Noul Civic Sedan 2012 [update] facelift 2014

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • uh, cu tot respectul, afirmatia asta:
    "Sau tu conduci masina din portbagaj ?!"
    nu era "un raspuns" la nimic

    noi nu discutam despre banii mei aici ci despre Civic Sedan; care tu ai afirmat ca este o "mizerie" si eu eram curios sa aflu, cand ai condus-o tu, ce anume te-a dus la aceasta concluzie; cand am te-intrebat initial am precizat ca intreb de comportament dinamic, nu despre interior; raspunsul tau a fost elaborat dar nu neaparat un raspuns la intrebarea mea - de vreme ce a acoperit multe lucruri despre interior si a avut si referiri frecvente la experientele cu masina ale altora (forumuri etc.)

    dar m-ai lamurit, am inteles, nu e nevoie sa mai continuam
    multumesc
    Turkish
    Senior Member
    Last edited by Turkish; 28-02-13, 14:01.
    "Ethics. That's always so inconvenient."
    Cal Lightman

    Comment


    • @CB1300: am înteles cu toţii că nu eşti multumit de Honda şi că îţi vei lua maşină germană. Am înteles şi vă nu e nimic de capul nostru, că n-am reuşit să-ţi răspundem ţie la întrebarea: care e cel mai bun ambreiaj (chiar sunt curios cine poate sa raspunda la intrebarea asta). Ce nu înteleg eu este ce rost au chestii de genul: mie de ce nu mi-ai zis că vă întâlniţi ( era o întrebare adresată mie şi răspunsul meu corect este că tu nu reprezinţi nimic dpdv forum, aşa că nu ştiu de ce aş face un minim de efort să-ţi spun ţie, special, toţi ceilalţi citind pe forum), de ce zici că vii după ora 22 şi nu vii, de ce zici că pleci de pe forum şi nu pleci, de ce vorbeşti în numele altora care nu mai activează pe forum, etc. Ori încerci să te comporţi civilizat, ca toată lumea de pe aici, ori lasă-ne cu mofturile şi ifosele. Te-a dezamăgit Honda, ce să spun....

      Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
      KMR
      Super Moderator
      Last edited by KMR; 28-02-13, 15:35.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • @ CB1300 = aici este un topic adresat NSX, nu civic sedan eu/sua

        daca ai fi atent la ce se scrie pe forum, ai vedea ca civic sedan SUA / UE sunt masini oarecum diferite, si, DA, Honda a recunoscut ca varianta pentru SUA a fost un ESEC, si, de aceia, au facut rapid un facelift:

        The 2013 Honda Civic -Things Can Always Be Better :

        http://www.youtube.com/watch?v=F4Z2sTZimxc
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • Turkish, intrebarea: Sau tu conduci masina din portbagaj?! Este o figura de stil si nimic mai mult.

          KMR, exista un proverb care spune cam asa: Este nevoie de un om mare,pentru a intelege pretentiile unui om mare !
          Referitor la intalnirea de Vineri, este foarte adevarat, am spus ca vin si eu dupa ora 22 dar "m-am luat" cu alte treburi si am uitat de intalnire. Faptul ca ma erijez intr-un reprezentant al forumului si ca am pretentia sa fiu anuntat de catre persoana ta despre intalniri .... Este o baliverna!!! Daca iti aduci aminte, tu esti cel care m-a invitat pe la intalnirile Hondafan si ai spus ca, esti curios sa ma intalnesti.
          In acelasi timp, iti atrag atentia ca daca ai fi citit cu atentie postarea mea referitoare la cei doi fosti membrii au forumului, ai fi tras concluzia logica ca eu chiar ma cunosc cu respectivii. Si nu ca vorbesc aiurea!
          La remarca despre : ifose si fite ... iti raspund tot prin primele randuri !

          In incheiere vreau sa-ti mai spun un singur lucru, si fac asta ca sa intelegi "relatia" mea cu Honda.
          Exista o foarte mare posibilitate ca tu sa nu ai kilometrii facuti la peste 130, cati kilometrii am eu facuti pe-o roata pe motociclete Honda !

          Comment


          • Am văzut că te cunosti cu ei. Am zis doar că vorbeşti în numele lor, asta, dacă nu cumva ţi-au zis ei să scrii asta în numele lor. Despre partea cu km....bănuiesc că ai tu informatiile tale despre mine, nu te suspectez că vorbeşti ca să te afli în treabă. Din punctul meu de vedere, pentru forum, eşti un flammer şi nimic mai mult. Nu aduci nimic bun pentru forum, doar ceri şi ai pretenţii. Aportul tău aici este zero.
            L.E. Eram curios să văd cât eşti de cocoş şi în lumea reală, nu numai în spatele monitorului. Şi, dacă tot te cunoşti cu Spider, mai întreabă-l de unii, de alţii de pe forum, poate te ajută să nu mai faci presupuneri .

            Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 28-02-13, 18:36.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • @ CB1300: pentru flame primesti ban. Am vorbit cu Spider, el nu te cunoaste/ nu isi aduce aminte de tine; nu ne plac afirmatiile gratuite, nu te-a desemnat nimeni purtatorul lui de cuvant.
              Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
              2 roti

              Comment


              • Originally posted by CB1300 View Post
                In afara de motor, totul este o mizerie ! Si asta nu o spun doar eu, o spun mii si mii se oameni care scriu si aici pe Hondafan dar si pe forumuri-le de afara ...
                1. materialele din interior sunt de o calitate extrem de slaba
                2. tapiseria scaunelor este facuta dintr-un material care se murdareste si se uzeaza extrem de repede.
                3. scaunele din fata nu au niciun fel de suport lateral, si asta in conditiile in care masina este echipata cu un motor a carui linie rosie incepe pe la 6700rpm.
                4. bordul ofera foarte multe informatii in acelasi timp, informatii care nu sunt centralizate intr-un singur "loc" iar asta este destul de deranjant, cel putin pentru mine.
                5. masina este extrem, extrem de prost antifonata iar la o viteza de 120Km/h in interior este un zgomot infernal de abia ma intelegeam cu agentul de vanzari.
                6. din cauza "setarilor nepotrivite" ale suspensiei la o viteza relativ mare masina da senzatia de tangaj la cea mai mica denivelare.
                7. bordul este alcatuit din trei culori diferite care nu lasa nici cea mai mica impresie de logocica.
                8. chestia care mi s-a parut cea mai mare imbecilitate a fost la lipsa totala a inteventiei clientului asupra masinii in sine, adica, sa spunem ca tie iti place culoarea gri sobolan, dar in acelasi timp vrei interiorul sa fie negru. NU SE POATE !!! Asta pentru ca geniile turcesti s-au gandit ca la culoarea gri sobolan se potriveste doar culoarea bej la interior.
                9. franele sunt extrem de slabe , cre ca sunt subdimensionate.
                10. la viteze mici, cand pui frana se aude cum se misca benzina in rezervor...

                Nu in ultimul rand ar fi pretul exagerat de mare, cand am testat eu masina anul trecut cea mai slaba echipare era vreo 18000 si deva cu tot cu TVA.

                Si aceste lucruri nu le-am observat doar eu, iar acest lucru s-a vazut foarte clar in vanzarea acestui model... Eu sincer am vazut doar un singur sedan in trafic.


                Eu sunt de acord cu ce spune CB1300 legat de sedan....e urat la interior...prea urat pentru banii pe care ii cere...nu conteaza ce stie sa faca.La drum nu stiu cum se comporta ca nu am mers dar nici nu ma tenteaza sa ma urc in ea.

                Civic-ul generatia asta este foarte nereusit ...parerea mea...si probabil si a altora.

                Comment


                • Ati uitat de look-ul a la logan al plasticului

                  Comment


                  • http://www.autoexpert.ro/Teste/Honda...2-CP-AT/290/1/

                    Honda Civic Sedan 1.8 i-VTEC 142 CP AT

                    Prima întâlnire cu noul sedan Honda Civic te lasă fără replică. Și asta deoarece după apariția noului hatch te-ai fi așteptat la orice, dar parcă nu la un model atât de cuminte. Comparativ cu fratele său rebel, pe care te aștepți să-l vezi parcat la scara blocului unui tânăr cu multe activități creative, sedan-ul pare că s-ar potrivi mai ales în fața casei unei familii clasice, cu nimic ieșită din tipare. Design-ul noului model este curat, dar parcă o doză mai mare de spectaculozitate n-ar fi stricat, în special dacă ne gândim la predecesorul său.


                    Interiorul beneficiază de o arhitectură inspirată de hatch, dar nu la fel de evident orientată în jurul șoferului. Materialele sunt de bună calitate, chiar dacă plasticul folosit este ceva mai dur. Senzația pe care acestea o oferă este de durabilitate și de robustețe, apreciabile în cazul unui model de familie.


                    Volanul contrastează la acest capitol, dimensiunea redusă și ergonomicitatea amintind de caracterul sportiv al mărcii nipone. Un aspect bizar în cazul noului sedan este cel legat de capacitatea portbagajului. Deși ar fi fost normal să beneficieze de un spațiu de depozitare suplimentar, volumul este mai mic decât în cazul versiunii de caroserie în cinci uși (-35 l).


                    Ținuta de drum este bună, respectând tradiția Civic. Trenul de rulare este reglat excelent pentru a oferi un confort cât mai bun, dar a lăsa totodată loc pentru ușoare excese dinamice din partea șoferului. Motorizarea poate trece cu brio drept un clasic în viață, apartenența ei la tagma aspiratelor cu cilindree medie fiind o declarație curajoasă din partea celor de la Honda, în vremuri în care dacă nu-ți scrie turbo pe mașină, riști să fii privit cu suspiciune în lumea auto.


