WESTPOINT: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Este un "El Torro" Gogule....zodia soferului. Se mai poate pune un delfin..asa si-a pus un tigan de la mine din bloc pe o Dacia 1300 breack. Probabail ca "pasare" nu a gasit sau, se da european, dar il da culoarea de gol.......
    Auzi antilopa....da ce sunt Bianca Dragusanu....???
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • #62
      Dar sa lasam prostiile si sa intrebam pe dl WESTPOINT daca a pus navigatia si cum functioneaza....daca functioneaza. Fac pariu ca nu i-au gasit mufa adaptoare..sau cine stie...poate a avut noroc....
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • #63
        Scuze am fost plecat din oras cu treburi .

        Nu am vopsit sigla ..inca ..... )) dar am cateva idei ....

        Navigatia merge , singura ei problema este ca nu trebuie pus contactul la interval de 10 sec dupa ce ai decuplat . Softul nu are timp sa inchida programele rulate si se blocheaza , caz in care dam reset . In rest ... functioneaza foarte fain pentru o chinezarie , este rapid la comenzi si foarte practic : navigatie , dvd, tv, telefon , etc .

        Masina am facut-o , azi am terminat . Este o diferenta considerabila cu noile piese .

        Singura problema a masinii este o trepidatie care se simte intre 80 si 100 km / h , peste 100 dispare , mecanicii zic ca ar fi de la tampoanele diferentialului care sosesc abia saptamana viitoare si care sunt uzate , ar mai fi o bucsa amortizoare ( undeva dupa diferential pe acelasi ax cu cardanul ). Sper ca dupa ce le schimb sa se rezolve si asta .
        westpoint
        Senior Member
        Last edited by westpoint; 14-09-13, 21:17.

        Comment


        • #64
          1. Re nav daca tie îti place e bine.
          2. Re trepidatii sa nu fie axul cardan strâmb, asa cum ti-am scris in email. Daca e asa e najpa. E scumpa piesa la 1500 eu daca am retinut eu bine.


          Sent from my iPhone using Tapatalk 2
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #65
            Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
            1. Re nav daca tie îti place e bine.
            2. Re trepidatii sa nu fie axul cardan strâmb, asa cum ti-am scris in email. Daca e asa e najpa. E scumpa piesa la 1500 eu daca am retinut eu bine.


            Sent from my iPhone using Tapatalk 2

            Am fost pus pe ganduri de ce mi-ati spus cu cardanul si am studiat pe net . Cred ca puteti avea dreptate : in general aceste trepidatii ( pe forumuri ) au avut urmatorele cauze : capete / capat planetare , cardan indoit sau chit ambreiaj. Tin sa cred ca va fi una sau mai multe capete planetare , in cel mai bun caz poate fi rulmentul care am inteles ca centreaza planetara la intrare in cutie ( sau diferential ) . Acestea pot vibra la numite turatii din cauza ca intra in rezonanta ( le permite uzura ) .

            Am identificat un mecanic specializat pe Honda in Brasov ( a lucrat la dealer Honda ), mecanicii la care am schimbat bucse , pivoti , etc , par depasiti de evenimente , nu au avut nici cea mai vaga idee, ei spun ca este din echilibrare roti , ori asa am luat si eu teapa la achizitie , am crezut ca vibreaza putin de la roti .

            Sper sa nu fie ceva grav ( ex : capete planetara 1500-1700 ron bucata )

            Indiferent ce va fi trebuie sa o fac . Am intrat in joc , pai joc .

            Bila neagra Weltauto , personal am renuntat la verificari complexe deoarece doua ore cat am stat cu ei mi-au repetat intr-una ca nu risc nimic cu masina deoarece ei verifica masinile la intrare in parc . Weltauto = samsari. Macar invatati din experienta mea .... pleci de la ei cu ideea ca ai masina verificata , ca ai garantie , etc ... total fals .

            In fine , asta pare ultima problema de rezolvat , o sa-i dau de cap si indiferent de costuri chiar imi doresc sa o vad in parametrii.
            westpoint
            Senior Member
            Last edited by westpoint; 15-09-13, 05:47.

