Stiri din Formula 1

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    cam putin 7 mil euro..........
    pana atunci:

    OFICIAL: Calendarul final al sezonului 2010 de Formula 1!

    http://formula1.automarket.ro/stiri/...formula-1.html

    FIA a publicat vineri versiunea finala a calendarului Formulei 1 pentru sezonul 2010, principala modificare fiind rocada dintre cursele din Brazilia si Abu Dhabi.
    Calendarul definitiv al sezonului 2010 al Formulei 1 a suferit cateva modificari inainte de a fi ratificat vineri de Consiliul Mondial al FIA.
    Cea mai importanta dintre acestea prevede ca Abu Dhabi va gazdui ultima cursa a sezonului pe 14 noiembrie, la fel cum s-a intamplat si in acest an. Marele Premiu al Braziliei va gazdui penultima cursa pe 7 noiembrie, astfel ca diferenta dintre ultimele doua curse ale sezonului va fi de numai o saptamana, fata de cele doua saptamani prevazute in calendarul initial.
    De asemenea, cursele din Japonia si Coreea de Sud vor fi gazduite cu o saptamana mai tarziu decat fusese planificat anterior. Asa cum a fost confirmat in ultimele saptamani, Marele Premiu al Canadei revine in calendarul competitional dupa o absenta de un an, iar Marele Premiu al Marii Britanii va fi gazduit in continuare pe circuitul de la Silverstone.
    Este pentru prima oara din 2005 si pentru a doua oara in istoria Formulei 1 cand calendarul competitional este alcatuit din 19 Mari Premii. Sezonul se va intinde pe parcursul a exact 8 luni, din 14 martie pana in 14 noiembrie.
    Iata configuratia finala a calendarului 2010 al Formulei 1:
    Data Tara Circuit :

    14 martie Bahrain Sakhir
    28 martie Australia Melbourne
    4 aprilie Malaezia Sepang
    18 aprilie China Shanghai
    9 mai Spania Barcelona
    16 mai Monaco Monaco
    30 mai Turcia Istanbul
    13 iunie Canada Montreal
    27 iunie Europa Valencia
    11 iulie Marea Britanie Silverstone
    25 iulie Germania Hockenheim
    1 august Ungaria Budapesta
    29 august Belgia Spa-Francorchamps
    12 septembrie Italia Monza
    26 septembrie Singapore Marina Bay
    10 octombrie Japonia Suzuka
    24 octombrie Coreea de Sud Coreea de Sud*
    7 noiembrie Abu Dhabi Yas Marina
    14 noiembrie Brazilia Interlagos


    * Circuitul din Coreea de Sud nu a fost inca omologat.
    Via | FIA
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #62
      Mihai Marinescu a testat in Formula 2!

      Luni, 14 decembrie, 12:22 de Daniel Popescu



      Pilotul roman Mihai Marinescu a testat in weekend un monopost de Formula 2 pe circuitul Algarve din Portugalia.
      Romania a revenit in acest weekend pe harta sporturilor cu motor, tara noastra fiind reprezentata de Mihai Marinescu in cadrul unei sesiuni de teste pentru competitia Formula 2 ce a avut loc pe circuitul Algarve din regiunea portugheza Portimao.
      Brasoveanul in varsta de numai 20 de ani a terminat sesiunea de sambata pe locul 12 dintre cei 16 piloti participanti, cel mai bun timp al sau fiind 1:36.196.
      Chiar daca nu a reusit sa se pozitioneze pe locurile fruntase, Marinescu a fost cu numai sapte zecimi de secunda mai lent decat liderul zilei, Jolyon Palmer, fiul fostului pilot de Formula 1 Jonathan Palmer, care este de altfel si organizatorul competitiei. Romanul l-a avut drept adversar si pe Alex Brundle, fiul fostului pilot de Formula 1 Martin Brundle, fata de care a fost mai lent cu aproape trei zecimi de secunda.
      Rezultatele lui Marinescu pot fi considerate rezonabile, in contextul in care atat Jolyon Palmer, cat si Alex Brundle au concurat anul trecut in Formula 2 si, implicit, au mai multa experienta in ceea ce priveste comportamentul si calitatile monopostului.
      Formula 2 este o competitie "reinviata" de FIA in sezonul 2009 cu scopul de a oferi o rampa de lansare catre Formula 1 pentru tinerele talente. Monoposturile sunt construite de Williams F1 Team si utilizeaza motoare furnizate de constructorul german Audi.
      Fiecare campion din Formula 2 primeste drept premiu un test cu un monopost de Formula 1 al echipei Williams, iar primul pilot care a avut aceasta oportunitate a fost Andy Soucek, care acum vizeaza un post de pilot de rezerva pentru echipa lui Frank Williams.
      Via | Formula Two


      http://formula1.automarket.ro/stiri/...formula-2.html
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #63
        EXCLUSIV: Mihai Marinescu cauta finantare pentru Formula 2!

