Sfat achizitie Civic Tourer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Civic Tourer

    Salut,
    Nu am gasit nicaieri sfaturi de achiz Civic Tourer, asa ca am inceput acest thread.

    Am nevoie de experienta voastra.
    De cateva saptamani imi caut un combi de familie.
    Doresc sa adun cat mai multe informatii inainte de vizita showroom, caci nu cumpar un televizor. Legatura barbat-masina/ copil-jucarie noua e cam la fel si nu vrea sa ma ia valul cand vad sau testez masina.
    Dupa multe review-uri/teste online m-am decis la urmatoarele 3.

    Toyota Auris TS 1.6 132CP - Luna - TOP 3 fiabilitate - 6 ani garantie extinsa
    Honda Civic Tourer 1.8 150CP - Lifestyle ADAC - TOP 3 fiabilitate - 5 ani garantie extinsa
    Seat Leon ST 1.4 150CP - FR - sportiva - 4 ani garantie extinsa

    Toyota:
    - lipsa franare automata in caz de urgenta
    - jante de otel

    Honda:
    - promo dealer -2000 €

    Seat:
    - promo dealer faruri full led - 1320 €

    Costuri revizii pana in 60.000/100.000 km?

    Ce caut este:
    - raport calitate/pret/siguranta (momentan combi, nu imi permit un SUV ca si intretinere)
    - spatiu, compartimente
    - zgomot la rulare pe autostrada, drum pavat cubic, trecere cale ferata, etc (drumuri de RO)
    - calitate plastice interioare
    - clima automata
    - incalzire scaune fata
    - comenzi volan
    - faruri bi-xenon sau led
    - caluti sa fie in grajd si sa ii pot accesa cand am nevoie ( o sa vad in test-drive; nu am coborat sub 150CP inca (am detinut 2.4 DOHC 180CP si 1.8T 150CP))

  • #2
    Tourer-ul are 142 CP, asa ca scazi sub pragul psihologic. Dar de tras va trage bine.

    Eu as exclude Toyota din cauza calitatii slabe a interiorului si motorului lenes. Vei vedea la drivetest ca e sensibil mai lenes.

    Intre Honda si Seat alege cu inima. Lasa cifrele pentru ingineri si contabili, ca tu vei conduce masina, nu ei.

    Si fa drive test cu toate!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Care e întrebarea? Ești pe forumul Honda, nu îți va recomanda nimeni sa cumperi Seat, sau turbo...

      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

      Comment


      • #4
        Da, nu am fost eu prea explicit.
        M-ar ajuta enorm raspunsuri la urmatoarele intrebari:

        1. costuri revizii pana in 60.000/100.000 km
        2. raport calitate/pret/siguranta - din experienta vostra
        3. zgomot la rulare pe autostrada, drum pavat cubic, trecere cale ferata, etc (drumuri de RO)
        4. calitate plastice interioare
        5. orice alte atuuri

        Comment


        • #5
          1. Revizia, depinde ce cosumabile iei.
          Cu ale tale (ceva ieftin dar de calitate) e la 500-600 de lei cu tot cu manopera.
          2. Eu sunt foarte multumit de Civicul meu
          3. Generatia noua e mai bine izolata ca a mea. Cu toate astea pentru mine nu e o problema zgomotul din a mea. Depinde de pretentii
          4. No problem in 8 ani+. N-ar trebui sa fie mai rau in Civicul curent.
          5. Motor cu vechime, foarte fiabil si fara bug-uri. Unii se plang de consum de ulei - eu nu am pus nici un strop completare (nu a fost nevoie) in 135.000 km

          Iti recomand sa citesti macar ultimele 20 pagini din topicul asta si iti vei face o imagine de ansamblu. http://www.hondafan.ro/forum/showthr...Bug-uri/page54
          Dupa aceea poti stii la ce sa te astepti, dar putin probabil sa te lovesti de toate problemele.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by ticker View Post
            1. Revizia, depinde ce cosumabile iei. Cu ale tale (ceva ieftin dar de calitate) e la 500-600 de lei cu tot cu manopera.
            Ma refer la planul de revizii pana in 150.000 pt a beneficia de garantia de 5 ani la dealer. Exista un plan in € care poate diferi +/- 5-10% de la dealer la dealer?
            O sa merg pe planul revizii la dealer 5 ani; upgrade prin buy-back la acelasi dealer.

            un ex la toyota la dealer
            prima revizie ~115€ (filtre/ulei)
            a 2-a revizie ~230€ (filtre/ulei/aerisire sistem franare/lichid franare)

            Edited: ex negativ : KIA 7 ani garantie bara-la-bara, dar la prima revizie filtre/ulei ajungi la 1200 RON. Poate mesterii lor sunt ginecologi si schimba tot prin esapament.

