ADIDRAGAN: '94 Honda Civic Hatchback 1.3 16v, Black (EG3)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ADIDRAGAN: '94 Honda Civic Hatchback 1.3 16v, Black (EG3)

    Salutari! Sunt nou pe forum,
    Ma numesc Adi si sunt din Alba Iulia, dar pe moment imi fac veacu prin Timisoara la facultate.

    Cand mi-am luat carnetul am avut o mare dilema... Ce sa iau, ce sa iau... Ca aveam buget limitat, dar am vrut sa fiu mai special si nu suport masele omogene de golfuri si dizal care ineaca tara asta. Si asa intr-o zi cautand pe net am dat de Civicuri... Si boom m-am indragostit. Primul l-am luat acum doi ani, tot un EG3 negru, dar chel. Mergea ca racheta masina probabil o fii lucrat cel dinainte pe la motor, dar o dat vara si eu fiind persoana comoda m-am decis sa il vand si sa iau altu, cu aer conditionat. Si asa am ajuns la cel care il am acuma. Tot un EG3, tot negru, tot din acelasi an, dar cu un A/C care face de ras iarna ruseasca, geamuri si trapa electrice. Si consumul mic e ideal pentru un student mai lefter cum sunt eu.

    Din pacate posesorul de dinainte nu a avut prea mare grija de ea... motorul e cam lenes, desi am dus-o pana la ~200 km/h... pe autostrada... in panta... cu vantul impingand din spate, iar tablaria are rugina pe ici pe colo, 4 nuante diferite de negru. Da stiu, trebuia sa fii fost mai atent si sa fii cautat mai bine, dar aveam 18 ani, costa 1000 de euro si eram entuziast. Si acuma o iubesc cu defecte cu tot.

    Dar am rezervat buget pentru la vara sa ii repar complet tinichingeria si sa o vopsesc sa fie frumoasa, lucioasa si uniforma din nou, plus faruri stopuri si semnalizatoare noi, Poate un lip la bara din fata si niste jenti noi. Iar cand se mai aduna bani niste imbunatatiri si la partea tehnica sa aiba putin mai mult 'ooomph!', dar din pacate aia va mai trebui sa astepte pentru ca sunt anti-talent la mecanica(desi tata si bunicii erau mecanici) si manopera e "scump doamna scump".

    Pozele sunt putin mai vechi, cu rotiile de tabla de 13 care le folosesc iarna.
    Din pacate intre timp am frecat-o de dubita pe partea soferului intr-o depasire(n-are demaraj, trebuie sa-mi iau avant, ala din spatele meu s-a decis ca am mers cu semnalizarea mult prea mult timp, si s-a bagat deodata cu mine) fix de ziua mea, dar nu-i grav, se repara la vara!



    adidragan
    Member
    Last edited by adidragan; 21-03-15, 20:51.

  • #2
    Bine ai venit !
    O mașină cu un motor foarte reușit, consum/prestații

    Comment


    • #3
      bine ai venit si sa te bucuri de ea in continuare fara probleme. si daca tot esti prin timisoara, te asteptam cu ea pe la intalnirea hondelor cand se mai face, ca acum a venit si caldura si poate reusim sa ne mai adunam.

      Comment


      • #4
        Mersi , pe la intalniri nu o sa dau decat dupa ce ii fac exteriorul. Dar poate o sa apar asa pe jos sa belesc si eu ochii

        Comment


        • #5
          esti binevenit oricum, chiar si cu masina in starea actuala ca doar nu suntem chiar la un concurs de frumusete. stai linistit ca nici a mea nu arata ca la prima tinerete, dar suntem acolo pentru a mai schimba ceva impresii si cunostiinte tehnice.

          Comment


          • #6
            Bine ai venit printre hondari! Faina masinuta si cu foarte mult potential! Ai grija de ea si sa o alergi sanatos!

            Comment


            • #7
              Fiind o persoana comoda care bate drumuri lungi, aceasta piesa a fost aditie necesara de cand am aflat ca exista asa ceva. Iar acum, dupa multe luni de cautari si close-calls la a da 100USD doar pe transport la una de pe ebay, mi s-a aratat una de vanzare pe facebook si am luat-o in secunda in care am vazut-o. Am si eu o cotiera acuma. Yay.

              Ignorati husele groaznice de buget.