            Comment


            • #66
              Cum s-a rezolvat cu gumele pana la urma ?
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #67
                Parearea mea ar fi ca dupa ce schimbi bucsi..pivoti..etc..etc..rupe niste timp..fa o programare la ASKO in Bucuresti la mecanica si vino cu masina. Ei iti pot spune exact de unde vine trepidatia si iti vor da si solutia. Sunt specializati pe masina asta si este pacat sa umbli de colo colo si sa cheltui o poala de bani.
                Alta solutie mai buna nu vad.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #68
                  Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                  Cum s-a rezolvat cu gumele pana la urma ?
                  Am scris acum cateva zile : spre surprinderea mea , mi-au dat raspuns ca imi trimit anvelope noi si stergatoare si chiar si-au cerut scuze. Au fost ok la faza asta , neasteptat de ok.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                    Parearea mea ar fi ca dupa ce schimbi bucsi..pivoti..etc..etc..rupe niste timp..fa o programare la ASKO in Bucuresti la mecanica si vino cu masina. Ei iti pot spune exact de unde vine trepidatia si iti vor da si solutia. Sunt specializati pe masina asta si este pacat sa umbli de colo colo si sa cheltui o poala de bani.
                    Alta solutie mai buna nu vad.
                    Asa fac , vorbesc serios . Ma duc luni si la mecanicul asta ca deja am vorbit , tipul a lucrat la Honda si am inteles ca e priceput , mi l-a recomandat cineva cu CR-V . Daca nu da de cap si vad ca o ia pe aratura vin la Bucuresti .

                    Comment


                    • #70
                      Ok..chip in taci.....
                      Bafta multa...
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • #71
                        Ai spus ca o sa-ti trimita....spune-ne cand le si primesti, asta conteaza...in rest bafta multa, masina e superba, dar, la o culoare, ai trecut prin chinuri similare cu ale prietenului Radu, un drum la Asko cred ca te va ajuta foarte mult !!
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                          Ai spus ca o sa-ti trimita....spune-ne cand le si primesti, asta conteaza...in rest bafta multa, masina e superba, dar, la o culoare, ai trecut prin chinuri similare cu ale prietenului Radu, un drum la Asko cred ca te va ajuta foarte mult !!
                          Am rezolvat ..
                          gata !!!! am Honda , pana acum era caruta , vibratia care o simtem ma limita la viteaza de 80 km/h .

                          Am rezolvat asa : Dl. Nae , mecanic ( inginer cred ) care a lucrat in service Honda , a deschis in Brasov un service unde de la intrare masinile au sigla japonezilor . Au facut o tura cu masina si apoi au si pus diagnosticul : cap planetara spre cutie defect . Au desfacut , au inlocuit si test .... totul 2 ore ( cu revizie completa a masinii ). Alte bube nu au mai gasit sau ce au gasit , minore, au remediat . platit , luat o sticla de tarie sa ud masina cu ei si plecat ....

                          In sfarsit !

                          Uzura planetarei este intalnita la diesel datorita cuplului mult mai mare , la benzina nu au mai gasit acest defect , per total masina a fost gasita ok ....

                          Vreau sa va mai spun ca a fost o placere , tipul stia unde sa umble , ce sa caute , ceilalti prima data observau ca masina are patru planetare .... acum inteleg de ce dl Florin imi spune sa merg la cineva care se pricepe ....

                          Ma imbat , asa ca nu ma gasiti pe aici sa raspund in urmatoarele 12 ore ... ))

                          Sper ca va imaginati ca nu ma mai despart de dl Nae ))))

                          Ceilalti mecanici banuiau ca trepidatia era de la 2 tampoane diferential si un tampon care amortizeaza socurile diferentialului , nimic mai fals, toate aceste piese sunt uzate pe majoritatea CR-V dar nu dau probleme . Am comandat piesele de pomana si costa .... 1500 ron , mai mult ca reparatia de azi care a si rezolvat problema . Va spun astea nu sa par interesant ci daca cineva mai intra pe aici sa stie si sa verifice masina la cineva care cunoaste Honda si nu la cineva care se bate cu pumnul in piept ca stie orice.

                          Anvelopele sunt pe masina ...
                          westpoint
                          Senior Member
                          Last edited by westpoint; 16-09-13, 14:36.

                          Comment


                          • #73
                            Distractie placuta si inca o data felicitari pt alegerea facuta...CR-V este o alegere perfecta pt soferii care vor ca trecerea din living in masina sa nu fie prea grea....vor sa fie insesizabila
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #74
                              Zilele acestea am facut traseul Brasov - Bucuresti - Constanta - retur , consum gaz ( plin la plin ) 11l la % .

                              Am mers si cu 140 km / h pe autostrada , prin oras, un consum mediu ....

                              Cum pare ?

                              Comment


                              • #75
                                http://www.youtube.com/watch?v=TdIb-ipQ-LE

                                vedeti aici demo Honda ( ce poate Honda CR V )

                                Comment

                                Working...
                                X