GDM: '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T Galaxy Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by BogdanCTR View Post
    Nici vorba de asa ceva, dimpotriva, baietii cam vor sa o incheie cu dieselul in viitorul apropiat si la alte modele, desi sunt abia la inceput.
    Bogdan, din ce stiu, motoarele diesel de la Honda sunt printre cele mai bune.. Oare de ce sa renunte la ele?
    Mie, sincer, mi-a placut dieselul de pe accord... mult mai silentios decat benzinarul de pe civic.

    Comment


    • #92
      Originally posted by pauliasi View Post
      Bogdan, din ce stiu, motoarele diesel de la Honda sunt printre cele mai bune.. Oare de ce sa renunte la ele?
      Mie, sincer, mi-a placut dieselul de pe accord... mult mai silentios decat benzinarul de pe civic.
      Offtopic: Or fi, dar i-a apucat mania hibrid, desi nu prea se mai inghesuie nimeni sa le cumpere (au luat-o in barba si Honda cu Insight, si Toyota cu Prius, sub jumatate din vz prognozate, si asta in an de lansare!). De ce sa faca derivate diesel cu cilindree variate si sa aiba succes, cand pot lansa 3 masini hibride pe aceeasi platfroma si , se pare, cam acelasi motor, si sa dea cu, pardon, m**ii in fasole gratios? Aveau in plan "small diesel" pe Jazz, i-au dat cu sutul si lanseaza hibrid (desi consumul la Jazz n-a fost niciodata o problema). Eu m-am obisnuit cu deciziile lor de Neverland finalizate cu "cumparatorii nu ne mai inteleg". Scuze de offtopic, dar nu pot sa nu remarc deciziile din ce in ce mai stupide.

      Comment


      • #93
        Bogdane ai dreptate!

        Comment


        • #94
          Am lipsit ceva vreme. De vina a fost concediul: 3750km (Iasi-Gyula Hu-Salzburg-Berchtesgaden - München - Schwangau - Viena - Budapesta si gata pauza).
          Masinuta s-a comportat foarte bine: 4 persoane si bagajele aferente (mai voluminoase ale partilor feminine) dar a ajuns chiar si la 201 Km/ora, in a 6-a. A fost oprit "elanul" de semnalul sonor al consoartei. Ulterior a fost stopat si readus la limitele legale de austriecii cu girofar (ce sa-i faci daca aveam in plus 50 de euro in buzunare?)
          Multumesc lui Mickemaus pentru sugestia de vacanta, care a fost minunata: locuri de vis, civilizatie cat cuprinde, curatenie exemplara, drumuri adevarate.
          Un minus pentru Civicul sedan: doi pasageri de cate 45Kg buc.+ doua geamantane cu haine + doua genti si cateva sacose cu maruntisuri si rotile din spate au intrat cam o palma sub aripi. Am sesizat la plecarea din tara cand trecand peste cateva denivelari am crezut ca ies amortizoarele din spate, evident, prin caroserie.

          Incerc sa agat cateva poze de vacanta aici:
          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=188

          Comment


          • #95
            Maine masinuta face un an de la prima cheie, data de mine.
            16289 km si nu papa un gr. de ulei, desi a trecut prin toate plajele de turatii.
            Azi am facut si revizia de un an: schimb ulei+f, filtru aer, polen, praf, verificat jocuri, placute, sistem franare. Nu s-au constatat probleme. Durata: aprox.1 ora.Cost 723,77 lei.
            Cu plusurile si minusurile ei, e o masina care ofera multe satisfactii!
            Sa auzim de bine!

            Comment


            • #96
              S-o stapamesti sanatos in continuare si fara probleme
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #97
                Multumesc KMR!
                Si tu sa te bucuri in continuare de masinuta!

                Comment


                • #98
                  Să te bucuri de mașinuța ta în continuare!
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

                  Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

                  Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

                  Comment


                  • #99
                    La multi ani impreuna!
                    Ma gandesc ca masinuta ta e mai in varsta cu 3-4 zile decat a mea. I-ai pregatit un tort pentru masinute?

                    Comment


                    • Multumesc pt.urari! Sa fiti si voi sanatosi si multumiti de hondite!
                      Vtin, cred ca am s-o stropesc mai pe seara cu un pahar de sampanie.

                      Comment


                      • Originally posted by gdm View Post
                        Maine masinuta face un an de la prima cheie, data de mine.
                        16289 km si nu papa un gr. de ulei, desi a trecut prin toate plajele de turatii.
                        Azi am facut si revizia de un an: schimb ulei+f, filtru aer, polen, praf, verificat jocuri, placute, sistem franare. Nu s-au constatat probleme. Durata: aprox.1 ora.Cost 723,77 lei.
                        Cu plusurile si minusurile ei, e o masina care ofera multe satisfactii!
                        Sa auzim de bine!
                        S'o stapanesti sanatos, in continuare ; sa-ti ofere mereu placerea de a o conduce !

                        (A mea e mai "tanara" ca varsta -cu vreo 2 saptamani, dar mai "exeperimentata" -se apropie "periculos" de 40 k km)
                        http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
                        Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

                        Comment


                        • Originally posted by gdm View Post
                          Vtin, cred ca am s-o stropesc mai pe seara cu un pahar de sampanie.
                          Felicitari si sa va bucurati la maxim de ea!
                          sa nu uitati sa treceti pe 7 NOV pe la GOOD POINT, magazin de vinuri , sampanie........ ( era de Paste o sampanie de 55 lei super-speciala )
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • Originally posted by cosnec View Post
                            S'o stapanesti sanatos, in continuare ; sa-ti ofere mereu placerea de a o conduce !

                            (A mea e mai "tanara" ca varsta -cu vreo 2 saptamani, dar mai "exeperimentata" -se apropie "periculos" de 40 k km)
                            Dar ai miscat nu gluma .
                            Sa te bucuri de masina in continuare!

                            Comment


                            • Originally posted by gdm View Post
                              Dar ai miscat nu gluma .
                              Sa te bucuri de masina in continuare!
                              Da, am miscat, insa nu m'am "straduit" in mod deosebit...
                              Merci de urari; asemenea !
                              http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
                              Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

                              Comment


                              • Felicitari!Sa te bucuri de masina ta inca cel putin 10 ani de acum!

                                Comment

                                Working...
                                X