Nelamurire kit xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Auci, asta e cam nasol.
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • #92
      De unde stie organu' ce fel de becuri ai? Nu sunt scrise in certificatul de inmatriculare si nu are ce dovedi. Parerea mea. Exista si altfel de becuri ( nu neaparat xenon care au lumina albastra. La civic 5d nu exista lupa. Eu cred ca a mers la tupeu si intimidare. Eu l-as contesta ( depinde ce a scris in PV si ce ai semnat tu ). Sunt curios daca ai avea probleme la RAR in conditiile in care sunt reglate corect si ai farurile curate.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #93
        Dar ce conteaza cat de curate sunt?
        pana la urma nu cred ca e cineva vinovat ca ploua sau e mazga pe sosea si ti se stropeste masina de la ala din fata?
        daca ai farurile cu becuri cu halogen (normale) murdare te opreste politia sa-ti ceara autorizatie RAR pt jeg???
        Nu cred ca ai facut bine ca ai semnat....
        Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
        In cautare de altceva

        Comment


        • #94
          xenon

          Deci este ordonanta guvernamentala, in care se specifica asta, daca folosesti alte dispozitive de iluminat decat cele din fabrica iti trebuie obligatoriu autorizatie RAR. De asemenea este si pentru placute inmatriculare si faruri murdare lege.

          Are dreptul de a confisca si a amenda, eu pot contesta in instanta, iar la RAR, i-ti cere auto-leveling, spalator far, si lupa far.

          Daca nu ai din fabricatie, ghinion, nu ai xenoane.
          Bogdan Savin, designer at Neogen
          www.colegi.ro
          ------------------------------------------------------
          Honda Civic '08 4d 1.8 ES M/T Blue Neutron - B 39 SBL

          Comment


          • #95
            Are cineva idee cam ce implica schimbarea farurilor OEM cu halogen cu altele cu Xenon?
            In afara de faruri in sine, se schimba si bara? Asta parca nu are gauri de spalator. Se instaleaza/monteaza un giroscop sau ceva de genul pt. autolevelling?
            Cam cat costa un kit de genul asta si cam cat ar dura instalarea?
            2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
            2007 Jazz CVT - Blue
            “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
            sigpic

            Comment


            • #96
              Deci sa o luam asa... de unde stie organu ce echipare are masina de fabrica?

              Daca tot e problema trec la xenoane de 4300 K sau 3000 K, pentru ca-s mai apropiate de culoarea halogenului

              Concluzia mea... a mers la intimidare...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #97
                Constatarea dispozitivelor de iluminat se face de catre echipaj RAR + militie. Nu stiu sa aiba militianu' pregatire specializata in acest domeniu.
                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                2 roti

                Comment


                • #98
                  Wow.. Foarte nasol ai patit-o.. Eu nu pot sa cred ca sunt atat de imbecili incat sa dea amenda pt faruri la civic sedan.. La a mea cel putin xenoanele bat in jos.. Oricum ar trebui amendati intai stapanii inelelor si a altor bestii cu litere rosii care au faruri pt interceptat oznuri. Eu as fi contestat procesul verbal. Oricum prin zona bacaului sunt tare prosti militienii.
                  Hang On, Not Done Accelerating

                  Comment


                  • #99
                    Nasol de tot, imi intareste convingerea de a renunta la xenon care oricum numai dureri de cap mi-au dat, dar trebuie sa gasesc niste halogene care sa faca ceva lumina ca alea stock ale masinii parca sunt felinare.

                    Comment


                    • xenon

                      baieti, organul nu poate sa dovedeasca ca ai xenoane sau originale legal !!!, dar nu e prost sa nu stie ca e masina cu xenon after market. Cele originale din fabrica au spalator, lupa, tot ce trebuie.

                      El are dreptul de a te amenda, si a-ti ridica certificatul, nu conteaza ca stie sau nu daca sunt originale, iar tu daca esti in regula il dai in judecata, i-ti face RAR expertiza si daca e ok iti da actele si anuleaza procesul verbal (asta ce mi-a facut mie).

                      Varianta 2, cheama RAR-ul la fata locului si te haleste din start. Nu fac asta pt pierdere de timp, si lumea nu merge in judecata.

                      Eu nu renunt la xenoane, ci imi cumpar spalatoare si faruri (pt lupa) Chiar daca o sa coste stiu ca sunt in regula si circul destul si in afara tarii, unde amenzile sunt criminal de mari.
                      Bogdan Savin, designer at Neogen
                      www.colegi.ro
                      ------------------------------------------------------
                      Honda Civic '08 4d 1.8 ES M/T Blue Neutron - B 39 SBL

                      Comment


                      • Cand rezolvi cu spalatoarele (desi nu cred ca exista bara prevazut cu asa ceva) si cu lupa te rog sa pui toate detaliile ca sunt sigur ca vrem mai toti.
                        Poate facem si un group buy ceva cu componentele necesare.

                        Comment


                        • proces verbal

                          Si sa stii ca nu a fost intimidare deloc. M-am luat la cearta cu el vreo 15 min. Sa imi arate legitimatie cum il cheama, el a zis ca scrie pe proces verbal, l-am pus sa scotoceasca in masina dupa legitimatie nu sa ma ia cu texte deastea, sa imi arate acte pt a actiona pe rata acelei localitati si la orele respective, a zis sa merg in tribunal si vor fi la dosar, ca de unde stie el daca is originalele sau nu, eu tot sustineam ca asa a venit masina din fabrica.....

                          Raspuns final, asta e legea si o zi buna, mergi la masina ca iti iau si permisul

                          Si ii zic pe ce baza sa imi iei si permisul, ca nu respectati indicatiile agentului.

                          Am plecat cu un mare sa ma f......t pe tot neamul vostru de agenti
                          Bogdan Savin, designer at Neogen
                          www.colegi.ro
                          ------------------------------------------------------
                          Honda Civic '08 4d 1.8 ES M/T Blue Neutron - B 39 SBL

                          Comment


                          • F.U.C.K. the police!!!!

                            Comment


                            • naspa poveste... vedeti de ce insist eu sa luati xenoanele cat mai albe???
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Eu am vazut masina de politie (logan) cu xenon si led-uri
                                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                                My cars:

                                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                                Comment

                                Working...
                                X