CIVICMAN: '96 Honda Civic Hatchback 1.4i, Blue (EJ9)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    de ce nu sunt buni producatori japonezi?

    Comment


    • #62
      Originally posted by Vali_lj View Post
      iti recomand kitul urmator daca il gasesti : curea mitsuboshi , pompa si rola GMB si nu cred ca o sa sari de 300 ron . Piesele sunt de producatori japan
      din astea nu mai la http://www.euro07.ro/index.php . Ma gandeam la combinatia: kit de distributie Japanparts si pompa Airtex . care ar fi mai ok intre Japanparts si Contintech ? voi ati avut ocazia sa le incercati pe ambele ?

      Originally posted by emarian View Post
      Se pare ca am dat reply inainte la un post din 1900 toamna ).

      Poti folosi kit de distributie Contitech sau Japanparts.

      Calitatea este aceeasi. Eu am mers pe Japanparts.

      Iar ca si pompa de apa Airtex este varianta cea mai ieftina.
      ai incercat ambele kituri . nu difera prin nimic ? nu va suparati ca pun multe intrebari stresante

      Comment


      • #63
        Originally posted by Ionutej9 View Post
        Eu mi-am luat curea Gates, rola Ina, pompa apa Airtex miercuri le montez ...si eu am intrebat pe altii mai experimentati si variantele astea mi s au dat ca fiind bune
        dupa ce le pui tu o sa merg si eu . astept feedback-ul tau

        Comment


        • #64
          dam feedback la kit-uri de distributie ? WTF

          Comment


          • #65
            Originally posted by Toyboy View Post
            dam feedback la kit-uri de distributie ? WTF
            era vorba despre altceva despre tipul care monteaza

            Comment


            • #66
              Originally posted by civicman View Post
              din astea nu mai la http://www.euro07.ro/index.php . Ma gandeam la combinatia: kit de distributie Japanparts si pompa Airtex . care ar fi mai ok intre Japanparts si Contintech ? voi ati avut ocazia sa le incercati pe ambele ?



              ai incercat ambele kituri . nu difera prin nimic ? nu va suparati ca pun multe intrebari stresante
              Nu au prin ce sa difere .

              La fostul motor de 1.4 am folosit Contitech, kit complet insa nu am schimbat pompa de apa si a inceput sa scoata un sunet ciudat (vajait )

              Iar Japanparts am folosit la motorul actual de 1.5. Am vazut ca Japanparts produce piese/consumabile/etc pentru majoritatea masinilor japoneze si coreene.

              Pe forumurile internationale am vazut ca majoritatea cumpara kit-uri de distributie de pe ebay gen Hastings, Toda si Gates.

              Eu as merge pe Gates, Conti, Japanparts, Nipparts.

              Pana la urma e vorba de bugetul tau. Daca iti permiti sa iti iei Gates sau Nipparts ia-ti.

              Eu mi-as lua kit complet, nu as cumpara separat piesele niciodata.

              Te-ar ajunge mai ieftin separat. Am verificat cateva preturi :

              - Curea distributie Contitech - 70 de lei
              - Rola ghidaj Ina - 110 lei , Swag - 300 lei, Nipparts 290 lei, Skf -270 lei

              Pompa de apa Airtex ajunge undeva pe la 140 de lei iar Nipparts 250 de lei.

              Bafta !

              Comment


              • #67
                Originally posted by Vali_lj View Post
                iti recomand kitul urmator daca il gasesti : curea mitsuboshi , pompa si rola GMB si nu cred ca o sa sari de 300 ron . Piesele sunt de producatori japan verifica la cei de la http://www.euro07.ro/index.php ( bucuresti , vis a vis de arian motors militari , in zona Turbomecanica). Si cele de producatori europeni daca sunt de calitate nu ai de ce sa iti faci griji.
                @ ionut : eu am recomandat producatorii japonezi daca tot se gasesc si la noi . vezi ce este scris si cu rosu.
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • #68
                  Originally posted by emarian View Post
                  Nu au prin ce sa difere .

                  La fostul motor de 1.4 am folosit Contitech, kit complet insa nu am schimbat pompa de apa si a inceput sa scoata un sunet ciudat (vajait )

                  Iar Japanparts am folosit la motorul actual de 1.5. Am vazut ca Japanparts produce piese/consumabile/etc pentru majoritatea masinilor japoneze si coreene.

                  Pe forumurile internationale am vazut ca majoritatea cumpara kit-uri de distributie de pe ebay gen Hastings, Toda si Gates.

                  Eu as merge pe Gates, Conti, Japanparts, Nipparts.

                  Pana la urma e vorba de bugetul tau. Daca iti permiti sa iti iei Gates sau Nipparts ia-ti.

                  Eu mi-as lua kit complet, nu as cumpara separat piesele niciodata.

                  Te-ar ajunge mai ieftin separat. Am verificat cateva preturi :

                  - Curea distributie Contitech - 70 de lei
                  - Rola ghidaj Ina - 110 lei , Swag - 300 lei, Nipparts 290 lei, Skf -270 lei

                  Pompa de apa Airtex ajunge undeva pe la 140 de lei iar Nipparts 250 de lei.

                  Bafta !

                  Eu am primit urmatoarea oferta de pret si nu stiu ce sa aleg intre contintech si japanparts .

                  Kit distributie – Contitech – 199 Ron (promo)
                  Kit distributie – INA – 210 Ron
                  Kit distributie – Japanparts – 180 Ron

                  Pompa apa – Airtex – 130 Ron
                  Pompa apa – Magneti Marelli – 120 Ron

                  Bujii NGK BKR6E-11 – 12 Ron / buc

                  Comment


                  • #69
                    daca pompa de apa in urma unei constatari este ok , nu trebuie neaparat schimbata , eu am mers cu pompa originala pana la 200.000 km ...si cand am schimbat-o am ales OEM .
                    de ce nu ceri un pret ptr kit-ul de distributie OEM !?
                    civic EM2

                    Comment


                    • #70
                      OEM fiind care ?

                      Comment


                      • #71
                        original equipment manufacturer
                        civic EM2

                        Comment


                        • #72
                          se justifica diferenta de pret ? cu cat e mai scumpa ?

                          Comment


                          • #73
                            eu zic ca e prea multa l@b@&!€ pentru o marca anume, oricare dintre ele bine pus isi face treaba cu brio, masina va merge la fel cu toate, ... eu am Hutchinson pe B si nu alerg la VTM cu el cum facet voi

                            Comment


                            • #74
                              ok , m-am hotarat . o sa iau kitul Contitech cu pompa Airtex

                              Comment


                              • #75
                                doamne ajuta,suntem mult mai linistiti acum!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X