        Joi, 17 decembrie, 13:44 de Daniel Popescu



        Mihai Marinescu spera sa gaseasca resurse financiare pentru a concura in sezonul 2010 al competitiei Formula 2.
        Pilotul roman Mihai Marinescu a participat in weekendul precedent la o sesiune de teste pe circuitul Portimao din regiunea portugheza Algarve, unde a avut oportunitatea de a evalua un monopost din Formula 2.
        Competitia a fost "resucitata" de FIA chiar in acest an cu scopul de a oferi tinerilor piloti sansa de a ajunge mai repede si mai usor in Formula 1, iar Marinescu este multumit de performanta obtinuta pe circuit.
        In cadrul unui interviu acordat in exclusivitate pentru Automarket.ro, brasoveanul in varsta de numai 20 de ani explica diferenta dintre monopostul de Formula 2 si celelalte masini pe care a concurat, precum cele din competitiile World Series by Renault, Formula BMW sau Formula Master.
        "Testul de Formula 2 a decurs foarte bine, in prima zi m-am concentrat mai mult pe invatarea masinii, dar si pe cunoasterea circuitului de la Portimao, pe care am fost pentru prima oara. In ziua a doua am mers la timp dar am avut ceva probleme tehnice, care nu mi-au permis sa dau totul atunci cand era cazul. Am stat pe locurile 6 – 9 cam toata sesiunea de teste, dar pe final, pe pneuri noi, am avut mici probleme de motor care mi-au penalizat timpul final",a declarat el pentru Automarket.ro.
        "Cea mai mare diferenta dintre F2 si celelalte masini pe care le-am condus este turbina. Din cauza acesteia, masina trebuie condusa intr-un alt mod. In momentul in care turbina functioneaza, masina se schimba total, e mult mai nervoasa, chiar comparata cu un World Series by Renault – o masina de putere superioara. Iar sunetul turbinei iti da impresia ca te afli intr-o racheta".
        Marinescu are ambitii foarte mari pentru sezonul urmator, cand isi propune sa faca pasul decisiv spre Formula 2. Pilotul negociaza deja un contract pentru 2010, insa principalul obstacol in indeplinirea acestui obiectiv il reprezinta obtinerea unui buget, intrucat Marinescu este in cautarea unor sponsori care sa finanteze participarea acestuia in Formula 2. De altfel, potrivit site-ului oficial al Formulei 2, o singura zi de teste in aceasta competitie costa 9500 de euro plus TVA.
        "Am purtat si purtam in continuare discutii cu organizatorii. Suntem in contact cu ei inca de anul trecut, m-au testat la inceputul anului la Bedford (Marea Britanie) pe un monopost FPA (seria lor de casa din Anglia) si le-a placut ce am facut, am avut un loc rezervat si pentru sezonul care s-a incheiat" a adaugat Marinescu.
        "Problema pricipala pentru noi este bugetul. Nici atunci nu ne-am permis si nici astazi nu ne permitem sa platim suma necesara, nu avem sursa pentru ea, chiar daca este mica raportat la nivelul si expunerea media pe care o are campionatul, chiar daca am avut facilitati de plata acordate de la bun inceput. Sper ca cineva sa ni se alature acestui proiect, deoarece avantajele media si de imagine pe care le poate avea un partener sunt imense. Cu atat mai mult cu cat m-am simtit bine pe masina de F2, cred ca daca as concura un sezon intreg as putea face o figura frumoasa in acest campionat".
        Varianta de rezerva a lui Marinescu in cazul in care nu va reusi sa concureze in Formula 2 este Formula Renault 3.5 - World Series by Renault. Chiar daca participarea in aceasta competitie necesita un buget mai mic, Marinescu nu a exclus posibilitatea de a renunta la activitatea competitionala in cazul in care nu va gasi companii interesate sa sprijine financiar viitorul sau in sporturile cu motor.
        "In cazul in care nu voi participa in F2, vom incerca sa participam in Formula Renault 3.5 - World Series by Renault, intr-un acord cu buget redus, dar, din nou, nu avem inca un buget. Din pacate, este posibil ca testul de la Portimao sa fi fost ultima mea evolutie intr-un monopost de concurs. Sunt insa optimist si refuz o astfel de varianta, iar impreuna cu echipa mea lucram din greu sa gasim acele companii care sa doreasca sa ni se alature. Sunt convins ca astfel de companii exista, doar ca inca nu ne-am intalnit", a incheiat Marinescu, incercand sa ramana optimist in privinta viitorului sau.
        In sezonul 2009, Marinescu a concurat in 11 curse din competitia World Series by Renault pentru echipele Interwetten si RC Motorsport, dupa ce cu un an in urma evoluase preponderent in Formula BMW Europa. Cel mai important rezultat al carierei sale a fost consemnat in noiembrie 2008, cand brasoveanul a castigat cursa desfasurata pe circuitul stradal din Macau, considerat cel mai dificil circuit de acest tip din lume.


