iulianm: '17 Honda Civic Sedan EX-L 1.5T CVT, Taffeta White (USDM)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by iulianm View Post
    Da, dar am si cateva chestii in plus fata de varianta europeana:
    - remote engine start
    - auto lock dupa o anumita viteza
    - walk away auto lock (keyless, te indepartezi de masina si se incuie automat)


    Cel mai mare plus pentru mine e ca n-am prostia de start/stop
    Remote engine start e foarte util
    Auto lock e ok, am un dokker care face la fel. La nissan ul meu qq apas eu mereu fiind obisnuit de la un fiat gp
    Waal nu stiu ce sa zic. Mi se pare foarte tare ca poti inchide toate geamurile din telecomanda. Asa este in ro.

    Start / stop nu exista pe cvt in ro. Doar pe manuala.
    Am acum pe QQ si doar de cateva ori m-a deranjat.

    Eu am pe QQ tot cvt si mi se pare foarte confortabila. La mine este si motorul mic si nu am pretentii la acceleratie insa in oras este tare comoda, fara smucituri.

    Ce nu mi-a placut la varianta de civic din ro este lipsa camerei din oglinda dreapta si faptul ca in ro nu pot comanda varianta de aici sport plus cu tapiterie din piele. Daca vreau piele trebuie sa iau prestige dar nu mai am kitul sport. Imi place tare mult cum arata evacuarile.

    Comment


    • Pai si eu pot inchide/deschide geamurile si trapa din telecomanda.

      Functia walk away auto-lock e configurabila. Poti sa o dezactivezi.

      Camera din oglinda din dreapta e off la mine. Nu vad sensul camerei si nu vreau sa ma obisnuiesc sa ma uit pe ecran cand fac dreapta.

      Scaunele din piele nu-mi plac nici mie si nici sotiei. E prima masina cu scaune din piele si vara cu pantaloni scurti e o senzatie ciudata. Prefer ceva hibrid cu alcantara sau material textil calitativ pe sezut si spatar si piele eventual pe laterale.
      iulianm
      Senior Member
      Last edited by iulianm; 08-07-17, 20:15.

      Comment


      • Salut,

        Posesor de 1.5 turbo hatch cu CVT, in Romania, varianta Sport, inferioara ca echipare Sedanului din acest topic (fara piele, trapa, keyless si sistem audio cu subwoofer, posibil sa-mi fi scapat ceva).

        Confirm ca sistemul audio nu e cel mai bun din lume (al meu ar trebui sa fie chiar o varianta mai slabuta), dar se poate trai cu el. Deasemenea, zgomotul de rulare este putin cam mare pe anumite tipuri de carosabil.

        Nu stiu ce sa zic despre CVT, mie mi se pare o cutie fantastica in combinatie cu motorul asta, are un oarece lag dar nu-s sigur daca e de la turbo sau cutie si oricum nu mai mare decat o automata clasica sau un DCT, cel putin din experienta mea (care, recunosc, nu e mare). Tind sa cred ca e mai degraba chestie de perceptie decat de performanta fiindca, daca compar timpii pe diferite reprize de pe Zeperfs, diferenta intre manuala si CVT de la Civic e cam la fel ca intre manuala si DSG la Golf sau manuala si AT clasic cu convertizor la Mazda3.

        Si posibil ca eu sa fiu mai putin afectat de cum se percepe cutia tocmai din cauza faptului ca nu conduc decat de un an jumatate. Eu spre asta inclin, altfel nu-mi prea explic chestiile din paragraful precedent.

        In alta ordine de idei, cu sistemul audio mediocru, zgomot de rulare putin mai mare si posibil si altele, eu sunt complet indragostit de masina

        Poate mai schimbam impresii pe masura ce trece timpul.

        Comment


        • Sa o stapanesti sanatos!

          Da, pe hartie Civic CVT sta foarte bine. E mai rapid in teste masurate de aceiasi revista ca un Golf 1.8TSI, Mazda 3 2.5l, Mondeo 2l ecoboost.

          E o chestie de feeling mai mult, ceva ce Mazda pune mai mult accent.

          Eu probabil scriu mai dur despre masina ca asta e stilul meu. Atunci cand vad loc de mai bine, zic. In special ca nu trebuie reinventata roata ci vazut cum fac si altii.

