Civic mk6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Civic mk6

    Salutare tuturor.
    Am si eu o intrebare.
    Stie cineva daca exista Civic mk6 (1996-2000 sau 2001)hatch cu motorul d14z(2 sau 5 - nush exact) ?
    Sau din ce an au euro 3 (dak au euro 3)? (bineinteles tot Civic mk6 hatch 1.4 90cp)
    Multumesc
    ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
    '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

  • #2
    Modelul asta http://www.hondafan.ro/modele.php?id=85 ?
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      da
      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

      Comment


      • #4
        Mahaervey, fi bine venit aici!
        Deci versiunea hatchback cu motor de 1.4L la 90CP se prezinta asa:

        - cod: EJ9; motor: D14A, un simplu SOHC, fara VTEC!

        Cat priveste normele EU, cred ca ar trebui sa-l intreb pe colegul nostru adiantonie, e fericitul posesor al unei astfel de masini.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          ms mult hondatu
          se pare k am gasit raspunsul.
          intr-adevar exista d14z2 si pe civic generatia a 6-a, insa acest motor a fost pus doar pe cele fabricate intre '99 si '01 (mk6), si e deci euro 3 (asa scrie si in tabelul celor de la RAR si asa scrie si pe wikipedia)
          d14a e conform standardului euro 2

          P.S. as vrea niste pareri de la cineva care are un astfel de civic (cu motor d14a sau d14z2) : consum, fiabilitate, etc.
          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

          Comment


          • #6
            Mare grija, eu m-am limitat la ce ai cerut tu, motorul de 1.4L la cei 90CP! Tot sub acest cod de model e si versiunea de 75CP!!
            Sunt fost posesor al acestei masini (cea dintai) si pot sa-ti spun ca e o masina fiabila si consuma in limita bunului simt, cu greu si cu A/C sari de 7,xL.
            De D14Z pe masina asta n-am auzit niciodata, ci doar de D15Z (SOHC-VTEC), dar nici n-as vrea sa bag mana in foc ca nu a existat asa ceva. :roll:
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              http://de.wikipedia.org/wiki/Honda_C...2.80.932001.29

              nici eu nu stiam de asa ceva, dar faptul k gasisem pe mobile.de vreo cateva modele din '99 care cik erau "euro 3" m-a facut sa caut mai mult.

              eu sper sa fie adevarat ce scrie pe wikipedia, deoarece ma intereseaza dpdv al taxei de prima inmatriculare
              ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
              '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

              Comment


              • #8
                Ce sa zic? Stim cu totii ca Wikipedia e facut de voluntari, deci de oameni ca si tu si eu si deci greselile e posibil sa fie putin mai dese decat daca ar fi fost ceva oficial. Nimic contra lor, dar tu ai nevoie de siguranta si in locul tau as suna la HTRO si i-as ruga sa ma informeze cum sta treaba.
                Totusi, tind sa cred ca o masina din ´99 macar atata lucru sa fi avut, EU3.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  e adevarata faza cu wikipedia, nimic de spus.
                  Ideea era dak intr-adevar incepand cu anul '99 au pus motoru asta d14z2.
                  si dak RAR-ul zice k d14z2 e conform standardului euro 3, atunci asa e.
                  ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                  '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                  Comment


                  • #10
                    D14Z2 are EURO 3
                    maharvey ti-am lasat si un PM
                    civic EM2

                    Comment

                    Working...
                    X