Noul Civic Sedan 2012 [update] facelift 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Sayan View Post
    Nu va mai exista discriminari de design intre cele doua civic-uri sedan fabricate in continente diferite (cum se intamplase la generatia trecuta de civic)
    Ce-i aia discriminare de design?
    "Discriminari" de design exista de peste 20 de ani la HONDA si s-a trait bine merci cu asta.
    Oamenilor le poti da o masina cu 7 designuri ca tot il vor cere si pe al 8-lea.
    Sa nu uitam ca la baza acestei "discriminari" sta dorinta celor de la HONDA de a oferi acelor piete modele desenate, concepute si eventual si fabricate acolo unde se vand. Deci designul respectiv provine din mana designerilor locali.
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #17
      Originally posted by Vincent_77 View Post
      Diesel ma indoiesc ca o sa puna vreodata pe sedan, mai ales ca se vinde relativ in putin tari din Europa.
      Subscriu!
      Pentru cateva mii de unitati care se vand in toata cariera sa, e clar ca exportul din UK al motoarelor diesel si benzina 2.0L nu se va renta niciodata.
      Ma rog, exclus nu e nimic iar surprizele n-ar fi o noutate la HONDA, dar pe "seceta" asta cam greu de imaginat.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #18
        Udo si atunci de ce au mai facut motorul de 1.6 Diesel?

        Sa nu-l puna decat pe Civic 5D EUDM si CRV?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #19
          Originally posted by maruta View Post
          Nu as subestima totusi piata ruseasca.
          Intr-adevar piata ruseasca nu e de subestimat, a se vedea modele Crosstour si PILOT care se aduc numai la ei (si parca la ucrainieni), dar nici sa o supraapreciem n-ar trebui fiindca totusi nu e atat de importanta pentru HONDA pe cat se vrea ea.
          Intre timp a ajuns si la ei Civicul Sedan (pentru inceput?) cu acelasi motor de 1.8L:

          http://honda.co.ru/cars/civic4d/technical-information/

          Consider ca vremurile bune au apus de mult in Rusia, dar poate ma insel eu.
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #20
            Originally posted by ticker View Post
            Udo si atunci de ce au mai facut motorul de 1.6 Diesel?

            Sa nu-l puna decat pe Civic 5D EUDM si CRV?
            Si eventual pe Jazz.
            Si toate 3 modele sunt pilonii principali ai vanzarilor in Europa. Un argument forte la cum gandesc HONDA acum.
            Dar cum spuneam, posibil e orice.
            Sigur ca ar fi de dorit si un Sedan cu acel motor diesel, daca pietele o cer, eu doar ma limitam la o parere a al HONDA din vremurile actuale.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #21
              Originally posted by hondatu View Post
              Benzinarul de 2.0 exista de mult pe Civic Sedan (vechiul si noul model), doar ca pe anumite piete (pan-asiatice):

              http://www.honda.com.sg/cars/civic.htm

              Intrebarea e daca HONDA va face pasul asta si daca nu-l face nici macar in SUA, mi-e greu sa cred ca o va face pentru putinele piete europene.
              Si se mai pune intrebarea daca nu cumva ar intra (partial) incet dar sigur pe taramul Accordului 2.0L.
              Threadul acesta este deschis pentru sedanul ce se va vinde in Europa. Eu la Europa ma refeream cand am zis de un motor de 2.0 pentru ca la 1.8 au mai pus doar 2 cai "amarati" .
              Si mai degraba ar intra in concurenta cu Civicul hatcback decat cu Accordul.
              Eu mi-as fi dorit sa scoata mai mult de la 1.8 i-VTEC. Ceva pe la 170-180 CP era suficient, iar un motor de 2.0 va fi cel mai probabil pe Type-R. Si am fi avut la benzina urmatoarea plaja de motoare: 1.4 cu 100cp, 1.6 cu 125 cp, 1.8 cu 170 cp si apoi, pentru cei mai sportivi ceva 2.0 la 220 cp (probabil, aici sunt discutii ca n-ar strica si mai mult ). Pentru consumatorul de rand si nu numai, aceste motoare ar fi fost suficiente, la care se mai adauga hybridul si cele 2 dieseluri, cu mentiunea ca la 2.2 eu as fi pus pe Civic cei 180 de caluti de pe Type-S-ul de la Accord.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #22
                Nu va exista civic sedan cu motorizare diesel deoarece exista honda civic hybrid .