          Masina de la care am avut asteptari mai mari a fost un BMW 318i E46. "Spuma" seriei 3 din ce zic fanii si masina la care visam in liceu.

          Am luat una cu vreo 70-80.000km cu gandul sa o tin ceva timp. Am vandut masina dupa 4 luni Poate o sa scriu despre fostele masini pe vreun topic gen cafenea.

          Comment


          • Iulianm, tu ai subwoofer? Pe sport plus aici ai 11 difuzoare. Ma gandesc ca unul este sw-ul. De acesta esti tu nemultunit?

            Comment


            • Nu am subwoofer. Am 8 difuzoare: 4 in portierele din fata si 4 sub luneta.

              Eu am schimbat difuzoarele mari din portierele din fata cu JBL-uri dar nu prea e diferenta mare. (Vezi ceva posturi anterioare)

              Varianta cu subwoofer e in echiparea Touring, peste bugetul meu si are 11 difuzoare.

              Cu "DSP Flat", diferenta e sesizabila. Sunt limitate din soft mult difuzoarele.

              Si o poza de la concertul Roger Waters.

              iulianm
              Senior Member
              Last edited by iulianm; 09-07-17, 07:25.

              Comment


              • Nu pot vedea poza momentan. Mie mi-a placut cum se aude varianta cu 11 incinte acustice.

                Mai am nevoie de bani pt avans, vreau sa merg pe varianta de leasing de aici pe 2 ani cu dobanda 0

                Comment


                • Multumesc! Si tu deasemenea! (imi dau seama acum ca am fost nepoliticos, asa trebuia sa incep postul).

                  Norocul meu atunci banuiesc, ca n-am condus atat de mult incat sa am formate anumite asteptari despre cum ar trebui sa se comporte o cutie de viteza si CVTul de pe Civic mi se pare perfect. Mai ales pe Sport mode, greu sa-mi dau seama ce poate face mai mult alta cutie, turatiile cresc instant, eu nu percep vreun delay semnificativ la accelerare (care e rapida) si 'schimba' vitezele la aproape de rosu sau rosu. Padelele sunt fun cateodata, dar nu mi se par necesare, pe Sport chiar deloc.

                  O sa incerc si eu faza cu DSP, sunt curios.

                  Comment


                  • In speranta ca nu am ruinat(si)topicula asta- despre ce leasing este vorba? Sunt in cautari de oferta de finantare pentru un Civic.!
                    Va foarte multumesc,

                    Comment


                    • O poza de azi si una putin mai veche cu inamicul numarul 1.

                      Comment


                      • e departe mazda ( in spate)
                        fata de hachback

                        Comment


                        • Iulian, tu ai geamurile fumurii pe spate? Si daca da, stii cumva daca sunt inchise doar pentru intimitate, sau sunt si tratate termic? Ale mele sunt negre iar la parbriz imi pun mereu parasolarul, insa cu toate astea mi se pare ca e mult prea cald inauntru dupa cateva ore de stat in soare. Ma gandeam sa ii pun folie, care stiu sigur ca ajuta, insa e ciudat daca geamurile au deja tenta inchisa sa le mai pun si eu folie. Chiar ma bucuram ca am geamuri fumurii si nu mai trebuie sa cheltui cu folia, insa pana la urma cred ca va trebui sa ii pun.

                          Comment


                          • Nu am geamuri fumurii. Atat Honda, ca si Mazda se pare ca n-a auzit de geamuri atermice. (Hyundai I30 de exemplu le are). Daca ai avut masina europeana inainte, ai sa tot observi mici lipsuri la astea japoneze care luate individual par mofturi.

                            E cald si la mine in masina, chiar daca temperaturile sunt mai mici fata de Romania. Asta combinat cu un sistem de climatizare destul de slab, duce la o experienta neplacuta.

                            Nu am bagat de seama, dar e prima masina pe care o am si nu pot inchide gurile de ventilatie centrale. Dau vina pe americani si piata de aici; Honda lauda Civic pe aici ca e "designed for America and built for the rest of the world" si ilustrez aici cu doua poze da la Mazda 3 varianta EU vs US:



                            Cred ca observati mai sus cam ce difera......