        http://formula1.automarket.ro/stiri/...formula-2.html
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #64
          OFICIAL: Petronas este sponsorul principal al Mercedes GP!

          Luni, 21 decembrie, 11:38 de Daniel Popescu



          Mercedes GP a anuntat luni ca grupul petrolier Petronas a devenit sponsorul principal al echipei, numele oficial al acesteia urmand sa devina Mercedes GP Petronas Formula One Team.
          Mercedes continua sa isi consilideze pozitia in Formula 1 la scurt timp dupa achizitionarea echipei Brawn GP si in mijlocul speculatiilor ca Michael Schumacher isi va face o revenire de senzatie in competitie.
          Constructorul german a anuntat luni incheierea unui parteneriat pe termen lung cu grupul petrolier Petronas, care va deveni astfel sponsorul principal al echipei incepand in sezonul 2010. In acest sens, numele complet al echipei va deveni Mercedes GP Petronas Formula One Team, logo-ul companiei malaeziene urmand sa fie vizibil atat pe monopostul echipei, cat si pe combinezoanele pilotilor.
          In parelel, Petronas va ramane sponsorul principal al Marelui Premiu al Malaeziei, care va avea loc pe 4 aprilie 2010 pe circuitul de la Sepang. Noul monopost al echipei germane, care va include si numele noului sponsor principal, va debuta oficial pe 1 februarie, in cadrul primei sesiuni de teste premergatoare noului sezon competitional.
          "Suntem incantati sa confirmam parteneriatul pe termen lung cu Petronas, iar aceasta colaborare ne ofera ne ofera o baza fantastica de plecare pentru a ne indeplini ambitia de a concura la cel mai inalt nivel in Formula 1. Planurile noastre pentru noul sezon progreseaza bine in privinta dezvoltarii monopostului pentru 2010 si asteptam cu nerabdare sa vedem masina pe circuit la testul de la Valencia din luna februarie", a declarat Ross Brawn, seful echipei Mercedes GP.
          Mercedes nu a anuntat durata exacta a contractului de sponsorizare si nici valoarea comerciala a acestuia, iar imaginea alaturata reprezinta doar o prelucrare digitala pe baza monopostului Brawn GP din sezonul 2009. Noul contract vine la numai cateva zile dupa ce presa internationala a dezvaluit ca Mercedes a pierdut 90 de milioane de euro ca urmare a unui fals contract de sponsorizare semnat cu compania Henkel.
          Petronas a fost partenerul traditional al echipei BMW-Sauber pana la retragerea constructorului german din Formula 1 la finalul acestui sezon. Ulterior, s-a speculat ca Petronas va colabora cu noua echipa malaeziana Lotus sau ca va reveni ca sponsor la Sauber dupa ce echipa elvetiana a fost acceptata pe grila de start a Fotrmulei 1 in sezonul 2010.
          Via | MercedesGP

          http://formula1.automarket.ro/stiri/...rcedes-gp.html
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #65
            OFICIAL: Schumacher revine in Formula 1 in 2010 la Mercedes GP!





