BEKXY: '16 Suzuki SX4 S-Cross Spirit 1.4 Boosterjet 4WD 6MT, Orange

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mulţumesc tuturor pentru aprecieri. Mi-ar fi plăcut să am mai multă răbdare īn execuţie cu unele detalii, dar... nu mai am 20 de ani.

    HU-ul e un Bosch şi nu stă chiar rău cu amplificarea. Īn general ţin volumul īn zona 6-9 (din 30), iar distorsiunile apar, īn funcţie şi de calitatea sursei audio, abia pe la 15-20-25 (volum la care ajung f. rar). Şi de asta am apreciat că nu prea aş folosi amplificarea suplimentară. Poate că apreciez greşit, nu ştiu...
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • Pai amplificatorul nu il folosesti la maxim de volum tot timpul si nu-l pui neaparat din cauza asta (volum mai mare).Sa-ti spun de ce-aminteam intr-un post anterior ca am boxele stock pe spate cu care am mers vreo doua saptamani asa,amplificate din H.U. care e Kenwood 4x50w.Dand la un moment dat volumul mai tare,la vreo 26 din 35 gradatie,am ars o boxa...Contrar opiniei generale,boxele se ard daca amplificatorul este mai slab decat puterea nominala a boxelor,nu mai puternic.Din motivul asta,am montat un amplif Hertz HCP4D si am castigat nu neaparat in volumul sunetului (se aude mai tare,intr-adevar) dar la nivelul de detaliu la volum mic si moderat,boxele fiind pilotate mai bine cu amplif separat de cel din H.U.Am reglat nivelul sunetului din amp la o valoare in care,indiferent cat de tare as da,boxele si intreg sistemul sa fie protejate.

      Comment


      • Eeei... tu deja vorbești de finețuri aici. Eu momentan am vrut doar să ies din zona de sunet nașpa.
        Dar țin īn atenție subiectul, nu se știe cānd mă pocnește.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • Dicutiile despre amplificator au fost mutate la cerere aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...toare-boxe-etc
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Danke! Nu era numai de "poluare", dar e un subiect care merită topicul lui.
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • Entre temps m-am (auto)procopsit şi cu o cameră Viofo A119 (Amazon UK, livrare īn 2 zile, 500 lei cu tot cu suport GPS, CPL şi card de 64GB).

              Şi cāteva poze (nu prea reuşite) cu montajul (din cauza poziţiei soarelui niciuna dintre pozele din exterior nu e suficient de decentă ca să merite arătată):







              Nu e cea mai grozavă poziţie, asta pentru că oglinda e foarte aproape de parbriz. Pot accesa butoanele fără dificultate, dar pentru a vizualiza display-ul trebuie să sucesc oglinda. Īn principiu n-am de ce să fac asta, camera are semnalizare sonoră cānd nu īnregistrează. Pot să dau şi camera jos, cu un pic de efort, dar e mult mai uşor de scos cardul.

              E alimentată din panoul de siguranţe, din două faze (ACC şi permanent ON), pe care pot bascula cu comutatorul de mai jos:



              Mai urmează 3 chestii:
              - paravānturi - am mai avut acum 2 maşini şi le-am dus dorul la Civic, pe care nu am pus că nu ar fi arătat nicicum;
              - modul ridicare geamuri şi pliere oglinzi la armare;
              - pistoane cu gaz la capotă.
              Şi cam gata cu (auto)distracţia. :-))
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • Cum Suzuki nu e Honda, iar aspectul nu mai contează atāt de mult, după viaţa fără paravānturi īn Civic (avusesem īnaintea Civic-ului şi le-am cam dus dorul), am constatat că există viaţă... pardon, paravānturi, şi după Civic. Deci pe S-Cross.

