Honda revine in F1!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai motoarele au mai multa mutere fata de anul trecut, e normal. Si pilotii au recunoscut (au simtit) asta, dupa primul test. Dar e insuficient, pentru ca si Mercedes si Ferrari si Renault au adus motoare mai puternice. Deci ecartul cam tot ala va fi. E usor sa recuperezi cand esti la 2.5 secunde de cel mai bun, greul incepe cand ajungi la 0.5-1 secunda. Pentru ca progresul motoarelor Honda sa fie cu adevarat vizibil, ar fi fost necesar ca japonezii sa faca 2 pasi inainte, cum se spune in lumea F1. Sunetul evacuarii este mai puternic in primul rand datorita schimbarilor de regulament, acum existand la alegere 1 sau 2 evacuari de la wastegate.

    Incepand cu toamna anului trecut Mercedes au facut schimbari asupra camerei de ardere, utlizand incepand cu MP al Italiei un nou combustibil. Din ce am inteles, este atat de performant incat el nu putea fi utilizat in vechea specificatie de motoare (pre-Italia). Si asta era de fapt, noua cale de dezvoltare pentru motoarele de anul acesta, cand, conform zvonurilor, motoarele Mercedes pentru 2016 au mai crescut in putere cu aprox 40 cp, probabil au trecut de 900 cp cu tot cu electric.

    Mi-e greu sa cred ca Honda a crescut cu mai mult de 40 cp in iarna asta, deci ecartul va fi, in mare, tot pe acolo. Poate daca McLaren au facut un pas inainte cu sasiul, sa se fi redus ecartul sub 2 sec fata de Mercedes. Oricum, si 1.5 secunde pe tur este suficient ca McLaren sa mai piarda ceva sponsori si anul acesta. Sa nu uitam ca Mercedes va furniza celorlaltor echipe aceeasi specificatie de motor, iar Ferrari va da echipei TR motorul de anul trecut, in ultima versiune. Deci nu vad cum ar putea avansa McLaren pe grila, fara ca Honda sa faca un mare pas inainte.

    Comment


    • Honda avea probleme mari de tot cu recuperarea energiei. Daca au rezolvat asta saltul lor se poate sa fie in zona a 200-230 de cai. Motorul cu combustie nu era chiar asa de rau, problema lor era partea electrica a hibridului. Zona in care sunt singurii care au facut progrese mari anul asta. Call me crazy dar simt ca o sa avem o surpriza placuta in calificarile din Melbourne.

      Comment


      • A circulat o stire pana sa inceapa testul de la Barcelona, conform careia Honda ar fi gasit peste 200 cp peste iarna. Probabil ca a fost un articol inventat de catre un jurnalist spaniol, fan Alonso. De fapt, la cateva zile oficialii Honda au dezmintit povestea.

        Nici nu avea cum sa fi produs peste 200 cp rezolvand problemele cu sistemul ERS, cand maximul pe care ti-l poate da este de 160 cp, conform regulamentului tehnic in vigoare. Era vorba, evident de durata in care propulsorul termic beneficiaza de acest aport de putere. Si mie imi place uneori sa ma imbat cu apa rece, nu sunt efecte secundare a doua zi.

        Comment


        • Comment


          • Asta e de la cele doua zile de filmare la care au participat zilele trecute?

            Comment


            • Sunt imagini din de la primul test din anul asta.
              IB
              Senior Member
              Last edited by IB; 01-03-16, 13:50.

              Comment


              • Alonso la 1.7s diferenta fata de Mercedes si in jur de 1.4s fata de Williams, cu Mercedes incercand un setup de calificare si Williams pe super-softuri. De-abia astept calificarile in Melbourne
                BV26CAT
                Senior Member
                Last edited by BV26CAT; 01-03-16, 19:59.

                Comment


                • Aici Honda da chiar mai bine: http://www.crash.net/f1/results/2280...day-final.html
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • Echipele mari niciodata nu-si arata toate cartile in testele de iarna. Eu raman rezervat.

                    Comment


                    • Si eu. Desi mi-as dori foarte tare sa nu se mai faca de ras si sezonul asta si sa termine si ei acolo... pe un loc mai in fata (3 sau 4).
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • McLaren's full 2016 F1 spec won't run until Australian Grand Prix: http://www.autosport.com/news/report.php/id/123111
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Da, ca orice echipa cu pretentii, de regula ultimile noutati legate de aerodinamica sunt testate in testele de iarna cat mai tarziu, pentru a putea fi copiate de celelalte echipe cu intarziere.

                          In mare, din ceea ce am vazut, nu cred ca in Australia McLaren va veni cu ceva spectaculos, cum ar fi un nas nou, sau ceva la fel de complex. Cred ca vor fi mici componente pe ici, pe colo.

                          Cu toate ca atat McLaren cu sasiul de anul acesta, cat si Honda cu aceasta evolutie de motor pentru 2016, au adus fiecare imbunatatiri, iar per total monopostul este mai rapid decat cel de anul trecut, sunt destul de convins ca si in anul 2016 se vor zbate pe locurile aflate la limita punctelor. Spun asta pentru ca din ce am observat in aceste teste, concurenta a facut un pas inainte. Force India, Red Bull, Williams si Toro Rosso au avut timpi extremi de competitivi. Cred ca McLaren va fi la nivelul Renault, intors iar in F1 ca proprietar de echipa.

                          Asadar, anticipez putin lucrurile si ordinea la startul pt MP al Australiei: Mercedes, Ferrari, Williams, Red Bull, Toro Rosso, Force India, McLaren, Renault si restul.

                          Comment


                          • Daca ar reusi sa se claseze undeva pe la mijlocul ierarhiei si daca ar mai reusi cateva podiumuri - chiar locurile 2 si 3 - eu as fi multumit. Ma exaspereaza sa-i vad mereu la coada...
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Pa la mijlocul plutonului poate. Podiumuri... exclus, cel putin pana in Iulie-August. Prin toamna, daca vor reusi sa mai creasca puterea grupului moto-propulsor, poate vor prinde vreun podium. Insa sansele si asa sunt infime. La 1.5-2 sec de Ferrari/Mercedes nu poti avea astfel de aspiratii. In mod normal, un astfel de ecart poate fi redus in 1-2 sezoane, daca dezvolti monopostul mai repede si mai bine decat ceilalti. Insa in acest moment, problema cea mai mare este tot in ograda Honda.

                              Comment


                              • Io zic asa: mercedes, ferrari, williams si dupa aia foarte stransa batalia intre mclaren si toro rosso

                                Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X