Consumuri carburant Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    300 km cu civic 2.2 d majoritatea facuti in oras....8.4 %

    Comment


    • #32
      Dar am avut si un consum mare de tot 13.4% cu o viteza medie de 11km/h, pentru ca am prins un nod la Foisorul de foc, unde am stat, nici mai mult nici mai putin, de 20 min.
      "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
      Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
      Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

      Comment


      • #33
        Eu ma refeream la 1.8, nu 2.2

        Comment


        • #34
          Am facut vreo 700km cu ea pana acum, numai prin Bucuresti (cu un 1.8 Sport), si am consum mediu de 12.6!

          Cat despre benzina, dealerul mi-a spus sa bag 'numai de la OMV, de 98 - daca nu de la OMV, atunci Petrom - iar daca esti la drum lung, nu mai ai benzina si nu le gasesti pe astea, pune de altundeva doar cat sa te tina pana la urmatorul OMV'.
          '07 Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Sport Alabaster Silver
          B-66-YUP

          Comment


          • #35
            Acum, la sfaturile celor din Iasi si a catorva din Buc, am inceput sa pun 95. De data asta am pus de la Rompetrol. Pana acum puneam Carrera 100, Mol 98 sau Mol Evo.

            Masina consuma cam la fel .. 15%
            Doar ca ... sper sa nu fie placebo shit.... mi se pare ca la turatii joase are un usor lag pana o ia din loc.
            Momentan studiez problema
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

            Comment


            • #36
              OMV 98 ...da parca nu mai exista :? ...io n-am mai vazut
              alimentez cu 95 . Acum am 10.4 ... si asta ca am avut traseu, in jurul orei 18.00, de la Floreasca pan' la Plazza.
              '18 BMW X1 18xd
              '15 BMW i3 range extender
              ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

              Comment


              • #37
                Am ajuns la 10.5% cu benzina 95
                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                2 roti

                Comment


                • #38
                  Da, OMV Carrera 100 e de fapt OMV 98 cu multi aditivi.
                  '07 Civic 5D 1.8 i-VTEC M/T Sport Alabaster Silver
                  B-66-YUP

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by dumiflo

                    incearca sa treci si peste 3500
                    cati km are masina ?
                    eu am 5200 si reusesc sub 10 in BUC , :P
                    Am trecut si de 3500 dar mai rar, momentan suntem "blanzi" cu ea pana face 1000km, consumul de 12,4 era pentru primii 200 km.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Fanatic
                      Acum, la sfaturile celor din Iasi si a catorva din Buc, am inceput sa pun 95. De data asta am pus de la Rompetrol. Pana acum puneam Carrera 100, Mol 98 sau Mol Evo.

                      Masina consuma cam la fel .. 15%
                      Doar ca ... sper sa nu fie placebo shit.... mi se pare ca la turatii joase are un usor lag pana o ia din loc.
                      Momentan studiez problema
                      Mah ! Cred ca degeaba incerci sa scoti un consum mai mic la bestia ta. Nu e facta pentru asta. Sfatul meu: bucura-te de ea asa cum este si nu mai incerca sa scoti consum mic, cum nici eu nu mai incerc sa scot 200CP din a mea.. :lol:
                      Honda Civic 2.2 i-CTDI Ex - NEGRU MAT; 170CP; ambient blue light; praguri x-treme; capota "carbon"; eleron sport; etriere sport rosii; spoiler si praguri TSS Tuning.

                      Comment


                      • #41
                        Da, da ... te si cred :P 8)

                        La reducerea consumului am cam renuntat.... acum sunt in etapa in care incerc sa imi dau seama daca are vreun impact asupra performantei benzina pe care o folosesc
                        ex-FN2 owner
                        Loved it every second!

                        Comment


                        • #42
                          Eeeeee si tu acum. Eu mai am o sansa sa ajung la 201 CP dar tu sa scazi consumul...putin probabil :lol:

                          Si ma gandesc si la urmatoarea varianta - cresc nr de calutzi si o sa incep sa ma plang de consum...

                          Tinem aproape :lol:
                          Honda Civic 2.2 i-CTDI Ex - NEGRU MAT; 170CP; ambient blue light; praguri x-treme; capota "carbon"; eleron sport; etriere sport rosii; spoiler si praguri TSS Tuning.

                          Comment


                          • #43
                            Bucuresti - Costinesti si retur 6.7 % viteza medie ~100km/h
                            Fata de consumurile declarate de producator mi se pare foarte mare
                            E adevarat ca sunt in rodaj, dar nu ma astept sa scada simtitor consumul dupa mia de km de inceput.....

                            Comment


                            • #44
                              Servus,

                              Dupa prima revizie pot spune ca am un consum in oras(Bucuresti) de 7.4 l/100.

                              Tipul de condus este sportiv in masura in care mi se permite acest lucru la nivelul circulatiei relaxate din minunata Capitala(schimbat vitezele pe la 4500-5000 rpm).

                              In schimb multe frane de motor si mai putine normale.

                              In afara am un consum care se prezinta in urmatorul mod:

                              1. benzina 99+ Petrom - condus sportiv cu schimb de viteza la 4500-5000 rpm - 6.8%

                              2. Carrera 100 Petrom V - condus sportiv cu schimb de viteza la 4500-5000 rpm - 6.5% - trage masina de rupe.

                              3. MOL Evo5(sau cam asa ceva) - condus sportiv cu schimb de viteza la 4500-5000 rpm - 6.7 %

                              Aceste teste le-am efectuat in decursul drumurilor pe care le-am efectuat pe distanta Bucuresti-Sighisoara.

                              Sunt convins ca mai sunt multi parametrii de luat in seama(vreme, etc) dar aceste consumuri le-am avut numai pe vreme frumoasa.

                              Cu respect.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by almilitaru
                                Bucuresti - Costinesti si retur 6.7 % viteza medie ~100km/h
                                Fata de consumurile declarate de producator mi se pare foarte mare
                                E adevarat ca sunt in rodaj, dar nu ma astept sa scada simtitor consumul dupa mia de km de inceput.....
                                testele de consum sunt pur orientative. Uite, cateva cerinte pentru stabilirea consumului: masa masinii trebuie sa fie cu jumatate de rezervor si soferu, fara nici un fel de alte bagaje.
                                2. aer cond. oprit,
                                3. geamuri ridicate
                                4... drum drept fara denivelari, vant sub 5m/s... esti sigur ca indeplineai cerintele astea?
                                5. Presiunea nominala in anvelope. Ai verificat-o inainte sa pleci spre mare?
                                Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                                La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                                Comment

                                Working...
                                X