            Comment


            • #7
              beneficiezi de garantie la Honda si cu filtrele tale / uleiul tau.
              Daca in schimb pui Floriol si se strica motorul din cauza asta pierzi garantia la motor.

              La Asko sunt mecanici mai buni si e manopera mai scumpa, la Honda Nord e mai ieftina manopera si poti face revizii linistit.

              Cum tu esti la Timisoara, cel mai bine e sa ceri cat costa manopera la revizii acolo si sa compari cu dealerii locali de la concurenta.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Încearcă să abordezi și colegii de pe forum cu același model și eventual câteva revizii la activ. Cu puțin noroc cred că vei găsi un binevoitor în zona ta.

                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                Comment


                • #9
                  Da. Am dat un pm. Ticker a ajutat. Daca nu castiga din fidelizare in service inseamna ca pot negocia pretul de achizitie.

                  Comment


                  • #10
                    Nobrain.
                    Eu am achizitionat Tourer-ul la putin timp dupa lansare adica in 2014. Pana acum am cu el 46.000 km si am la activ 2 revizii. Locuiesc in Germania deci de preturile reviziilor nu voi pomenii doarece difera un pic. Consumul mediu pe acesti km este in jurul valorii 6,9-7,1 l/100km, deci foarte bine. Atentie este calculat dupa bonurile de alimentare deci este cat se poate de real.
                    In rest masina este foarte ok, poate un pic reprosez materialele din interior dar nu este foarte tragic. Portbagajul este genial de bine configurat si chiar este un punct forte.
                    Daca ai nevoie de mai multe detalii, pe privat e ok.
                    Spor la cumparaturi

                    Comment


                    • #11
                      Nobrain ,
                      Vad ca vii de pe alte masini ...Fa un drive test cu fiecare in primul rand .Cum zice si Ticker vezi ca scazi sub pragul psihologic in primul rand .
                      Toyota intradevar plastice interioare slabe ( ca si Seat de altfel).Honda aici cred ca e castigata .
                      La motorizari vezi ce iti place .Toyota lenesa mai ales ca vii de pe 180/150 CP. Daca esti obisnuit cu putere/cuplu de jos probabil o sa iti placa mai mult 1.4L turbo seat .Daca iti place un pic de zgomot si turatii Honda e super ok .Trage ok si nu tremuri prin depasiri daca esti peste 4000 rpm.
                      In rest vorbesc de hatchback caci este aceasi motorizare pana la urma si probabil doar spatele diferit .
                      Revizii ok cel putin pentru mine venit de pe Skoda Octavia (700-900 cu toate ale lor la Asko;Honda Nord am inteles chiar mai ok) .Spatiu interior iarasi foarte ok .Pe autostrada cel putin pentru mine un pic zgomotoasa dar nu deranjabil.Oricum in clasa compacta cam toate sunt, cel putin astea fara pretentii de premium .
                      Eu unul am ales motorizarea dupa aia am vazut ca are si alte optionale
                      Bafta si spor la ales!

                      Comment


                      • #12
                        botz are perfecta dreptate. Este aceasi masina cu 5D, doar spatele difera. In interior nu iti dai seama in care esti doar cand te uiti in oglinda unde ai vizibilitate mai buna in Tourer. Plusul la Tourer este suspensia setabila incepand de la nivelul de echipare Lifestyle care este chiar ok, si o spun eu care vin de pe Citroen C5 (2009) cu suspensie hydractive H3+ care este geniala.
                        kawamoto
                        Senior Member
                        Last edited by kawamoto; 23-08-16, 12:02.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by kawamoto View Post
                          suspensia setabila incepand de la nivelul de echipare Lifestyle care este chiar ok, si o spun eu care vin de pe Citroen C5 (2009) cu suspensie hydractive H3+ care geniala.
                          Mersi, suspensie asemanatoare caut

                          De vopsea am vazut ca se plang toti? Este undeva o carte de garantie.....detalia ce cuprinde garantia 3ani + cei 2 extra?

                          Comment


                          • #14
                            Atentie mare este reglabila doar pe puntea spate, dar se simte in comportamentul intregii masini.

                            Comment


                            • #15
                              Am inteles.
                              Ma uitam la Lifestyle si parca e prea impopotonata, in afara de Collision Brake nu vad rostul la restul
                              Am vazut ca vine din urma (deja e in HU si AU) modelul Style (e fara sistemul ADAC).
                              Din experienta voastra....cam pe cand apare si in RO?

                              Comment

                              Working...
                              X