              Also. Am inceput sa adun piese pentru 'marea reparatie' . Faruri, stopuri, a donor car... Si caut informatii in vederea unui mini-me cu VTEC pe D13. Daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi si informatii pentru mini-me, gen o lista cu ce piese am nevoie, as fii foarte recunoscator. Am cautat aici pe forum dar nu gasesc nimic, si pe google gasesc numa despre mini-meuri pe D15, care in mare ar fii aceleasi piese, dar nu stiu la piesele mici si vreau sa fiu sigur inate sa ma apuc de bagat bani in piese.
              adidragan
              Member
              Last edited by adidragan; 07-05-15, 23:22.

              Comment


              • #8
                Deci, am facut la urma rost si de o consola mare cu un DIN, in care mai incolo voi baga o statie CB, Dar mult am tras de ea sa o fac sa se potriveasca. A fost toata decolorata(se vede la insertia din DIN ce cularea era), patata, si piesa din spate se tinea prinsa doar cu un surub in spatele scrumierei. Nu statea nicicum in pozitia corecta. Dar no, dupa cateva ore de amestecat vopsele sa reusesc sa prind nuanta griului de plastic honda si vreo doua poxipoluri mai tarziu, Voilla. Tot ii putin stramba la suruburile de sus, care nici nu m-am mai chinuit sa le prind de frica ca o sa rupa poxipolul, dar sta solid si arata OK-ish... probabil o sa o schimb daca imi apare in fata una cu 2-DINuri mai incolo.



                De asemenea... schimbator 8-ball, giggity. Si maine o trimit la tinichigiu sa ma scape de rugina, indoituri si sa o vopseasca. Dupa care o sa incerc sa curat calumea mocheta, probabil o duc la un detailing sau ceva.

                Comment


                • #9
                  Dupa ceva asteptari ca a fost prea plin la tinichigiu, am ajuns pana la urma sa o duc si pe a mea. Azi m-a sunat ca sunt probleme grave la praguri si m-am dus sa vad de ce e vorba...



                  deci...

                  Acuma am nevoie de niste praguri noi, destul de urgent. Stiti careva un magazin sau pe cineva care vinde praguri de metal de civic eg? Ca eu nu reusesc sa gasesc nimic si nu am pe cine sa mi le fabrice, si fabricantul/sudorul de la tinichigiu nu vrea sa le faca ca are ceva morcov unde nu rasare soarele, nici pentru bani extra.

                  Comment


                  • #10
                    Foarte urat ce ai acolo. Incearca la dezmembrari, poate gasesti ceva ok. Sunt foarte multe persoanle la TM care se ocupa cu asa ceva.

                    Comment


                    • #11
                      Am stiut de cand am luat-o ca ii rau pe la praguri, dar nu mi-am imaginat ca ii chiar in halul asta.

                      Comment


                      • #12
                        Deci dupa ce am cautat ca disperatul si am vorbit si am intrebat oameni care au praguri ca sa fac rost cat mai repede, si am vorbit cu un prieten sa-si elibereze dimineata sa ma duca cu masina pana la cineva sa cumpar praguri, ma suna tinichigiul cu O ORA inainte sa plecam, ca sa nu ma mai duc sa cumpar sa s-a decis ala de acolo sa mi le faca el de la zero. Mi-a crapat obrazul cand a trebuit sa sun la ultimul minut sa anunt ca nu mai merg sa cumpar si ca sa nu mai vina omul dupa mine.

                        Comment


                        • #13
                          PE eBay gasesti

                          Comment


                          • #14
                            Furia Neagra s-a intors de la vopsit. Imi pot vedea pana si amprentele pe ea acum. Mai astept sa imi ajunga acuma niste faruri cu lentila clara, fundal negru si semnalizari dintr-o bucata (tot pe stilul jdm, nu dinalea cu angel eyes rotunzi), si cand ajung inapoi la Timisoara o sa ii cumpar un front lip, ii pun folii pe spate, iar diverse minuscule de care mai am nevoie si cand se mai aduna niste bani si gasesc ceva ce-mi place, oglinzi stil spoon de ek(se fac si care sa se potriveasca la eg) si jenti noi.

                            Before:
                            http://i.imgur.com/MpdW3Mb.jpg
                            http://i.imgur.com/DNGxTZp.jpg

                            After:
                            http://i.imgur.com/FL52ovp.jpg
                            http://i.imgur.com/SOZ5M2r.jpg


                            A da, si mai trebue sa fac rost de niste suporti de numar noi, preferabil cu Honda, ca tot ce au avut sa-mi puna ,ca aia vechi ai mei erau rupti, au fost astia de scrie mare pe ei Alba Iulia, SEAT si FIAT.... *facepalm*
                            adidragan
                            Member
                            Last edited by adidragan; 01-09-15, 14:18.

                            Comment


                            • #15
                              Nu mai pare neagra. Pare un mov foarte inchis
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X