                Poze cu para-pārţurile... alea... vānturile:









                Sunt exact ce īmi doream, perfecte pentru vreme ploioasă, rezolvă şi dezaburirea fără să mai fie nevoie de ventilaţie, nici nu plouă īn maşină.
                Cu geamul deschis deasupra limitei de jos a para-pārţului nivelul de zgomot e cu mult mai mic decāt cu geamul deschis la fel, dar fără para-pārţ. Iar la viteze mari (am apucat să merg cu 100 km/h fo' 2-3 km.) nu-mi pare să se fi adăugat ceva gălăgie.
                Adaugă şi un pic de umbră şi nu restrāng vizibilitatea īn oglinzile laterale (cum făceau cele pe care le-am avut acum vreo 10 ani la o altă maşină).
                Cel de la şofer aş zice că limitează uneori un pic de tot vizibilitatea din stānga faţă, dacă eşti suficient de īnalt ca privirea īn stānga să īţi fie focalizată prin para-pārţ. Totuşi nu e ceva care să-mi creeze vreo problemă.
                Başca faptul că pe căldură pot lăsa geamurile un pic īntredeschise.
                Overall... super-mulţumit.

                Sursa: https://www.maxytuning.ro/accesorii-...ate-28645.html

                LE: şi varianta video:

                bekxy
                VIP Member
                Last edited by bekxy; 26-07-17, 19:24.
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • Şi acum cea mai tare modificare pe care am adus-o maşinii pānă acum...

                  Ăsa e device-ul:



                  Cam aşa se montează (totul e plug-and-play, se interpune īntre faţa de uşă şi cablajele de pe uşă, montaj de 5 minute pentru minimum-connoisseuri):



                  Şi cam asta face:



                  Adică:

                  1. La armare (din cheie sau din butoanele de pe uşi sau hayon) pliază oglinzile şi īnchide eventualele geamuri deschise;
                  2. Cu combinaţia unlock-lock-unlock din telecomandă deschide complet toate cele 4 geamuri (pe cele 2 din faţă, apoi pe cele 2 din spate);
                  3. Cu īncă un unlock după pct. 2 opreşte deschiderea īn punctul dorit;
                  4. Cu lock-lock după 2 sau 3 īnchide geamurile;
                  5. Cu lock-unlock-lock deschide geamurile puţin (cam 1 cm pe faţă şi cātiva mm pe spate)
                  6. Cea mai tare chestie... geamurile din spate şi de la pasager capătă funcţia "impuls" dacă sunt comandate de pe portiera şoferului.
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • Salut Razvan, ne spui si noua de unde l-ai achizitionat si daca este compatibil cu Honda(acesta sau alt modul)? Multumesc si o seara buna.

                    Comment


                    • Foarte fain bekxy,felicitari!Cu paravanturile e o chestie de gust,obisnuinta etc,dar cu sistemul de mai sus,m-ai dat pe spate.Mi se pare foarte practic pentru masinile care n-au asa ceva din fabrica.

                      Comment


                      • Originally posted by Pablito View Post
                        Salut Razvan, ne spui si noua de unde l-ai achizitionat si daca este compatibil cu Honda(acesta sau alt modul)? Multumesc si o seara buna.
                        http://www.hondafan.ro/forum/showthr...iderea-masinii
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • Multumim, foarte util.

                          Comment


                          • Misto si camera aia Vivo, arata OEM like

                            Comment


                            • Buna treaba cu dispozitivul interpus intre fata de usa si cablaje!!!
                              Super bine ca se monteaza foarte usor si ca nu sunt necesare modificari/taiere de cabluri si si...
                              Interesanta (si utila) treaba cu deschiderea geamurilor doar putin.

                              Tourer-ul meu are cam toate functionalitatile pe care ti le-a adus dispozitivul pe care le-ai montat insa este un lucru pe care l-as vrea dar se pare ca nu prea se poate: incuierea automata a usilor cand masina incepe sa se miste.
                              Am avut asta la masina anterioara si astfel era o grija in minus... la 20 km/h (parca... sau poate 15?!?) se incuiau automat usile...
                              Ai idee cum se poate rezolva cu incuierea automata a usilor? La tine cum este?

                              Comment


                              • Cred ca raspunsul la intrebarea mea de mai sus este in link-ul:
                                https://www.aliexpress.com/store/pro...615.0.0.KyFnte

                                Avand in vedere ca masina mea este cu AT, daca modulul face ce zic ei, problema este rezolvata!

                                Multumesc!!!

                                Comment

                                Working...
                                X