            Mercedes GP a confirmat oficial ca Michael Schumacher va reveni in Formula 1 dupa ce a semnat un contract pe trei ani cu echipa germana incepand din sezonul 2010.
            Dupa cateva luni de speculatii intense in presa internationala, Michael Schumacher a confirmat ca isi va face o revenire de senzatie in Formula 1 la patru ani dupa retragerea de la finalul sezonului 2006.
            Septuplul campion mondial a fost confirmat miercuri ca pilot la noua echipa Mercedes GP, care a preluat recent pachetul majoritar de actiuni de la Brawn GP. Schumacher il va avea drept coechipier in sezonul 2010 pe conationalul sau Nico Rosberg, Mercedes GP devenind cu aceasta ocazie o echipa 100% germana.
            Marea surpriza este insa reprezentata de faptul ca Schumacher a semnat un contract pe trei sezoane cu Mercedes GP, dupa ce initial s-a vehiculat ca este vorba despre o intelegere pentru un singur an.
            Pilotul german a dezvaluit ca a fost contactat pentru prima oara in luna noiembrie de fostul sau sef Ross Brawn si a acceptat instantaneu sa revina in Formula 1, considerand ca in ultimii trei ani si-a recapatat energia de a reveni in competitie.
            "Cred ca motivatia este foarte mare. M-am simtit grozav cand am primit un telefon de la Ross Brawn la finalul lunii noiembrie in privinta unei reveniri in care este implicat si Mercedes. Niciodata nu am parasit circuitul. Am fost obosit de Formula 1 la finalul lui 2006, dar in trei ani de absenta mi-am recapatat toata energia pe care o simt acum. M-am jucat cu motociclete si ma simt pregatit pentru o treaba destul de serioasa", a declarat germanul in cadrul unei conferinte de presa.
            Principalul punct de atractie ramane starea de sanatate a germanului, insa noul pilot al echipei Mercedes a dat asigurari ca nu mai are niciun fel de probleme la gat si ca este apt 100% sa concureze in Formula 1.
            "Inteleg ca acesta este un subiect foarte disputat. Inainte sa-mi dau acordul final (n.r - in privinta revenirii) m-am asigurat ca pot spune in proportie de 100% ca gatul nu mai reprezinta o problema. Din pacate, a fost prea aproape de accident (n.r - accidentul de motocicleta din luna februarie) cand am incercat sa revin la Ferrari in vara, dar a trecut suficient de mult timp pentru ca gatul sa se vindece complet.Pot face tot ce faceam inainte fara nicio problema", a mai precizat el.
            Schumacher a mai avut o tentativa de a reveni in Formula 1 in luna august a acestui an, insa in cele din urma nu l-a putut inlocui pe Felipe Massa la Ferrari din cauza unor dureri de gat provocate de un accident de motocicleta suferit in luna februarie. De altfel, revenirea lui Schumacher in Formula 1 se datoreaza in mare masura insistentelor celor de la Ferrari ca germanul sa il inlocuiasca pe bunul sau prieten Massa in ultima parte a sezonului 2009.
            Septuplul campion mondial va face din nou echipa cu reputatul inginer Ross Brawn, alaturi de care a cucerit 5 titluri de campion mondial cu Ferrari impreuna cu Jean Todt, actualul presedinte al FIA. Schumacher s-a retras din Formula 1 la finalul sezonului 2006, dupa ce a cucerit 7 titluri de campion mondial cu Benetton si Ferrari la capatul a 250 de curse si 91 de victorii, devenind cel mai prolific pilot de Formula 1 din istorie.
            Schumacher va implini 41 de ani pe 3 ianuarie 2010.

            http://formula1.automarket.ro/stiri/...rcedes-gp.html
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #66
              Castigatorul pole position-ului ar putea obtine puncte in 2010!




