Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum, datorita lansarii motorului de 1.6 cu 160 de cai, au aparut oferte cu discount mare la cele model 2014: CRV 1.6 120 cai elegance 19.900 cu TVA. (nou). Dar asta e 4x2 nu 4x4.
    Buna ziua tuturor si bine v-am gasit,

    Doresc sa achizitionez si eu o Honda CRV 1.6, MT, 120 CP, in principiu sub 5k km, varianta Elegance ( sau Lifestyle). Am "testat piata" in Bucuresti, la reprezentantele Honda , dar si in tara, iar preturile sunt peste 23k Euro. In jurul a 20K ( putin peste) am gasit in Germania la reprezentante Honda (http://www.mobile.de/ro/categorie/au...1600,dmg:false).
    In trebarea mea catre dumneavoastra (babaus) este daca imi puteti spune unde ati gasit o oferta cu pretul de mai sus.Multumesc anticipat !
    Si bineinteles, pentru ceilalti membrii , as dori, in plus fata de ceea ce am citit in cele 11 pagini ale acestui topic, daca au nsite sfaturi pentru mine, in vederea achizitionarii modelului mai sus amintit.

    Va multumesc si astept sfaturile voastre !

    O zi buna !

    Comment


    • salut ! la mine consumul de peste iarna a fost in oras (Galati) 8,3-8,5 si in afara 6,8 . Masina fiind achizitionata in aprilie 2014 am ajuns cu ea la reprezentanta sa vad daca are probleme majore avand in vedere ca arata in bord 205mii. Spre surprinderea mea am aflat ca beneficiez gratuit de schimbarea fuliei si de cateva zile avand o alarma falsa de ulei scazut de o re-softare , update care imbunatateste admisia . In consecinta de 4 zile consumul mediu in oras a scazut la 7,3%

      Comment


      • Maica-mea a vrut un SUV mic doar ca sa parcheze mai usor in oras si sa fie mai sus in trafic. Am luat un RAV 2.0 benzina 4x4 care a facut 34.000 de km din 2008 pana in prezent...si in toata viata lui a urcat de maxim 10 ori pe vreun drum de munte, asta ca l-am mai dus eu pana la Bolboci, Muntele Rosu etc.. locuri unde ajungi oricum si cu un Matiz. Iar cand ninge, ia un taxi ca e greu sa dea zapada...
        Prin urmare, pentru genul asta de clienti cred ca si 1x4 este suficient

        Comment


        • Vesi ca la masinile noi din afara Romaniei va trebui sa platesti TVA in tara.

          Cauta o masina cu mai mult de 6000 km si 6 luni de la inmatriculare ca sa fie considerata sh.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Flipp View Post
            Buna ziua tuturor si bine v-am gasit,

            Doresc sa achizitionez si eu o Honda CRV 1.6, MT, 120 CP, in principiu sub 5k km, varianta Elegance ( sau Lifestyle). Am "testat piata" in Bucuresti, la reprezentantele Honda , dar si in tara, iar preturile sunt peste 23k Euro. In jurul a 20K ( putin peste) am gasit in Germania la reprezentante Honda (http://www.mobile.de/ro/categorie/au...1600,dmg:false).
            In trebarea mea catre dumneavoastra (babaus) este daca imi puteti spune unde ati gasit o oferta cu pretul de mai sus.Multumesc anticipat !
            Si bineinteles, pentru ceilalti membrii , as dori, in plus fata de ceea ce am citit in cele 11 pagini ale acestui topic, daca au nsite sfaturi pentru mine, in vederea achizitionarii modelului mai sus amintit.

            Va multumesc si astept sfaturile voastre !

            O zi buna !
            Vezi ca in Timisoara la Autklass aveau un CRV 1.6 120 CP nou nout, la reducere cu 19.999 EU. Incearca sa isi lichideze stocurile ca vine modelul facelift.
            '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
            Dacia Super Nova de vanzare
            Cauciucuri + jante de vanzare

            Comment


            • Sa fim mai exacti masina de la Timisoara de la Autoklass costa 24100 de euro ca platim si tva-ul !

