MIB1983: '09 Honda Accord 2.0 A/T Executive, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Dupa o vara fara probleme in care m-a dus si a avut grija de mine prin Grecia si pe meleagurile tarii noastre, a venit timpul sa-i facem si o revizie cu ocazia implinirii a 130.000 de km. Prin urmare masina a primit:

    - un ulei nou Motul 0w30 8100 Eco-nergy;
    - un set de bujii NGK;
    - filtru de ulei MANN, filtru de polen tot MANN, un filtru de aer Mahle;
    - un schimb de ulei la cutia automata evident ATF-DW1;
    - montat un scut la motor;
    - o inspectie la articulatii care nu a scos nimic in evidenta ca ar trebui schimbat ceva.

    Toate acestea au facut ca masina sa se simta un pic mai rafinata, asta daca se mai poate rafina aceasta masina dupa care pur si simplu sunt lesinat. Ca fapt divers ma enerveaza ca de acasa pana la servici am sub 3 km si nu am timp sa ma bucur de ea. Urmeaza un schimb de anvelope de iarna, mai mult ca sigur o sa fie noul model de la Vredestein, acel Wintrac Pro. Ca sa nu o laud prea mult, am si ceva negativ de zis, mi-a copt si s-a spart plasticul din varful tijei de sustinere a capotei si habar nu am de unde as putea gasi asa ceva.

    Toate bune!
    Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

    Comment


    • #17
      Salut, am si eu o problemuta care se manifesta astfel, cand stau pe loc, la relant1, cutia bagata in D si cu piciorul pe frana am aceasta vibratie care vine din zona motorului. Masina este un Accord CU1 automat. Cand motorul este in sarcina totul este normal si in liniste. Nu am nici un martor aprins, revizia a fost facuta acum doua luni si a cuprins si schimb de ulei cutie automata. Am observat aceasta problema de cand s-a racit afara, in caz ca are legatura sau nu. Atasez un filmulet. Multumesc!


      https://www.youtube.com/watch?v=ahRba7CaAaQ
      Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

      Comment


      • #18
        Posibil ca esapamentul sa loveasca bara spate.

        Comment


        • #19
          Sau e posibil ca esapamentul sa loveasca scutul motor nou montat.

          Comment


          • #20
            Zgomotul si vibratia vin din fata. E posibil cu venirea frigului suportii motor si-asa imbatraniti sa se rigidizeze mai mult si de aici simptoma asta? Momentan as cam exclude scutul din moment ce am cu el vreo 1500 km parcursi si ceva timp.

            Dubios mi se pare ca face chestia asta doar cand motorul s-a incalzit. Dupa prima cheie cand acul temperaturii apei e jos, nu face nimic, nu vibreaza nimic.
            mib1983
            Junior Member
            Last edited by mib1983; 27-11-18, 19:52.
            Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

            Comment


            • #21
              Este normal, la prima cheie pina se incalzeste motorul ai 1200-1400 rpm iar apoi ai 700 rpm, Parerea mea dupa sunet, este scutul (ori a fost lovit, ori surub de fixare slabit).

              Comment


              • #22
                Cineva pe un grup de Accord mi-a zis ca ar putea fi ceva in cutie, convertizorul de cuplu si asta deoarece cand am schimbat uleiul la cutie nu a fost facuta o spalare si un schimb de filtru, iar uleiul vechi cu uleiul nou bla bla mizerie vibratii. Are logica?
                Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                Comment


                • #23
                  Bla, bla, bla.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by harris View Post
                    Bla, bla, bla.
                    +1
                    Originally posted by mib1983 View Post
                    cand am schimbat uleiul la cutie nu a fost facuta o spalare si un schimb de filtru, iar uleiul vechi cu uleiul nou bla bla mizerie vibratii. Are logica?
                    Eu vad mai sus o insiruire de mituri din care s-a incercat sa se faca si o interpretare logica, am mai spus candva dar nu obosesc sa repet:
                    LOGICA E CEA MAI MARE TARFA!!!
                    Din p.m.d.v. zgomotul poate proveni de la orice...dar nu DIN cutie.
                    Cutiiile automate iti dau vestea ca sunt pe duca sau ca au vreo problema in mers sau la demaraj, si simti asta cu "al cincilea punct de prijin" (aka fund), nicidecum nu se aude,
                    iar vibratia e mai degraba de la tampon motor sau tampon cutie
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • #25
                      Salutare baieti, ma lovesc din nou de o problema. Nu mi se mai armeaza alarma cand o inchid din cheie si banuiesc ca problema este de la senzorul de inchidere a capotei. Se poate curata, schimba? Am incercat sa-i contactez pe cei de la Asko, dar nu raspunde nimeni nici la telefon nici la mail. Multumesc!

                      Latter edit: intre timp s-a rezolvat dupa o vizita scurta la Asko, tin sa-i multumesc lui Lucian ca a reusit sa ma strecoare asa de pe o zi pe alta.
                      mib1983
                      Junior Member
                      Last edited by mib1983; 01-02-19, 19:19.
                      Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                      Comment


                      • #26
                        Salut, revin cu un update ca tot nu am mai scris nimic de mult pe aici. Fata a fost pe la Asko pentru niste schimburi tampon inferior cutie de viteze, bucse brate inferioare fata stanga dreapta, bucse bare stabilizatoare fata spate, schimbare garnituri etrieri spate, schimbare lichid de frana. In urma acestor operatii am scapat de orice vibratie, trecerea peste denivelari a devenit mai lina si mai silentioasa ca si cum s-a rigidizat un pic, iar pedala de frana are o cursa constanta si tine de la prima atingere. Am ajuns la 138.000 de km si orice zi in care nu o conduc e o zi mai trista. Numai bine!
                        Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                        Comment


                        • #27
                          Salut. Am patit si eu urmatoarea faza, mi-am gasit masina lovita in parcarea de la sosiri aeroport Otopeni. Pot sa ma duc la ei sa le cer sa imi arate pe imagini cine a fost dobitocul sau trebuie sa fac plangere la politie si ei sa le ceara imaginile? Merci
                          Daca pui pasiune in ceea ce faci, vei reusi!

                          Comment


                          • #28
                            Poti sa incerci, nu sunt obligati sa-ti dea tie ci politiei

                            Comment

                            Working...
                            X