              Echipele au propus ca pilotul care pleaca din pole position sa primeasca puncte suplimentare incepand din 2010, la fel ca si pilotul care realizeaza cel mai bun timp in cursa.
              Consiliul Mondial al FIA a decis la jumatatea lunii decembrie schimbarea radicala a sistemului de punctare din Formula 1, prin prisma aparitiei a trei echipe suplimentare in competitie.
              In acest sens, castigatorul unei curse va primi 25 de puncte, iar primii 10 clasati vor fi recompensati la randul lor in clasamentul general.
              Cu toate acestea, Stefano Domenicali, seful Scuderiei Ferrari, a dezvaluit ca echipele au propus si acordarea unor bonusuri pentru pilotul care obtine pole position-ul in calificarile de sambata si, respectiv, pentru pilotul care realizeaza cel mai bun timp pe turul de circuit in cursa de duminica. Propunerile pot intra in vigoare incepand chiar din sezonul 2010 in cazul in care acestea vor fi validate de departamentul Sporting Working Group (SWG) din cadrul FIA, care se va reuni in cursul lunii ianuarie.
              "Este posibil ca sistemul de punctare sa fie revizuit. Exista o propunere pentru a recompensa pole position-ul si cel mai bun timp in cursa. Vom astepta deciziile SWG din cadrul FIA, care se va reuni in ianuarie pentru a aproba noile reguli", a declarat oficialul italian in cadrul unui interviu acordat publicatiei La Stampa.
              Domenicali nu a precizat valoarea exacta a bonusurilor pe care ar urma sa le primeasca pilotii in cauza.

              Via | Motorsport.com

              http://formula1.automarket.ro/stiri/...e-in-2010.html
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • #67
                Iata programul testelor de Formula 1 din luna februarie!




                Publicatia germana Bild a prezentat programul celor patru sesiuni de teste premergatoare sezonului 2010, informatiile avand insa un caracter neoficial.
                Conform regulamentului sportiv al FIA, testele din timpul sezonului sunt interzise si in 2010, astfel ca programul de evaluare ce va avea loc inaintea Marelui Premiu al statului Bahrain din 14 martie va avea o importanta cruciala in dezvoltarea monoposturilor.
                Programul complet al testelor nu a fost inca anuntat in mod oficial, insa publicatia germana Bild a prezentat duminica configuratia acestuia. Potrivit sursei citate, toate cele patru sesiuni de teste vor avea loc in luna februarie in Spania, pe circuitele de la Valencia, Jerez si Barcelona.

                Iata programul complet al acestora:

                Perioada Circuit :

                1-3 februarie Valencia
                10-13 februarie Jerez
                17-20 februarie Jerez
                25-28 februarie Barcelona


                Potrivit regulamentului, fiecare echipa va putea utiliza un singur monopost pe zi in fiecare dintre cele 15 zile de teste, astfel ca este posibil ca unii dintre pilotii titulari sa testeze noile masini abia la Jerez. Nicio echipa nu a anuntat inca cum vor testa pilotii in luna februarie, insa presa germana anticipeaza ca Michael Schumacher va pilota pentru prima oara monopostul Mercedes GP pe 10 februarie la Jerez.

                Via | Bild

                http://formula1.automarket.ro/stiri/...februarie.html
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • #68
                  Decizia de excludere a lui Briatore pe viata, in urma scandalului de la Singapore din 2008, anulata

                  http://www.prosport.ro/alte-sporturi...nulata-5266414

                  "Tribunalul de Înaltă Instanţă din Paris a judecat ca ilegală decizia din 21 septembrie a FIA împotriva lui Flavio Briatore, pentru implicarea sa în cazul "Crashgate", anulând astfel excluderea pe viaţă din lumea sporturilor cu motor, dictată împotriva fostului director al Renault F1."

                  pai si ce s-a intamplat cu acuzatiile lui Piquet jr.? nu sunt credibile? sau sunt dar termenul de excludere e nerezonabil? ma rog, daca accidentul chiar a fost intentionat cred ca era mai cinstit din partea lui Piquet sa fie whistleblower in avans decat turnator dupa...

                  Comment


                  • #69
                    Inginerul de cursa al lui Schumacher va fi Andrew Shovlin!




