iulianm: '17 Honda Civic Sedan EX-L 1.5T CVT, Taffeta White (USDM)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sa te bucuri de ea!

    Observ ca plafoniera e aproape identica cu cea de la Accord (CU) care are in plus suportul de ochelari.
    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

    Comment


    • #47
      Sa o stapanesti sănătos. Chiar ma intrebam in dimineata asta cand o sa apara un topic pe sectiunea asta. Si iata ca a aparut. Eram curios cine de pe unde si a luat masina asta. La US nu ma gāndisem, desi acolo se vinde deja din 2016.
      Masina arata f bine. Mi a placut de cand am vazut prima oara. Mie oricum nu mi au placut HB vreodata. Iar Civic a fost fix cea mai "urata" pt mine. Ma refer la partea din spate.

      Comment


      • #48
        Multumesc!

        Oricum masina mea aici e ceva gen pre-productie fata de masina ce o sa ajunga in Romania. Pe principiul cantitate nu calitate, am identificat cateva lipsuri pe care Civic-ul din US il are fata de Civic-ul din Australia. (si asta e valabil si pentru alte marci ce vand masini atat in US cat si in EU/Australia)

        Cateva lucruri pe care le-am observat eu:
        - in US, Honda Civic are geamuri electrice cu functie auto up/down doar pentru sofer si pasagerul din dreapta. In EU/Australia vor fi toate geamurile auto
        - balamalele de la portbagaj nu au niciun ornament din plastic (asta e si pe VW Passat aici)
        - lipsa senzori de parcare fata/spate
        - lipsa privacy glass
        - lipsa oglinzi retractabile electric
        - lipsa padele pe volan pentru cutia CVT
        - lipsa suspensia adaptiva



        how to print screen on pc

        Comment


        • #49
          Deci interiorul portbagajului este si pe versiunea asta horror.
          Nu ii inteleg de loc pe astia de la Honda cu mizeriile astea care overall nu costa mult

          Comment


          • #50
            Din ce am testat eu, cea mai mare atentie la detalii este pe Golf in clasa compacta.

            Am sa caut sa vad daca se poate monta acea protectie din plastic (care este pe civicul din Australia) si la ce pret.

            Comment


            • #51
              Cea din Europa are portbagajul finisat, varianta din dreapta.
              Plafoniera este aproape identica si cu cea de pe CL7/9, noi avem suportul de ochelari si gaura pentru ledul ala, dar fara ledul in sine.
              Exact ce spune Iulian aici am observat si eu, din review-urile masinilor US, comparat cu ce am vazut live la Asko.
              As mai adauga la lista de mai sus reglajul lombar, care am inteles ca lipseate in US. Varianta europeana are reglaj lombar electric, variabil si pe verticala.

              S-o stapanesti sanatos! Mie imi place foarte mult masina si cred ca este o oferta imbatabila la momentul asta, atat la noi cat si la tine peste balta.
              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

              Comment


              • #52
                Multumesc!

                Asa e, am uitat de reglajul lombar.

                Comment


                • #53
                  Tocmai ce am dat comanda de niste produse de detailing si in weekend sper sa am timp sa le aplic.


                  Comment


                  • #54
                    Mi-au ajuns produsele ieri. Din pacate in weekend se anunta ploaie la mine...

                    Comment


                    • #55
                      In weekend clar ploua. Saptamana viitoare anunta vreo 18 grade si sper sa am timp sa rezolv cu ceruitul.

                      Am renuntat complet la benzina de 91RON si am trecut la ceva 95RON si chiar simt o imbunatatire. Pentru 1$ in plus la plin numai pe asta de 95RON o sa merg.

                      Doua poze din seara asta:


                      image url upload
                      iulianm
                      Senior Member
                      Last edited by iulianm; 01-04-17, 09:02.

                      Comment


                      • #56
                        When old meets new:








                        free image hosting

                        Comment


                        • #57
                          Curata si frumoasa ! Sa te bucuri in continuare de ea .Chiar si consumul pare extrem de bun .

                          Comment


                          • #58
                            Sa discut si unele aspecte negative. O parte sunt relevante doar pentru variantea mea de masina produsa pentru americani.

                            1. CVT-ul: nu-mi dau seama daca motorul are turbo-lag sau cutia de viteze reactioneaza greu. Daca vrei sa pleci tare de pe loc, apesi pedala si abia dupa 1 secunda se misca ceva.
                            2. Greieri ceva prin portiera din stanga si undeva prin plafon pe unde e trapa
                            3. Calitatea vopselei, a asamblarii si al unor elemente de caroserie:
                            - pragurile sunt din plastic si daca apesi pe ele se misca. Cu portiera din spate deschisa, luftul e mare si e evident cat de mult se misca
                            - colturile unor elemente nu par sa fie vopsite cum trebuie (gen muchiile aripilor in partea interioara)
                            - luft-urile unor elemente de caroserie nu sunt simetrice si in unele locuri sunt prea mari (gen iti incape degetul). La varianta produsa pentru Europa nu am vazut asa ceva in poze.

                            Pe civicx.com se cam plange lumea de rugina si nici nu ma mira dupa ce am analizat bine elementele masinii.

                            Nu cred ca e o masina de tinut mai mult de 5 ani si e bine ca Honda are o valoare de revanzare buna (cel putin in US). Societatea asta de consum (foarte evidenta in US) cam asta produce si cam asta e unul din motivele pentru care nici nu am vrut sa aloc un buget mai mare pentru o masina aici.

                            Nu e prea drept sa compar cu alte masini pe care le-am avut ca nu au fost pentru piata din US. De exemplu si Golf-ul in US e mult mai prost facut ca cel pentru piata din Europa.

                            (incape un deget intre portbagaj si aripa...)


                            Mai adaug inca o poza:

                            iulianm
                            Senior Member
                            Last edited by iulianm; 03-04-17, 02:17.

                            Comment


                            • #59
                              Apropo de luftul ala ceva similar am vazut la modelul ce a fost adus o zi in avanpremiera la ASKO. Era vorba de capota (poate era totusi o chestie de montare) unde pe partea soferului luftul era atat de mare incat se vedea o parte din capacelul si conducta de la lichidul de parbriz, pe partea cealalta parea asezata bine.
                              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                              Comment


                              • #60
                                Mi-a venit camera si am facut si primul clip astazi.



                                Din pacate a plouat dar cam asta a iesit:

                                https://youtu.be/D8v2jADNqCU

                                Comment

                                Working...
                                X