                    Transmisia automată își demonstrează utilitatea în oraș, în timpul clasicelor aglomerații, dar știrbește din plăcerea condusului ceva mai alert, în limitele unei motorizări de 142 CP echipate cu o cutie de viteze manuală. Până la urmă, să mergi pe mâna sedan-ului se dovedește a fi o chestiune de gust și mai puțin de utilitate.

                    Indicativ motorizare 1.8 VTEC
                    An producţie 2012
                    Număr uşi / locuri 4 / 5
                    Masă min / max (kg) 1213 / 1700
                    L / l / h (mm) 4545 / 1755 / 1435
                    Ampatament (mm)
                    Portbagaj min/max (l) 440 /
                    Transmisie / nr. trepte Automata / 5
                    Combustibil Benzina
                    Sistem alimentare injectie directa
                    Cilindree (cmc) 1799
                    Putere max. (CP/rpm) 142 / 6500
                    Cuplu max (Nm/rpm) 174 / 4300
                    Viteză max (km/h) 200
                    0-100 km/h (s) 10.7
                    Consum urban / extraurban / mixt (l/100km) 9.2 / 5.1 / 6.6
                    Emisii CO2 (g/km) 153
                    Website www.hondatrading.ro

                    Dotări standard (selecţie):

                    . Senzor de ploaie . Senzor de lumina . Comenzi audio pe volan . Padele pe volan . pentru schimbat trepte viteza . Computer de bord multi-informational . Senzori parcare . Control automat viteza de croaziera . faruri xenon cu sistem de spalare . jante aliaj . climatizare automata

                    Ne place:
                    Echipare standard foarte generoasa, interior desenat placut si de calitate,


                    Nu ne place:
                    Ansamblu motor/transmisie modest ca performante, portbagaj mai mic decat versiunea hatchback,
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • Mi-e greu sa cred ca are injectie directa de benzina.

                      Comment


                      • A venit si facelift-ul promis

                        http://www.worldcarfans.com/11305305...edan-to-europe
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • Parca Jetta arata mai bine.

                          Comment


                          • Versiunea USA 2014: LA: Honda Civic gets CVT, new tech features for 2014

                            Read more: http://www.leftlanenews.com/honda-ci...#ixzz2lMVQjKRC


                            Just weeks after unveiling a facelifted Civic Coupe at SEMA, Honda has announced a new batch of efficiency and technology updates that apply to the entire 2014 Civic range.

                            In place of the 2013 model’s antiquated five-speed automatic, all Civics save the Natural Gas variant get a new continuously variable transmission. Along with quicker, smoother acceleration, Honda says the CVT is good for reduced fuel consumption due to a 22 percent wider ratio range and reduced internal friction compared with the outgoing auto.

                            For the standard Civic, city and combined mileage climb to 30 mpg (up two) and 33 mpg (up one), respectively, while the economy-focused Civic HF sees highway mileage increase to 42 mpg (up one).

                            Civic Coupe EX and EX-L models receive paddle shifters that allow the driver to cycle through seven virtual gears, an arrangement similar in principal to that seen in the 2014 Toyota Corolla.

                            For those interested in shifting real gears, manual transmissions remain available, but only in entry-level LX and sport-minded Si models.

                            The Civic’s 1.8-liter four-cylinder essentially carries over, though we now know that the Civic Coupe’s mild power boost will transfer to the sedan as well. That means a gain of three horsepower for 143 total, and the addition of a single solitary lb-ft of torque for 128. Close observers will recall that Honda previously announced similarly modest improvements to the output of the Si’s 2.4-liter four, which is now good for 205 horsepower and 174 lb-ft.

                            The Inside Story
                            The 2014 model year also brings notable cabin changes, with all trims save the LX and HF receiving a generous amount of new standard equipment, including a seven-inch Display Audio touchscreen system with tablet-like pinch, tap and swipe gesture controls.

                            Honda’s clever LaneWatch blind spot display (detailed description available here) is also standard on EX and above models, as is a smart key with push-button start and auto on/off headlights.

                            Finally, Honda says that upgraded seat and door panel fabrics with an “enhanced premium texture” are part of the package, as are upgraded audio panels with either a painted finish (LX), a brushed metallic treatment (EX and EX-L) or an imitation carbon fiber design (Si).

                            The 2014 Honda Civic Coupe and Sedan will begin arriving in dealerships on December 4. The Civic Hybrid and Civic Natural Gas are slated to launch early next year, while the Civic Si lineup will roll in next spring.

                            ticker edit: Florine imi dai de lucru. Ai postat in topicul de Hatchback si in US au doar sedan.
                            ticker
                            Administrator
                            Last edited by ticker; 22-11-13, 16:13.
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment


                            • Se pare ca vom avea un facelift la actualul sedan euro.
                              Poate asa o sa vedem mai multe pe strazile din romania .
                              In Germani se vinde deja noul model.
                              http://www.honda.de/automobile/model...ne_galerie.php
                              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                              Comment


                              • Modificarile estetice sunt limitate. Cel de US are mai multe (de ex farurile din spate noi)
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X