DRAGOSELU: '15 Honda Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut Dragoshelu..sa le stapinesti sanatos. Cit te-a costat tot genti de table si cauciucuri de iarna...Multumesc

    Comment


    • Jante, nu jenti, nici genti.

      Comment


      • Cum zice CatalinP mare admirator al DEX...Multumesc

        jantă, jante s. f. (eufem.) prostituată...uneori
        pe geantă / jantă expr. rămas fără un ban, lefter

        Dar corect jenti la plural asa cum janta la singular...

        JÁNTĂ ~e f. Parte în formă de cerc a roții unui vehicul, pe care se montează pneurile. [G.-D. jantei] /<fr. jante

        Sper ca Dragoshelul imi va raspunde . Mi se pare o investitie interesanta.Ii multumesc anticipat.

        Comment


        • DRAGOSELU: '15 Honda Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Alabaster Silver Metallic

          1350 jante si prezoane
          1400 cauciucuri
          120 montaj

          Comment


          • Piulute jante tabla...cu o cheie de 19...



            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • Jante din acestea mi-am pus si eu, fiind singurele disponibile pentru modelul nostru de masina. In schimb am pus piulitele originale, n-am luat altele.

              Comment


              • Conform Honda, piulitele acelea sunt compatibile doar cu jantele de aliaj.

                http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...ly-p-4868.html

                Genuine Honda Wheel Nuts-Set Of 20
                Suitable for alloy wheels only.

                Comment


                • O prostie. Cele pentru jante de tabla au în plus o chestie de plastic ce ține capacul ( dacă ai capac OEM pentru jantă). Din punct de vedere al formei ( mă refer la partea care intră pe jantă ) sunt identice. Amănunte aici: https://www.youtube.com/watch?v=YkZ5v6yDVWA

                  L.E. Puteai să-ți dai seama că e o prostie și de la faptul că pentru roata de rezervă ( de oțel) folosești aceleași piulițe.
                  "Conform Honda, piulitele acelea sunt compatibile doar cu jantele de aliaj." Aia e conform cox, nu Honda
                  KMR
                  Super Moderator
                  Last edited by KMR; 02-11-15, 09:45.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Antifurturile oferite de honda arata asa:


                    Sunt 51 E fara TVA, cam 64 E


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • Eu am folosit bine-merci piulitele de la jantele de tabla (stock pe Accord-ul meu CL7 Confort) pe jantele de 17'' SSE pe care le-am achizitionat ulterior. Mai mult, masina a venit cu un set bonus de antifurturi, care erau pentru jante de aliaj (nu aveau acea portiune care sustine capacul in cazul jantelor de tabla), dar care au mers perfect pe jante de tabla si ulterior pe jante de aliaj (le-am folosit si la CL7 si la FN2 fara probleme cat timp am avut jante OEM pe FN2).
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • complicat rau
                        la majoritatea jantelor de aliaj oem honda se folosesc prezoane sferice(imaginea2), nu conice(imaginea1); aceste prezoanele sferice din imaginea 2 se potrivesc perfect pe jantele de tabla
                        la majoritatea jantelor de aliaj aftermarket se folosesc prezoane conice(imag1), nu sferice(imag2); aceste prezoane conice(imag1) nu prea merg pe jante de aliaj oem honda(imag4) si nici pe jante de tabla(imag4)

                        Spoon
                        Senior Member
                        Last edited by Spoon; 02-11-15, 17:05.
                        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                        Comment


                        • Acelea nu sunt prezoane, iar ce se discuta aici e fix a 3-a imagine postata de tine, si marcata cu X.

                          Comment


                          • prezoane/suruburi/piulite/ce vrei tu, conu merge pe con, rotundu pe rotund; ce-i asa complicat?
                            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                            Comment


                            • Pai tocmai, ca nu e.

                              Comment


                              • Originally posted by WhiZaH View Post
                                Jante din acestea mi-am pus si eu, fiind singurele disponibile pentru modelul nostru de masina. In schimb am pus piulitele originale, n-am luat altele.
                                Salut,
                                Vreau sa cumpar si eu niste jante dar ma gandeam la ceva din aliaj. De ce zici ca astea de otel sunt singurele care se potrivesc?

                                Trimis de pe al meu HUAWEI P7-L10 folosind Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X