                            Nici unele masini din clasa superioara gen Toyota Camry/Honda Accord n-au flexibilitatea inchiderii gurilor de ventilatie centrale. Inca un plus aici ca Hyundai creste enorm pentru ca ii copiaza pe europeni si ofera toate astea. (la fel ca si VW pe aici)
                            iulianm
                            Senior Member
                            Last edited by iulianm; 11-07-17, 17:27.

                            Comment


                            • Originally posted by Raulitto View Post
                              Iulian, tu ai geamurile fumurii pe spate? Si daca da, stii cumva daca sunt inchise doar pentru intimitate, sau sunt si tratate termic? Ale mele sunt negre iar la parbriz imi pun mereu parasolarul, insa cu toate astea mi se pare ca e mult prea cald inauntru dupa cateva ore de stat in soare. Ma gandeam sa ii pun folie, care stiu sigur ca ajuta, insa e ciudat daca geamurile au deja tenta inchisa sa le mai pun si eu folie. Chiar ma bucuram ca am geamuri fumurii si nu mai trebuie sa cheltui cu folia, insa pana la urma cred ca va trebui sa ii pun.
                              Vezi ca firmele care monteaza folii au un dispozitiv cu care pot masura cat resping geamurile tale in starea originala. Eu am montat folii in prima saptamana, si ma tot gandesc daca sa nu pun si pe parbriz. Simt cum ma arde soarele pe piept uneori

                              Comment


                              • Originally posted by iulianm View Post
                                Nu am geamuri fumurii. Atat Honda, ca si Mazda se pare ca n-a auzit de geamuri atermice. (Hyundai I30 de exemplu le are). Daca ai avut masina europeana inainte, ai sa tot observi mici lipsuri la astea japoneze care luate individual par mofturi.

                                E cald si la mine in masina, chiar daca temperaturile sunt mai mici fata de Romania. Asta combinat cu un sistem de climatizare destul de slab, duce la o experienta neplacuta.

                                Nu am bagat de seama, dar e prima masina pe care o am si nu pot inchide gurile de ventilatie centrale. Dau vina pe americani si piata de aici; Honda lauda Civic pe aici ca e "designed for America and built for the rest of the world" si ilustrez aici cu doua poze da la Mazda 3 varianta EU vs US:



                                Cred ca observati mai sus cam ce difera......

                                Nici unele masini din clasa superioara gen Toyota Camry/Honda Accord n-au flexibilitatea inchiderii gurilor de ventilatie centrale. Inca un plus aici ca Hyundai creste enorm pentru ca ii copiaza pe europeni si ofera toate astea. (la fel ca si VW pe aici)
                                Hm ma intreb daca e vreo diferenta fata de hatchbackul meu si aici. Sincer, habar n-am daca pot sa inchid de tot gurile alea de ventilatie, dar sistemul de climatizare este oricum numai slab nu. Am avut ocazia sa merg la drum cat de cat lung (peste 2 ore) si apoi oarece drumuri relativ scurte in aceeasi zi, dupa ce masina a stat cateva ore in plin soare. Temperatura din ziua aia era la vreo 41 de grade Celsius si, cu clima pe auto, masina capata o temperatura confortabila in cateva minute. Ma si gandeam, in comparatie cu un Peugeot 308 relativ nou pe care l-am condus recent la drum lung, clima (cel putin vara) face o treaba mult mai buna. Alti termeni de comparatie nu prea am, dar este unul dintre lucrurile pe care il trec clar la plusuri. Poate sunt ceva diferente intre masini, geamurile de pe spate de la a mea sunt semnificativ mai inchise, or mai fi si altele, n-am idee. Click pe link pentru imagine (ori sistemul de inserat imagini de aici totally sucks ori m-am prostit eu peste noapte, e primul forum sau site unde dupa 5 minute nu reusesc sa inserez o imagine intr-un mod decent, in general e atat de intuitiv incat ii iese oricui dupa 2 clicks si 15 secunde)
                                https://postimg.org/image/9cket1ytx/
                                Attached Files
                                watersrog
                                Junior Member
                                Last edited by watersrog; 12-07-17, 00:27.

                                Comment

                                Working...
                                X