                Comment


                • #23
                  Originally posted by hondatu View Post
                  Ce-i aia discriminare de design?
                  "Discriminari" de design exista de peste 20 de ani la HONDA si s-a trait bine merci cu asta.
                  Oamenilor le poti da o masina cu 7 designuri ca tot il vor cere si pe al 8-lea.
                  Sa nu uitam ca la baza acestei "discriminari" sta dorinta celor de la HONDA de a oferi acelor piete modele desenate, concepute si eventual si fabricate acolo unde se vand. Deci designul respectiv provine din mana designerilor locali.
                  Atunci cand s-a prezentat noul civic sedan in 2006, pe mai multe forumuri si reviste oamenii din USA au comentat ca arata mai frumos civicul sedan JDM decat civicul sedan USDM. Sa nu mai vorbim de faimoasele conversii facute de catre proprietarii de civic sedan din USA pentru a arata JDM!

                  Ma asteptam de la acest nou model de honda civic sedan, sa arate altfel decat cel din USA.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by maruta View Post
                    Threadul acesta este deschis pentru sedanul ce se va vinde in Europa. Eu la Europa ma refeream cand am zis de un motor de 2.0 pentru ca la 1.8 au mai pus doar 2 cai "amarati" .
                    Si mai degraba ar intra in concurenta cu Civicul hatcback decat cu Accordul.
                    Eu mi-as fi dorit sa scoata mai mult de la 1.8 i-VTEC. Ceva pe la 170-180 CP era suficient, [...]
                    Sunt convins ca nu era o chestiune de vointa. Cred cu tarie ca Honda puteau realiza un 1.8 de macar 160 cp, Euro 6. Problema este insa consumul. Aceasta putere ar fi venit cu un dezavantaj in ceea ce priveste consumul de carburant. Mi se pare ca actualul 1.8 de pe FD1 este mai mult decat decent, luand in considerare puterea vs consumul de carburant. Dar eu raman la parerea ca i-VTEC-ul acesta, chiar si asa mult prea destept si scolit, nu poate suplini dezavantajele motorului cu admisie normala, in sensul ca s-a atins o limita (constructiva, mecanica, termodinamica, etc). Randamentul motorului pe benzina cu admisie normala este si asa foarte mic. Nu degeaba constructorii s-au reorientat spre supraalimentare + injectie directa de benzina. Sigur, nu vorbim aici de istorie, nu vorbim de VTi, pentru ca normele de poluare nu ne mai lasa.

                    Ideal pentru consumator este motorul care 'fuge tare' si 'consuma putin'. Ei bine, acest lucru nu cred ca mai este posibil doar cu i-VTEC (in faza actuala de constructie) si injectie indirecta de benzina. Ok, la noul 1.8 de pe noul Civic 5D, consumul a fost redus atat in regim urban cat si extraurban, iar puterea a crescut cu 2 cai. Este limpede ca japonezii ar fi putut creste puterea motorului la 150 CP, pastrand consumul de pe vechiul 1.8, insa tendinta este clara oriunde in lume. Energia va fi din ce in ce mai scumpa si nu vorbesc aici doar de titei. Deci, motoarele trebuie sa fie mai economice, in detrimentul (eventual) performantelor.

                    Abia astept sa dau o tura cu noul Civic. Nu stiu de ce, insa am vaga banuiala ca va fi mai puturos decat vechiul 5D. Si nu doar din pricina noii cutii de viteze.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by hondatu View Post
                      Intr-adevar piata ruseasca nu e de subestimat, a se vedea modele Crosstour si PILOT care se aduc numai la ei (si parca la ucrainieni), dar nici sa o supraapreciem n-ar trebui fiindca totusi nu e atat de importanta pentru HONDA pe cat se vrea ea.
                      Intre timp a ajuns si la ei Civicul Sedan (pentru inceput?) cu acelasi motor de 1.8L:

                      http://honda.co.ru/cars/civic4d/technical-information/
                      Si cu performante mult imbunatatite: Разгон 0-100 км/ч МТ/AT, с 8,7/10,7

                      Originally posted by IB View Post
                      Abia astept sa dau o tura cu noul Civic. Nu stiu de ce, insa am vaga banuiala ca va fi mai puturos decat vechiul 5D. Si nu doar din pricina noii cutii de viteze.
                      Se pare ca nu e
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        Delphi, conform datelor tehnice de pe site-urile .ro, noul Civic face suta in 9.4 secunde. Vmax este ceva mai mare, 215 km/h. Clar este o imbunatatire a aerodinamicii si este evident ca s-au modificat ceva rapoarte in cutie. Altfel nu-mi explic de ce este mai lenta pana-n suta. Doar pentru ca are cateva kg in plus, nu este justificabil, din punctul meu de vedere.