                    Mercedes GP a confirmat ca Andrew Shovlin va fi inginerul de cursa al lui Michael Schumacher in sezonul 2010.
                    Speculatiile privind numele inginerului de cursa al lui Michael Schumacher la Mercedes GP au aparut in presa internationala chiar inainte ca germanul sa confirme revenirea in Formula 1.
                    In cele din urma, constructorul german a confirmat pentru jurnalistul britanic James Allen ca Andrew Shovlin (foto) va fi inginerul de cursa al septuplului campion mondial in sezonul 2010.
                    Shovlin are o experienta bogata in Formula 1, ocupand functia de Vehicle Dynamics Engineer la British American Racing intre 1998-1999, inainte de a fi promovat inginer de cursa adjunct in 2000. Britanicul in varsta de 36 de ani a devenit inginer de cursa in 2004, ramanand alaturi de echipa cu sediul la Brackley in ciuda transformarilor survenite de-a lungul timpului in Honda Racing, Brawn GP si, incepand din 2010, Mercedes GP. In ultimii 6 ani, Shovlin a fost inginerul de cursa al campionului mondial Jenson Button, avand o relatie foarte buna cu acesta pe tot parcursul timpului.
                    La randul sau, Nico Rosberg va fi ajutat in sezonul urmator de Jock Clear, fostul inginer de cursa al lui Rubens Barrichello si al campionului mondial din 1997, Jacques Villeneuve.
                    Rolul unui inginer de cursa este foarte important in Formula 1, acesta reprezentand de fapt legatura dintre pilot si echipa. Inginerul afla opiniile si sfaturile pilotului in privinta monopostului si este responsabil in buna masura cu strategia de cursa pentru fiecare Mare Premiu. In plus, pe tot parcursul weekendului de cursa, pilotul discuta in timp real cu inginerul sau pentru a stabili setarile si strategiile cele mai adecvate.
                    Via | James Allen

                    http://formula1.automarket.ro/stiri/...w-shovlin.html
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #70
                      Producatorii de pneuri Hankook si Kumho ar putea intra in Formula 1!




                      Pneurile monoposturilor de Formula 1 ar putea fi produse incepand cu 2011 de sud-coreenii de la Hankook sau Kumho. Decizia va fi luata in 22 ianuarie.
                      Publicatia germana Auto Motor und Sport anunta ca doi producatori de pneuri din Coreea de Sud sunt gata sa intre in Formula 1 dupa ce japonezii de la Bridgestone au anuntat ca sezonul 2010 va fi ultimul in care va echipa echipele cu pneuri de competitie speciale. Desi AMS nu a numit cele doua branduri, discutia se poarta in jurul companiilor Kumho, Hankook si Nexen, primele doua avand cele mai mari sanse de a prinde un contract cu sefii Formulei 1.

                      Decizia finala legata de viitorul furnizor de pneuri din Formula 1 va fi luata in 22 ianuarie, existand posibilitatea ca Formula 1 sa revina la vechea traditie de a contracta doi furnizori in locul unuia, asa cum se intampla astazi. O alta varianta avansata de presa germana este cea conform careia sefii Formulei 1 sunt gata sa schimbe regulamentul pentru ca Bridgestone sa ramana in conditiile in care cheltuielile anuale ale producatorului nipon ar putea fi reduse cu nu mai putin de 100 de milioane de euro pe sezon.

                      Bridgestone, actualul furnizor unic de pneuri in Formula 1, si-a anuntat la finalul sezonului trecut intentia de a parasi Marele Circ la finalul contractului in derulare, care se incheie in 2010.

                      via | GMM (inreg)



                      http://formula1.automarket.ro/stiri/...formula-1.html


                      ================================================== ==============

                      Doru Sechelariu va concura in GP3 in 2010!





                      Pilotul roman Doru Sechelariu va concura in editia inaugurala a competitiei GP3 pentru echipa Tech 1 Racing.

                      Dupa mai bine de doi ani si jumatate petrecuti in competitia Formula BMW, romanul Doru Sechelariu este pregatit sa faca un pas inainte in cariera in sporturile cu motor, dupa ce a semnat un contract cu echipa Tech 1 Racing pentru a concura in sezonul 2010 al competitiei GP3.
                      Noua sa echipa are obiective indraznete pentru acest an, Sechelariu fiind privit drept unul dintre pilotii care va lupta pentru pozitiile fruntase ale clasamentului.

                      "Sechelariu este foarte tanar si obiectivul sau va fi sa lupte pentru primele pozitii la acest nivel. Si-a demonstrat viteza si capacitatea de a lucra si suntem incantati sa il primim in echipa Tech 1 Racing. Adevaratul obiectiv al acestei competitii este sa antreneze tinerii piloti si asta vom incerca sa facem cu Doru", a declarat Simon Abadie, proprietarul echipei Tech 1 Racing.

                      Nascut in noiembrie 1992, Sechelariu a concurat in 2007 in Formula Renault 1.6 Belgia, unde a obtinut o victorie si doua podiumuri. Ulterior, romanul in varsta de numai 17 ani a concurat in Formula BMW Europa, terminad pe locul 15 in clasamentul general in 2008 si pe locul 14 in 2009.

