost pentru ca nu ai legat si amplificarea poate. Pe forumuri toti sunt multumiti si de sunet.

                                Poza mea de mai de sus nu e de la navigatia android, ci de la cea oem de pe masina. La tine a fost plug&play pentru ca nu aveai navigatie originala cu camera etc...

                                Mi-am comandat ceva mufe (ca sa nu tai fire) si probabil prin ianuarie cand ajung ma apuc de treaba incet incet. Trebuie sa reusesc. Doar nu e avion.

                                (p.s. lasa-mi si mie link ul cu forumul din america de care spui tu... poate mai gasesc ceva util. sau cineva ce a inlocuit navigatia oem, nu playerul.)

                                Comment

                                Working...
                                X