TRD: '95 Honda Civic Hatchback 1.4 Matador Red (EJ9)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TRD: '95 Honda Civic Hatchback 1.4 Matador Red (EJ9)

    Salut tuturor. Am gasit zilele trecute intr-un parc auto acest civic, si tot mi-a stat gandul la el. Pana la urma... azi dimineata l-am adus acasa.

    Este vorba de un EJ9, din 1995. Masina a locuit in Austria toata viata si a fost adusa cam de o jumatate de luna. Nu pare sa aiba imperfectiuni, f f putina rugina pe la aripile spate, desi are 230.000 km.

    Ca si poveste, ieri am fost si m-am uitat la ea, i-am dat o cheie, ne-am tot jucat pe acolo. Parea ok, am venit cu actele inapoi in oras (parcul e intr-un orasel la 25 km de Cluj), am luat numere rosii si azi dimineata m-am dus si dupa masina. La primul ei drum, chiar am observat ca nu huruie nimic, motorul e f silentios, mecanica pare f in regula. Un singur suierat asa pe fundal se aude, direct proportional cu viteza de deplasare... ca si cum ar freca putin o roata in ceva. Dar pare sa vina din mijlocul masinii, de undeva. Sau poate asa trebuie sa faca.

    Inca nu am apucat sa ii fac niste poze mai in detaliu, am aici doar cele care le-am luat de pe site-ul unde am gasit masina.

    Ce parere aveti?
    Attached Files

  • #2
    Sa ai noroc de el!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Merci mult, sa fie!

      Comment


      • #4
        sa il conduci cu placere ! este cel de 75 sau de 90?

        Comment


        • #5
          frumoasa masinuta sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme.
          Drive a Honda...

          Comment


          • #6
            Merci tuturor! Sa speram ca totul va merge struna :P

            Ma scuzati, am uitat sa detaliez:

            Deci este D14A4, 90CP. Produs in 14.07.1995. Pare chiar sa traga f bine pentru calutii ei. Eu am un Focus 2.0 benzina si parca nu m-am intins cu el asa de frumos la drum lung :P Am testat-o doar asa in ture mai mici ca inca nu stiu ce-i pe acolo, uleiul cat de bun e, lichide, etc. Ma duc acum pana la atelier si fac macar completarile de rigoare si apoi urgent un schimb de ulei.

            Am tot vazut diverse posturi cu uleiuri pe aici, puteti sa-mi recomandati si mie ceva? Ce-i care au EJ9 ce folosesc? Merci.

            Comment


            • #7
              Eu folosesc 10w40 Motul 6100, consum de ulei 0

              Comment


              • #8
                Perfect!

                Comment


                • #9
                  Bine ai venit printre hondari !
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Merci! Tocmai vin si de la atelier... in mare parte brici tot. Un pic acolo cu tamburii si un rulment, dar mai au :P

                    Comment


                    • #11
                      Frumoasa, s-ai parte! Si eu folosesc Motul 10w-40, recomand, un ulei foarte bun!
                      Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                      Comment


                      • #12
                        Sa ai parte de ea si fara evenimente neplacute!
                        Despre suierat la fel vroiam sa-ti zic ca e vreun rulment uzat,. despre ulei recomand Motul sau Eneos, eu am pus Eneos 10W-40 si sunt foarte multumit! bafta

                        Comment


                        • #13
                          Merci baieti. Motul sa fie atunci. :P

                          Comment


                          • #14
                            Distractie placuta, frumoasa jucaria !
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #15
                              Frumoasa , sa o stapanesti sanatos ! Cand ai 2 minute libere da jos "dungile" alea jos de pe grila , arata ciudat .

                              Comment

                              Working...
                              X