                        Comment


                        • #27
                          Site-urile do ro vorbesc de hatchback, iar noi aici vorbim de sedan (http://honda.co.ru/cars/civic4d/technical-information/). Si da, se pare ca totul este din cutie, la fel ca si la generatiile actuale de 5D si 4D.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #28
                            Aaa, scuze. Eu m-am referit la o tura cu noul 5D. Sedanul mai are de asteptat. Totusi... mi-e greu sa cred ca noul Sedan japonez va avea rapoarte mai 'scurte' fata de noul 5D. Cred ca vor avea aceeasi cutie.

                            LE: pe site-ul de mai sus, top speed-ul noului 4D este tot 200 km/h. Ciudat...cred ca are aceeasi cutie de pe FD1.
                            IB
                            Senior Member
                            Last edited by IB; 28-02-12, 19:49.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by IB View Post
                              Sunt convins ca nu era o chestiune de vointa. Cred cu tarie ca Honda puteau realiza un 1.8 de macar 160 cp, Euro 6. Problema este insa consumul. Aceasta putere ar fi venit cu un dezavantaj in ceea ce priveste consumul de carburant. Mi se pare ca actualul 1.8 de pe FD1 este mai mult decat decent, luand in considerare puterea vs consumul de carburant. Dar eu raman la parerea ca i-VTEC-ul acesta, chiar si asa mult prea destept si scolit, nu poate suplini dezavantajele motorului cu admisie normala, in sensul ca s-a atins o limita (constructiva, mecanica, termodinamica, etc). Randamentul motorului pe benzina cu admisie normala este si asa foarte mic. Nu degeaba constructorii s-au reorientat spre supraalimentare + injectie directa de benzina. Sigur, nu vorbim aici de istorie, nu vorbim de VTi, pentru ca normele de poluare nu ne mai lasa.

                              Ideal pentru consumator este motorul care 'fuge tare' si 'consuma putin'. Ei bine, acest lucru nu cred ca mai este posibil doar cu i-VTEC (in faza actuala de constructie) si injectie indirecta de benzina. Ok, la noul 1.8 de pe noul Civic 5D, consumul a fost redus atat in regim urban cat si extraurban, iar puterea a crescut cu 2 cai. Este limpede ca japonezii ar fi putut creste puterea motorului la 150 CP, pastrand consumul de pe vechiul 1.8, insa tendinta este clara oriunde in lume. Energia va fi din ce in ce mai scumpa si nu vorbesc aici doar de titei. Deci, motoarele trebuie sa fie mai economice, in detrimentul (eventual) performantelor.

                              Abia astept sa dau o tura cu noul Civic. Nu stiu de ce, insa am vaga banuiala ca va fi mai puturos decat vechiul 5D. Si nu doar din pricina noii cutii de viteze.
                              Ideea mea cu o oferta mai mare de motoare era urmatoarea: daca vreau consum mic si taxe mici la Civic, imi iau 1.4 sau 1.6 benzina sau 1.6 diesel, dar da-mi si mie posibilitatea daca vreau sa am mai multi cai sub capota fara sa fiu nevoit sa iau un Type-R si da-mi la un pret decent 160-180-200 cp. Si asta o spune unul care, la fel ca si tine, crede ca 1.8 i-VTEC este mai mult decat decent.
                              Pe de alta parte, stiu foarte bine ca in Romania nu exista cerere pentru astfel de motoare si nu s-ar justifica din acest punct de vedere. La fel se spunea despre vechiul Civic 1.4 ca nu se aduce in Romania, iar cand s-a adus nu s-a repezit nimeni sa-l cumpere desi este si acum la un pret mai mult decat decent.
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment


                              • #30
                                Maruta, e corect ce spui tu. Doar ca, initial, cand s-a lansat precedentul 5D, avea doar un singur motor pe benzina, cel de 1.8. Pe asta au mizat japonezii cu acest R18, doua motoare in unul singur, putere cat un 2.0 si consum in regim extraurban linistit, de motor 1.5. Multi s-au plans de faptul ca Honda nu are si alte motorizari pe benzina. De aceea ziceam ca nu se poate concepe un motor de 170-180 cp cu un consum de caracteristic unui motor de 1.5. Totul are o limita. Deci, solutia ta este una fireasca si de bun simt. Mai multe morizari. Insa nu cred ca vom mai vedea pe Civic un motor mai puternic de 180 cp, fara sa fie Type-R.

                                Comment

                                Working...
                                X