              Comment


              • Nu este cam mic un motor de 1.6 pentru o masina de 1700 kg, chiar si cu 120, respectiv 160 caluti?

                Comment


                • Daca o iei sa o freci pe drumuri scurte si la cele lungi mergi batraneste, sunt suficienti.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • Batraneste ce inseamna mai exact ?
                    Cat ati mers cu masina cei care spuneti ca e asa puturoasa si ca are o motorizarea asa rea ?
                    Ati mers suficient īncāt să puteti face o comparatie corecta cu 2.2-le ?
                    TeoH
                    Senior Member
                    Last edited by TeoH; 15-04-15, 11:12.
                    '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                    Comment


                    • Originally posted by razvan82 View Post
                      Nu este cam mic un motor de 1.6 pentru o masina de 1700 kg, chiar si cu 120, respectiv 160 caluti?
                      Daca va avea aceeasi fiabilitate ca 2.2, ce conteaza? Are acelasi cuplu/cai, fie el si de 1.2. Dar nu prea cred in minuni, presupun ca a mers si Honda pe reteta la downsizing si vom avea parte si de ceva "surprize", desi sper sa gresesc pentru ca mi-ar placea un 1.6 Biturbo...
                      Last edited by RTI; 15-04-15, 11:28.

                      Comment


                      • Originally posted by CRV16 View Post
                        Batraneste ce inseamna mai exact ?
                        Cat ati mers cu masina cei care spuneti ca e asa puturoasa si ca are o motorizarea asa rea ?
                        Ati mers suficient īncāt să puteti face o comparatie corecta cu 2.2-le ?
                        Nu am zis ca e o motorizare rea. E un motor mult mai elastic decat 2.2 cu un plus pentru utilizarea in oras. Apoi mai sunt taxele ce nu sunt de ignorat.
                        Depinde fiecare de nevoile pe care le are. Mie unu nu imi sunt de ajuns 120cp pe o cutie ca CRV-ul de 1600kg (sau cat are)+bagaje la un drum lung.

                        Cand am zis batraneste ma gandeam la un mers in mare parte constant si nu agitat, adica nu cu un consum 7-8% in afara orasului.
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • Chiar as fi curios daca a mers cineva suficient de mult cu ambele motorizari (1.6 si 2.2) sa faca o comparatie sa vedem cat de mare sau mica este diferenta. Eu unul nu-mi permit pentru ca nu am mers cu 2.2 si nu-mi place sa fac presupuneri...
                          Eu zic ca cine e interesat pentru masina sa faca drive test sa vada daca e ceea ce trebuie inainte de-a lua de buna orice parere ...
                          TeoH
                          Senior Member
                          Last edited by TeoH; 15-04-15, 17:09.
                          '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                          Comment


                          • Gasesti teste cu 1,6(inclusiv 4wd AT) pe Caradisiac.fr si turbo.fr. Din ce apun ei, masina este mai agila si are o tinuta de drum mai buna decat 2.2 datorita masei mai mici si a suspensiilor revizuite. Exista si minusuri dar nu sunt legate de dinamica masinii.
                            ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                            Comment


                            • Am citit astazi un test in Auto Bild de Romania facut cu o Honda CR-V 1.6 si 160 Cp . In care este laudat motorul,consumul din testul lor care sa oprit la 6,5%,spatiul la interior nu sunt mari modificari doar sistemul Honda connect,ruleaza confortabil se conduce usor. Singura problema reala declara ei si in acelas timp si eu este pretul , versiunea de top cu tot ce se poate pune pe masina costa 44.000 de mii de euro remarcand ca la acest pret sunt deja si alternative premium .

                              Comment


                              • In Ungaria costa 39.750 euro varianta top, cu 8 ani garantie (CR-V 1.6 EXE 15 4WD 9AT + ADAS II + culoare metalizata) si TVA de 27%. Nu inteleg de unde vine diferenta de pret de peste 4.000 euro...

                                Comment

                                Working...
                                X