                      GP3 este o competitie fondata in acest an cu scopul de a reprezenta o rampa de lansare spre GP2, competitia care in ultimii ani a oferit cele mai multe tinere talente in Formula 1.
                      Printre pilotii care au concurat in GP2 si au ajuns ulterior in Formula 1 se numara Lewis Hamilton, Nico Rosberg sau Timo Glock.
                      Primul sezon de GP3 va incepe in luna mai, iar pilotii vor avea ocazia sa testeze monoposturile in luna martie in cadrul unei sesiuni de evaluare pe circuitul de la Paul Ricard.

                      Via | GP2

                      http://formula1.automarket.ro/stiri/...3-in-2010.html

                      tokyodream
                      Senior Member
                      Last edited by tokyodream; 15-01-10, 15:52.
                      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                      Comment


                      • #71
                        FIA a aprobat schimbul de numere intre Schumacher si Rosberg!




                        Michael Schumacher va avea numarul 3 pe masina in cursul seszonului 2010, FIA aproband cererea echipei Mercedes GP venita in urma dorintelor germanului.
                        Purtatorul de cuvant al echipei Mercedes GP a confirmat oficial faptul ca Michael Schumacher va pilota in sezonul 2010 masina cu numarul 3, desi aceasta ii era rezervata colegului sau de echipa, Nico Rosberg.
                        "FIA a aprobat schimbarea, totul e OK. Michael are o preferinta pentru numerele impare si am fost fericiti sa putem sa-i acceptam propunerea", sustine oficialul insarcinat cu relatia cu presa in cadrul echipei.
                        Pe de alta parte, Michael Schumacher a confirmat personal faptul ca problemele la gat care l-au facut sa rateze revenirea la Ferrari in cursul anului trecut nu mai exista: "Efectele de dupa accidentul de motocicleta din primavara anului trecut au disparut. De altfel, eram sigur ca gatul nu-mi va cauza niciun fel de probleme", spune germanul.

                        http://formula1.automarket.ro/stiri/...i-rosberg.html
                        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                        Comment


                        • #72
                          GALERIE FOTO: Iata noile culori ale monopostului Mercedes GP!




                          Mercedes GP a dezvaluit luni culorile monopostului W01 cu care va concura in sezonul 2010 al Formulei 1.
                          Dupa ce la finalul anului trecut a achizitionat echipa Brawn GP, Mercedes a prezentat luni culorile noului monopost utilizand masina de anul trecut. Asa cum se anticipa anterior, argintiul este culoarea predominanta a noului monopost, acesta fiind impodobit cu logo-urile sponsorilor si partenerilor.
                          De asemenea, echipa a confirmat ca numele noului monopost este W01, litera W fiind utilizata si in trecut de constructorul german pentru denumirea masinilor de curse cu care a concurat pana in anii '50.
                          Ramaneti alaturi de Automarket pentru o galerie foto completa cu noile culori ale monopostului.
                          Via | Mercedes GP

                          http://formula1.automarket.ro/stiri/...rcedes-gp.html
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • #73
                            Presa franceza: Petrov a semnat cu Renault pentru 2010!





                            Publicatia franceza AutoHebdo sustine ca rusul Vitaly Petrov a semnat un contract cu Renault pentru 2010.
                            Renault este una dintre putinele echipe care nu si-a definitivat inca linia de piloti pentru sezonul 2010, singurul confirmat pana in prezent fiind Robert Kubica.
                            Chiar daca francezii au sugerat ca nu se grabesc sa ia o decizie finala in aceasta privinta, publicatia franceza AutoHebdo sustine ca Vitaly Petrov va fi noul coechipier al lui Kubica in sezonul care va incepe in luna martie. Publicatia citata nu a citat nicio sursa pentru aceasta informatie, marginandu-se sa afirme ca rusul va aduce contracte de sponsorizare pentru Renault in valoare de 15 milioane de euro.
                            In cazul in care intelegerea se va confirma, Petrov va deveni primul pilot de nationalitate rusa din istoria Formulei 1. Acesta a concurat anul trecut in competitia GP2 si a terminat sezonul pe locul 2 in spatele campionului Nico Hulkenberg, care a semnat recent cu Williams. Rusul a obtinut doua victorii pe circuitele de la Istanbul si Valencia si a terminat in fata lui Lucas di Grassi, care a facut de asemenea pasul spre Formula 1, urmand sa concureze pentru Virgin Racing.
                            Un anunt oficial pe tema coechipierului lui Kubica este asteptat in 31 ianuarie, cand Renault va prezenta noul monopost R30 pe circuitul Ricardo Tormo de la Valencia.
                            Via | AutoHebdo

                            http://formula1.automarket.ro/stiri/...ntru-2010.html
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment


                            • #74
                              Castigatorul ia totul: vezi noul sistem de punctaj in F1!

