SOPHY: ´08 Honda Civic 5D 1.8 i-Shift, Champagne Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Masinuta a venit de o saptamana, are deja 350 km la bord si sunt f f incantata de ea. As fi postat si cateva fotografii, dar nu stiu cum

    Comment


    • #47
      Originally posted by sava cristian
      Originally posted by codrin2006
      numai sa fii atenta cand o sa schimbe automat vitezele, sa nu te trezesti in a 5 sau a 6 cu 40-60 la ora :lol:
      Nu o sa se intample asta...Cutia schimba vitezele in functie de cum calci acceleratia, eventual poti folosi padelele de pe volan si schimbi manual vitezele

      ai tot cutie automata? poate in vinzi si mie niste ponturi, ptr ca eu, desi am o reprezentare teoretica cu privire la ce stie sa faca masinuta, tot nu imi dau seama cum va functiona si de aici si oaresce temeri
      Am eu cutie i-shift pe Civic...In oras e o placere sa conduci... nu te mai enervezi asa mult in traficul infernal de pe la pranz
      Am avut si un opel astra cu easytronic care era la fel ca i-shift insa schimba vitezele cam aiurea si motorul de 105cp nu prea ma incanta. La civic cutia este ok, motorul de asemenea.
      Daca ai unele nelamuriri, intreaba si iti voi raspunde...
      Intr-adevar, cutia automata e super. Eu care, recunosc, nu prea ma descurcam cu schimbatul vitezelor ops: , si nici nu aveam experienta la condus, sunt foarte incantata. Multumesc ptr sprijin, chiar o sa am nevoie de ceva sfaturi, mai ales cum se trece de pe automat pe manual, deoarece nu am incercat inca...decat din greseala, si m-am trezit ca se tureaza motorul la 4000...

      Comment


      • #48
        Pentru poze poti sa iti faci un cont aici: http://www.hondafan.etp.ro/
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #49
          Pai ca sa treci de pe automat pe manual trebuie sa tragi de schimbator spre stanga si va trece pe manual(pastrand viteza in care te afli)...inca o data daca tragi spre stanga va reveni pe auto... Poti trece pe manual si din padelele de pe volan insa trebuie sa fii atenta in ce turatie esti pt ca apasand padela stanga vei retrograda o viteza si astfel turatia va creste brusc iar apasand drepta va trece intr-o viteza superioara...Acelasi lucru ca si padelele il face si schimbatorul de viteze daca este actionat in sus si jos (+ si -)...

          Un alt sfat ar fi ca pe timp de iarna cand e zapada/polei sa pleci de pe loc cu viteza a 2 a cand e cazul, actionand fie + de pe shimbator fie padela dreapta... Si ESP off daca nu poti pleca...
          2008 Honda Civic 5d i-shift

          Comment


          • #50
            Multumesc ptr sfat. Intr-adevar, chestia cu schimbatorul de viteza mi-a explicat-o tipul de la Asko, cand am ridicat masina. Eu nu prea intelegeam daca ramane in aceeasi viteza sau schimba viteza intr-o treapta inferioara. Am patit-o intr-o seara cand, din greseala, am schimbat pe manual, in mers, si mi s-a turat foarte tare si a inceput sa incetineasca. La inceput nu mi-am dat seama ce are, fapt ptr care am oprit si am schimbat pe automat. Ce-i drept, pana acum nu am mers cu ea decat pe automat, ptr ca mi s-a parut mai facil. O sa incerc si varianta pe manual, cand va fi traficul mai putin aglomerat in Bucuresti

            Comment

            Working...
            X