DARTHMAUL40: '17 Honda Civic Comfort 1.0 VTEC Turbo M/T, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ticker zicea de calitatea site-ului. Eu ma uitam la caracteristici si par ok. Mai caut si in alte parti, dar de asta am dat dintr-un post al cuiva de pe civicx
    Undeva tot la descriere, sunt si doua clipuri pe youtube, unul care il arata functionand si celalalt cum se instaleaza.

    L.E. - Ala mi se pare ca e situl producatorilor respectivelor dracii, nu sunt vreun reseller. Par sa fie chinezi, dar din aia cu letconul, nu Alibaba wannabe.
    https://phoenixandroidradios.com/pages/about-us

    "ABOUT US
    Founded in Los Angeles by car enthusiasts, Phoenix Android Radios is dedicated to help people make driving their cars more enjoyable experience.
    Working closely with manufacturers, we are able to offer products at competitive prices with superior services. The price for many items in our store is more than $100 less expensive compared to trending retail price."


    P.S. Sper sa nu fie considerata reclama, abia am dat de ei si ma gandeam ca informatia poate fi utila. O sa-i contactez in orice caz, ca le trebuie poza cu HU meu ca sa poata confirma daca e compatibil

    Even later edit: in clipul de mai jos tipul schimba exact un HU ca al meu cu un Phoenix din ala
    DarthMaul40
    Senior Member
    Last edited by DarthMaul40; 22-03-18, 16:51.

    Comment


    • Si tot cautand, a mai aparut unul, care pare si mai OK. In primul rand e mai putin inalt decat celalalt si nu cade peste butonul de avarie, apoi pe laterale nu e glossy, ci e mat, ca cel OEM, iar din prezentare, nu e rau deloc!

      Comment


      • Darth,asta al foilea pare mai ok.Totusi,nu se gaseste ceva sa nu fie chinezesc?Ceva mai de brand pentru ca,sunetul poate sa fie inferior de ce ai acum pe masina.Daca sunetul nu e o problema,atunci merge.Pe de alta parte grija mare cu garantia!

        Comment


        • Am vrut să pun HU ceva de brand, dar nu sunt customizate pentru masina asta. Vin ca nuca īn perete.
          Cu garanția e ok, nu o pierd dacă īmi montează dealerul unitatea. Oricum, o sa păstrez unitatea originală, just in case

          Comment


          • Pai si garantia de la h.unit-ul nou?Ala chinezesc?

            Comment


            • Din pacate, brandurile de renume nu fabrica electronice de nisa, iar cu chinezii care le fabrica, e o loterie. Poate sa mearga mult si bine, sau sa se strice. Ei cica ofera garantie de 1 an.
              Din punctul meu de vedere, un device din asta montat pe masina trebuie sa si arate bine, altfel prefer raman cu head-unitul asta pe bord si sa-mi lipesc telefonul in geam pt functia de GPS. Am vazut cateva clipuri cu tipi care si-au pus Sony sau Kenwood pe bord si arata oribil!

              L.E. Tocmai am aflat ca varianta aia mai putin inalta, cu margini mate, nu se mai fabrica si era facuta tot de Phoenix astia. Daca o sa ma decid sa iau de la ei, o sa-i intreb daca imi pot pune varianta mata, ca nu-mi place plasticul ala glossy. E cam kitch.

              Comment


              • Salut , pare interesant subiectul . Am intrat si eu pe pagina celor de la Phoenix insa vad ca au o varianta de baza 9"Octa-core Quad-core Android Navigation Radio for Honda Civic 2016 2017 , cu doua dimensiuni , respective RX PX3 Quad-core 2g ram 16g rom sau RX PX5 Quad-core 4g ram 32g rom la in pret de 365 $ ? Care dintre cele doua se potriveste ?

                Comment


                • Ambele sunt pentru Civic 2017.
                  Cel quad core e 365$, iar cel octa e 450$
                  DarthMaul40
                  Senior Member
                  Last edited by DarthMaul40; 24-03-18, 10:26.

                  Comment


                  • Si revin la ul alt subiect . Stergatoarele , cele pe care le are masina din fabrica sunt cele mai proaste din cate am avut pana acum ! Mi-am comandat si eu astazi in set Bosch la fel ca cel indicat de tine . Sper sa fie ok . Le-am comandat de pe http://www.stergatoareauto.com/ daca mai este cineva interesat . Tu esti multumit de setul nou de la Bosch ?

                    Comment


                    • Da, sunt grozave, ia cu īncredere

                      Comment


                      • Originally posted by DarthMaul40 View Post
                        Update la problema accelerarilor "lenese".... Sa nu radeti de mine: erau toate rotile desumflate la 2.1-2.2 bar. Le-am umflat la 2.5 si totul e bine acum! Cred ca mecanicul de la service s-a jucat cu presiunea, de vreme ce toate 4 erau aprox. la aceeasi presiune.
                        ...
                        Salut, presiunea recomandata de producator este scrisa pe stalpul de pe mijlocul masinii de pe partea soferului si este de 2.2 bar fata/spate.

                        Nu stiu cum e la voi dar stergatoarele mele pe AUTO au o cadenta foarte ciudata, am vazut aceiasi problema si in review-uri. Stergatoarele ajung sa functioneze cand nu este nevoie (sterg parbrizul uscat cu simt de raspundere) de aici si consumul prematur.

                        In rest o masina exceptionala.

                        Comment


                        • Cadenta la stergatoare este reglabila, nu e ok pe nici o viteza?

                          Cat despre roti, presiunea scrisa la mine e de 2.5 bar fata/spate
                          DarthMaul40
                          Senior Member
                          Last edited by DarthMaul40; 26-03-18, 11:59.

                          Comment


                          • La mine e 2.2: o fi din cauza tarii sau marimii jantelor? . Pentru iarna am 215/55R16 (2.2 bar) si mi se pare mai rigida masina decat cu rotile de vara 235/45R17.

                            Stiu ca e variabia cadenta dar muncesc maneta stergatoarelor mai mult decat daca nu aveau senzor.
                            https://www.youtube.com/watch?v=0Lp6OUxt0vw
                            La minutul 3 incep sa functioneze stergatoarele normal iar de pe la minutul 3.30 se vede cat de curat e parbrizul. Acuma nu stiu ce cadenta avea setata dar asa functioneaza ale mele pe orice cadenta as alege, trebuie sa mut maneta in neutru si castig un pic de normalitate pana incep din nou.

                            Comment


                            • hello again,
                              nu stiu daca s-a discutat anterior despre asta, dar sunt curios daca ai primit instructiuni de la reprezentanta despre cum sa mergi cu ea primele cateva mii de km? Gen sa nu depasesti o anumita turatie, sa schimbi la un anumit numar de rpm, etc.

                              care e experianta voastra cand vine vorba de un rodajul unui motor nou?

                              Comment


                              • Mie mi-a zis sa īncerc sa nu trec de 3000 rpm in prima mie de km, iar ca regula generala, sa nu "dau talpă" cu motorul rece, mai ales iarna. Īn rest, have fun!
                                Cāt privește la ce turație sa schimbi vitezele,, nu am primit nimic ca sfat. Nu e diesel sa umbli cu mănuși, insa clar nu e bine să mergi cu ea subturata. Nici nu e fun deloc īn regimul ăla. Eu de obicei schimb pe la 3000,dar nu stau cu ochii pe cadran niciodată. Schimb cānd simt ca trebuie să schimb
                                DarthMaul40
                                Senior Member
                                Last edited by DarthMaul40; 26-03-18, 22:36.

                                Comment

                                Working...
                                X