                              Citeste despre ultimele schimbarile de regulament pentru sezonul 2010.


                              Comisia F1 a decis sa schimbe sistemul de punctaj si a revizuit planul initial din decembrie, pentru a avantaja mai mult castigatorii de Grand Prix-uri. Primii 10 vor primi puncte in clasamentul general.

                              Grila revizuita de punctare:

                              1. 25 puncte
                              2. 18 puncte
                              3. 15 puncte
                              4. 12 puncte
                              5. 10 puncte
                              6. 8 puncte
                              7. 6 puncte
                              8. 4 puncte
                              9. 2 puncte
                              10. 1 punct

                              Regula "penalizarea primilor 10"

                              Cu realimentarea interzisa pentru acest sezon, cerinta ca primii 10 sa porneasca in cursa doar cu cantitatea de benzina pe care o au in calificari a fost eliminata. Totusi, comisia a decis sa-i penalizeze pe primii 10 de pe grila de start prin obligatia de a folosi cauciucurile din sesiunea de calificari.

                              Dublul difuzor

                              Comisia a mai decis ca din 2011 controversatul difuzor dublu sa fie interzis. Aceasta va insemna ca forta de apasare va fi redusa si va scadea viteza in viraje. Nu exista insa studii care sa demonstreze ca numarul de depasiri va creste.

                              Alte schimbari

                              Se va reduce numarul de seturi de pneuri ce pot fi folosite intr-un week-end, de la 14 la 11. Masura avantajeaza doar furnizorul oficial, care va avea costuri mai reduse.

                              "Imbunatatirea spectacolului"

                              Propunerile Comisiei vor fi aduse in fata FIA, in plus, aceasta nu este o lista definitiva, ci s-a anuntat ca mai pot aparea si alte modificari. Ramane de vazut daca Jean Todt va fi de acord ca prin noul set de reguli se va realiza multdorita "imbunatatire a show-ului".

                              http://www.sport.ro/formula-1/castig...taj-in-f1.html
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • #75
                                Echipele pot lipsi de la trei curse in sezonul 2010!





                                Noul Acord Concorde prevede ca orice echipa din Formula 1 poate lipsi de la trei curse ale unui sezon competitional.
                                Grila de start a sezonului 2010 cuprinde nu mai putin de patru noi echipe comparativ cu sezonul precedent, iar speculatiile din presa internationala legate de problemele intampinate de Campos Meta si USF1 sunt din ce in ce mai aprinse.
                                In mod obisnuit, absenta unei echipe de la un mare Premiu de Formula 1 atrage automat excluderea din intregul sezon, insa lucrurile vor fi diferite intre 2010-2012.
                                Potrivit declaratiilor lui Bernie Ecclestone, noul Acord Concorde valabil pentru urmatoarele trei sezoane prevede o clauza potrivit careia orice echipa din competitie are libertatea de a lipsi de la trei curse pe sezon.

                                "Nu cred ca ii vom vedea pe cei de la Campos si nici pe americani (n.r - USF1 Team), ne vor cere sa lipseasca de la trei curse. Prin Acordul Concorde, echipele au permisiunea de a absenta de la trei curse", a declarat detinatorul drepturilor comerciale ale Formulei 1 pentru publicatia britanica Daily Express.
                                O alta echipa incearca insa sa profite de problemele celor de la Campos si USF1 pentru a concura in Formula 1 chiar din acest sezon. Stefan GP a cumparat dreptul de a utiliza monopostul si motorul cu care Toyota Racing ar fi concurat in Formula 1 si a anuntat deja ca va testa pe circuitul de la Portimao la finalul lunii.

                                Se vehiculeaza deja ca Ralf Schumacher, Kazuki Nakajima si chiar fostul campion mondial Jacques Villeneuve sunt in carti pentru a semna contrate cu Stefan GP, in cazul in care sarbii vor primi acordul de a concura in F1.

                                Via | ESPN F1


                                http://formula1.automarket.ro/stiri/...onul-2010.html
                                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                                Comment

                                Working...
                                X