MUERTTES: '97 Honda Accord Coupe 2.2i es, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MUERTTES: '97 Honda Accord Coupe 2.2i es, Black

    salut
    urmez niste sfaturi si incep aici unde se cuvine ,sa-mi "laud" prima Honda,cu siguranta nu si ultima:
    de 8 martie am reusit sa-mi fac timp si in loc de cadouri altora, mi-am facut unul mie si mi-am adus din Germania prima masina pe care am cumparat-o vreodata dupa inspiratie,fara sa o vad live, dupa niste poze care imi pare rau ca nu le mai am dar erau descurajatoare rau de tot. era foarte murdara(4 ore,2 persoane cu aspiratoare,solutii si periute de dinti si inca ar mai fi de lucru),cu jenti de iarna si plina de zgarieturi si urme ale incercarilor de efractie...

    Honda (USA)Accord Coupe Tip CD7 sasiu 1HGCD71400A*****
    dimensiuni
    L 4710 mm
    l 1780 mm
    H 1390 mm
    1385 kg
    Motor Tip F22B5, 2156 cmc , 150 cp, consum 7.7%autostrada, 12.0-13.0% oras
    Dotari :
    Cruise control,geamuri electrice,AC si directionare aer electrica,oglinzi incalzite si reglabile electric,trapa electrica,tapiterie piele gri,scaun sofer reglabil electric,bancheta rabatabila,radio casette player original panasonic care prinde tot si fara antena )
    evacuare ,admisie,alimentare,frane- stock (sper nu pt mult timp,insa )
    Din cate vad sunt singurul posesor al acestui model de pe forumul acesta


    Azi a primit Royal Purple 10W40, filtru ulei Honda,ulei de cutie MTF(gratie d-lui Tudor,de la Boutique Oils), filtru benzina...franeaza putin cam lung.Discurile sunt ok,in curand placute . Filtrul de aer era imbacsit rau,l-am curatat oarecum dar inca sper sa gasesc o solutie pt un CAI repede si am zis ca nu are rost sa dau 30 euro replacement filter nou(nu prea reuseste lumea cu care am vorbit sa identifice o varianta potrivita)
    Problemele la caroserie sunt in curs de rezolvare (mici puncte de rugina pe la praguri si aripa spate unde a fost lovita).am vrut sa o vopsesc total dar tinichigiul zice ca sta bine per ansamblu si nu merita.cand vine caldura eventual un polish...
    Am curatat si vopsit etrierele negru,burdufe planetare noi,reconditionat jante pe 15 .am uitat sa curatam admisia desi am spray-ul cumparat...

    Antena electrica a fost desfiintata -693 GBP e una noua .Ar mai fi o problema inca necercetata cu geamul stanga care nu misca si nici nu face vreun zgomot.
    astept niste sugestii pt surse serioase din tara pt piesele aftermarket de mai sus...
    atat deocamdata.pe joi/vineri sper sa o primesc inapoi de la tinichigiu/vopsitor si sa upload-ui niste poze ...
    P.S. in talon viteza maxima e 207kmh.nu e adevarat
    muerttes
    Senior Member
    Last edited by muerttes; 21-03-12, 09:26.
    ex.atr
    cd7, eg5

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos!

    Pe vremea cand Honda facea niste coupe-uri foarte elegante...
    Am vazut unele preparate cu mult bun gust care aratau foarte bine.

    Click image for larger version

Name:	4719747353_4561949246_b.jpg
Views:	1
Size:	49.8 KB
ID:	710993
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

    Comment


    • #3
      sa te bucuri de ea!

      ce culoare are?
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        mda...arata prea prea cea din poza ....nu pot spera la asa inaltime in Romania.a mea e neagra
        ex.atr
        cd7, eg5

        Comment


        • #5
          Ti-am gasit bujii NGK asa cum ti-am primis , ai PM .
          Bafta!
          sigpic

          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

          Comment


          • #6
            am vazut pm. am si raspuns.
            ex.atr
            cd7, eg5

