CIVICS: '14 Honda Civic 5D 1,8 i-VTEC A/T, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CIVICS: '14 Honda Civic 5D 1,8 i-VTEC A/T, Milano Red

    Dupa 2 ani de aventuri teutone (vw tiguan) a inceput sa-mi fie dor de Honda, asa ca astazi mi-am rezervat un Civic, SPORT A/T 1.8 pe care o sa-l primesc in maxim 2 saptamani Am citit pe forum parerile userilor despre noul Civic, dar nu mi-ar strica si alte opinii despre masinuta, desi am facut un drive test cu ea azi. Mi-au placut: antifonarea, fata de varianta anterioara (am avut sedan si acum am mai imbatranit), cutia de viteze automata (tot de la batranete) si tinuta de drum. Ca sa compensez chelia, am comandat-o rosie Mi-a mai placut si clima, care nu se compara cu cea de pe sedanul pe care l-am avut eu (este mai eficienta, probabil ca parbrizul filtreaza mai bine UV, dar e doar o parere - ideea e ca nu ma mai dereanjeaza curentii de aer si nu mai face atat zgomot).

    In rest, numai de bine si astept masinuta
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 26-05-14, 21:14.
    2014 Civic Hatch 1.8 A/T

  • #2
    Sa ai noroc de ea. e milano red sau pasion red pearl?
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc ! Milano red
      2014 Civic Hatch 1.8 A/T

      Comment


      • #4
        Bun asa deci am nimerit-o. Tourer nu ti-ar fi placut?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Parbrizul filtreaza groaznic caldura soarelui. Cel putin la mine asa e. Si nici lateralele nu sunt grozave. Mi-am pus folii in prima saptamana. In rest...grija la vopsea si gropi.

          Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

          Comment


          • #6
            Userul 788 are Civic 5D 1.8 Sport AT Milano Red, ia legatura cu el.

            Comment


            • #7
              Originally posted by BV26CAT View Post
              Parbrizul filtreaza groaznic caldura soarelui. Cel putin la mine asa e. Si nici lateralele nu sunt grozave. Mi-am pus folii in prima saptamana. In rest...grija la vopsea si gropi.

              Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
              Multumesc pentru mesaje.

              La drive test, am condus vreo ora in soare (sigur, nu e canicula de vara), insa mi s-a parut o mare diferenta din punct de vedere al modului in care functioneaza clima si se simte caldura in masina fata de sedanul pe care l-am avut. Ramane de vazut cand iau masina.... si sigur o sa fac foarte multi km prin soare vara asta
              2014 Civic Hatch 1.8 A/T

              Comment


              • #8
                Diferenta in bine sau mai rau?
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by ticker View Post
                  Diferenta in bine sau mai rau?

                  Mie mi s-a parut ca in bine, dar astept sa ma conving.
                  2014 Civic Hatch 1.8 A/T

                  Comment


                  • #10
                    Deci, acum am parcat masina dupa aprox 100 km de cand am ridicat-o de la Carpati.
                    Pareri:
                    - motorul, mult mai silentios decat la vechiul sedan si foarte ok, dupa cum ma asteptam. Vin de pe un 2.0 TSI de la VW si il apreciez si mai mult
                    - cutia de viteze automata - bine asezata, ca rapoarte si raspuns (tot prin comparatie cu DSG-ul de la VW care este cotata ca top la ora asta). Padelele si modul S sunt foarte ok cand ai nevoie de turatii, pentru depasiri sau only for fun
                    - calitatea materialelor, interiorul si pozitia la volan - peste ce stiam de la sedan
                    - tinuta de drum - foarte echilibrata - am mers doar pana la 130 pe DN1
                    - geamurile fumurii si clima bizonala m-au facut sa uit de problema cu caldura care se manifesta destul de stringent la sedan

                    Cam atat pentru acum, revin cu poze si impresii. Comentarii negative nu am, deocamdata.
                    2014 Civic Hatch 1.8 A/T

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapanesti sanatos si fara probleme (de ambele parti). Ma surprinde aprecierea ta, vis-a-vis de motor si cutie. Daca spui ca ai avut un 2.0 TSI cu DSG, atunci ar fi trebuit sa te plangi se lipsa cuplului pe reprize si de schimbarea lenta a treptelor fata de DSG.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by IB View Post
                        Sa o stapanesti sanatos si fara probleme (de ambele parti). Ma surprinde aprecierea ta, vis-a-vis de motor si cutie. Daca spui ca ai avut un 2.0 TSI cu DSG, atunci ar fi trebuit sa te plangi se lipsa cuplului pe reprize si de schimbarea lenta a treptelor fata de DSG.

                        Stiam la ce sa ma astept din punctul asta de vedere..asa este, lipseste cuplul la turatii joase, insa de la 4000 de ture, motorul de pe honda se trezeste, TSI-ul devine liniar
                        2014 Civic Hatch 1.8 A/T

                        Comment


                        • #13
                          Pai oricum, la automata, cand ii dai blana, motorul trece de 4000. Nu? Deci chiar ar fi inutil cuplu jos pentru ca nu o sa se simta niciodata.

                          Si felicitari pentru masina.

                          Comment


                          • #14
                            Azi am facut primul drum serios, aprox 400 km, cu autostrada (Bucuresti Ploiesti), serpentinele de pe Valea Prahovei si mai departe spre Sibiu - Alba. Inca o data, apreciez schimbarile in bine si alegerea pe care am facut-o. Inca nu m-am jucat in turatii cu ea, mai astept niste km in plus pentru asa ceva, am fost foarte surprins sa vad ca la 150 km/h este foarte liniste in masina. Mi-a mai placut foarte tare directia pe serpentine si faptul ca dupa o distanta relativ lunga prin Romania m-am dat jos de la volan foarte fresh.
                            2014 Civic Hatch 1.8 A/T

                            Comment


                            • #15
                              Felicitari pentru alegere, am si eu tot A/T sport milano red, bate deja spre 6000 km...s-o alergi cu placere si fara probleme!

                              Comment

                              Working...
                              X