DRAGOS: '07 Honda Civic 5D 1.8L M/T Sport, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Update la mine a ajuns codul cu E04 !
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

    Comment


    • A mai trecut o iarna de cand nu am mai scris.
      Masina are acum 185.000km am fost la verificarea de primavara si am fost placut surprins ca masina este ok, nu are nimic chiar s-au mirat cei de la Radacini cat de bine sta dupa atatia ani.
      Am schimbat si uleiul din cutie cu MTF3 350 lei cu tot cu manopera, anul trecut il schimbasem cu Redline 75W80 dar nu era ce trebuie mai ales la rece.
      La urmatorul schimb de placute fata o sa schimb si discurile o sa merg tot pe ATE ca si data trecuta.
      In rest urmeaza schimbul de ulei si filtre care deja astepata in debara: Valvoline Synpower 0W40 si filtre aer,polen de la Mann,filtru ulei de la Mahle.
      A si neaparat un polish faruri ca s-au matuit de apropape mai vad becul pe stanga.
      Dragos
      Senior Member
      Last edited by Dragos; 10-04-16, 12:01.
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • Incet incet ma aproprii de 190.000km si urmeaza miercuri revizia.Pana la urma pentru discuri fata am mers pe TRW placute si discuri.Le-am gasit la un pret bun in defavoarea ATE.
        Ieri am reusit sa fac o echilibrare calumea la toate rotile 80 lei dar a meriata avea o vibratie in volan la franare dar si la mer dupa 120 acum e liniste .Cu uleiu m-am razgandit Valvolinul o sa il bag in masina sotiei iar eu am comandat 4L de Ravenol VST 5w40 din fisa technica pare super ok.Ce nu am reusit sa ajung sa ii fac un polisch la faruri dar urmeaza.A cureau de accesorii montat acum ceva vreme de la Contitech nu e chiar ok asta iarna si cand scade temeretura cam scartie la prima cheie si am vazut ca s-a si intins.Am luat azi una de la Gates sa o montez miercuri.Pare mai bine facuta decat Contitech sa vedem ce este de capul ei.Ma mai bate gandul a o vopsire cel putin capota si spolerul fata dar vedem.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • Salut Dragos, cureaua accesorii este GATES 7PK2060 sau la final cu 2061 ?
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

          Comment


          • Salut cureau este 7PK2060 adica 2060mm la fel ca cea originala la lungime.Celelalte curele ce se gasesc pe piata sunt mai lungi 2061 sau 2062mm dupa ce se mai si intind nu mai lucreaza cum trebuie desi motorul are intinzator pneumaitic.
            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

            Comment


            • Gata azi am facut revizia.Am schimbat uleiul astept sa vad comportamentul lui in timp dupa vreo 6000-7000km o sa pot sa imi fac vreo parere.Am facut deja vreo 60km cu noile discuri si placute si pot spune ca sunt ok nu scartaie si franeaza bine sa vendem dupa vreo 300km cand se mai pasuiesc.Cureau de la Gates e ok si aici sunt curios cum va face fata km.Dar cel mai bun lucru desi recunosc ca nu m-am uiatat nici o data si nici nu ma interesat sunt arcurile Eibach ce le am de 8 ani pe masina iar pe spate au fost montate invers cu spirele mai dese in sus,azi le-am intors si am scapat de topaitul spatelui ce il aveam pe drumuri mai rele si in curbe denivelate.
              In rest trebuie schimbat burduful de la planetara fata stanga, s-a copt si iese vaselina un pic.Urmeaza sa fac o vizita la Honda Brasov sa schimb acest burduf.
              Dragos
              Senior Member
              Last edited by Dragos; 18-05-16, 20:28.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • Am facut deja vreo 1200km de cand am schimbat discurile si uleiul.Post spune ca se comporta excelent diferenta dintre ATE si TRW ar fai urmatoarea: la ATE cand apasai pedala parca prindea un pic mai tare la incepot si dupa se inmuia gripul. La TRW e fix invers senzatia de inceput este mai slaba si dupa se intareste.Im place per ansamblu foarte mult, si uleiul este ok se simte ca este mai gros un pic ca 0w40 ce am avut inainte dar se incalzeste motorum mai repede acum.O sa schimb cat de curand si lichidul de frana.
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                Comment


                • Mi-am luat si eu teapa cu ATE. Scartaie de ma omoara si fac mult praf. Tb sa le schimb dar sa vad la revizie cum stau si discurile.

                  Comment


                  • Depinde cu ce discuri le inperechezi mie nu imi scartaiau decat cand nu spalam masina vreo 2 saptamani si se strangea praful.In rest nu nu am ce sa le reprosez.
                    Am fost azi la Honda sa intreb de burdufu de planetara pret bomba 387 lei burdufu+178 lei manopera.Scumpe rau pentru un amarat de cauciuc.
                    Sa vad ce gasesc aftermarket.
                    Dragos
                    Senior Member
                    Last edited by Dragos; 07-06-16, 20:24.
                    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                    Comment


                    • Eu am pus anul trecut Jackoparts burduf cap planetara inspre roata si e f ok.
                      100 lei fata de 400 OEM.
                      Bafta!

                      Comment


                      • Am facut marti programare la Honda Radacini Brasov sa schimb burduful. Eu am gasit doar Ashika 40 lei am luat vineri unul a vemit cu vaselina si coliere.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • Am fost la Asko pt revizie. S-au uitat si la placute si o pereche era prost pusa, din cauza asta si discul s-a uzat aiurea.
                          Le-au curatat si mi-au zis ca tb sa schimb curand discurile.
                          Cand sa plec, din cauza ca se uzasera neuniform, cu toate ca fusesera reasezate corect, roata ramanea infranata.
                          Ii multumesc lui Alin care nu s-a lasat pana nu a rezolvat problema, chiar daca asta a insemnat sa stea peste program.
                          Acum nu mai scartaie, merg franele super si as mai merge asa mult si bine, dar stiu ca tb sa schimb urgent discurile, ca nu e cum pare.
                          Cred ca uneori curatarea placutelor ajuta la eliminarea scartaitului.

                          Comment


                          • Am dus azi masina la service sa ii schimbe burduful dar se pare ca trebuie sa schimb si capul de planetara.Facea el ceva zgomot iarna la primele curbe luate mai strans.
                            Am dat comanda de cap de planetara aftermarket pe vineri ar trebui sa fie gata masina.
                            Sunt tare curios cum lucreaza cei de la Honda Radacini Brasov.
                            2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                            EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                            Comment


                            • Am schimbat pana la urma capul de planetara si acum e liniste, in sensul ca erau unele zgomote si la virare pe loc si eu dadeam vina pe caseta .
                              Capul vechi avea coroana fisurata,sunt multumit de cum au lucrat la masina. Pe anul asta sper sa termin cu investitiile pe mecanica ca deja a papat ceva bani.Incet incet isi face simtita varsta la anu face 10 ani masina.
                              Dragos
                              Senior Member
                              Last edited by Dragos; 19-06-16, 12:11.
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • Poti sa spui cat a costat aventura?
                                Nu de alta, dar e probabil sa ajunga si a mea la "cutit" cu aceeasi problema.

                                Comment

                                Working...
                                X