            Comment


            • #7


              nu prea se pot considera poze dar pana una alta....
              am descoperit la tinichigiu ca nu e stricata macaraua la geamul stanga.nu,nu! lipseste cu desavarsire! baietii de pe aici care se ocupa cu masini zic ca se mai practica sa vanda dealer-ul vreo piesa mai scumpa dar dispensabila la prima vedere... anyways reprezentanta Honda timisoara zice : 457 euro+tva
              muerttes
              Senior Member
              Last edited by muerttes; 22-03-12, 00:52.
              ex.atr
              cd7, eg5

              Comment


              • #8
                Sa ai parte de multi km cu ea, frumos model. Cum faci cu taxa auto?
                ...in inima mea sunt toate de Accord.

                www.eRecenzii.ro

                Comment


                • #9
                  Vezi ca s-ar putea sa se potriveasca macarale de EG sau EK . Intreaba cunoscatorii ,
                  sigpic

                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                  Comment


                  • #10
                    ah..nu fac nicicum...ramane pe germania.nu e asa scump cum s-ar crede
                    ex.atr
                    cd7, eg5

                    Comment


                    • #11
                      fiind nou printre posesorii de honda nu prea cunosc cunoscatorii apare ea singura.
                      ex.atr
                      cd7, eg5

                      Comment


                      • #12
                        ieri accord-ul a primit datorita unei persoane cumsecade de aici ,bujii ngk iridium IX.
                        s-a schimbat sunetul la motor si parca se tureaza mai usor.dar daca eu stiu sa calculez bine cred ca consumul e de 12% extraurban si pana acum era de 10%!(cam jumate din timp schimb in 6000rpm in afara orasului) din ce citisem eu parca aceste bujii trebuia sa influenteze pozitiv consumul....o scanteie mai mare...in fine...tine si de stilul de condus,sunt convins si de filtrul de aer pe care nu l-am schimbat pt ca astept un CAI typhon de la K&N.
                        daca aveti vreo alta parere sau experienta cu bujiile astea,va rog.

                        +as cumpara un bumper lip daca are cineva(nu am de gand sa modific mult aspectul masinii)
                        muerttes
                        Senior Member
                        Last edited by muerttes; 26-03-12, 02:03.
                        ex.atr
                        cd7, eg5

                        Comment


                        • #13
                          a cazut rulmentul de la roata stanga fata.cu tot cu lagar era vreo 600 ron pe skf. am comandat de la o firma de ciorapi probabil un ansamblu cu lagar si rulmenti la pretul de 133 ron ) sunt dispus sa pierd banii astiasi sa ajung obligat sa iau unul de brand cu speranta ca poate face ce facea si cel de la skf. vreo parere cineva? adica nu e ca si cum imi va zbura roata pt ca e rulmentul ieftin si de calitate indoielnica,sau?????!!!!
                          ex.atr
                          cd7, eg5

                          Comment


                          • #14
                            Un rulment de calitate pleaca de la 300 de lei la mine .Imi pare destul de scump SKF la 600 lei .Ai sanse totusi sa mergi destul de bine si cu cel ieftin daca e turcesc sau slovac .
                            Rotile echilibrate te scapa de probleme de genul asta.Patru bucati NTN am schimbat pana mi-am dat seama ca rotile erau vina
                            rooth
                            Senior Member
                            Last edited by rooth; 29-03-12, 23:05.
                            sigpic

                            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                            Comment


                            • #15
                              salut
                              am uitat ce e .maine aflu si voi scrie si despre comportamentul lui.rotiile le am echilibrat de 2 ori.prin natura muncii mele stiu ce se intampla cu rulmentii de pe chestii care se invart si nu sunt echilibrate.inainte sa inceapa sa huruie rulmentul a inceput sa traga si stanga.am inversat gumele si am echilibrat din nou...
                              oricum am o noua mare problema ATR.cred ca in scurt timp se vinde accordul meu coupe...
                              muerttes
                              Senior Member
                              Last edited by muerttes; 30-03-12, 00:01.
                              ex.atr
                              cd7, eg5

                              Comment

                              Working...
                              X