Nu vom mai avea Honda Accord din 2015 (fostul topic Noul Accord 2015)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    da...au renuntat la a mai fi incapatanati si au pus transmisii ZF cu 8/9 tr!dar,miscarea cu ascunderea evacuarilor si a rotile ff mici pe noul TLX...indiferent de varianta,2.4 sau "noul" V6 3.5..?(au renuntat la 3.7V6)!Oricum,am vazut multe opinii,pro si contra.vom vedea ce spun cifrele in vanzari!
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #62
      Transmisia in 8 este dezvoltata "in house", cea cu 9 este ZF. Eu inca astept sa vad ce va ajunge in Europa... pana atunci raman doar speculatii.

      Imi "place" viteza de raspuns al ecranului. Apesi, astepti... si apoi "executa". Poate se rezolva cu un update de soft.

      Legat de ascunderea evacuarilor, aparent declaratia lor a fost ca au dorit prin asta sa ofere masinii un aer mai... "green". Mie imi pare ca ii ofera un aer mai de... "diesel". Glumesc, dar imi pare ciudata alegerea unui design al caroseriei, chiar daca nu agresiv, dar totusi sportiv/dinamic, cu alegerea ascunderii esapamentului..

      Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

      Comment


      • #63
        Motorul īn 4 cilindrii de pe TLX este 2.4 aspirat, nu īnțeleg de unde inflacararea cu 2.0 turbo
        Cutia īn 8 dublu ambreiaj este făcută de Honda nu zdf, ceea īn 9 nu este dublu ambreiaj este clasica și este făcută de ultimul. Cea īn 9 este folosita doar la v6 - uri
        Dar cea īn 8 de la Honda este mult mai reușită
        TLX este făcută īn SUA (nu ca tsx-ul făcut īn Japonia) deci nu cred ca va fi noul Accord euro dar este de văzut dacă noile tehnologii de pe Acura vor ajunge și īn Europa.
        dinoc
        Senior Member
        Last edited by dinoc; 01-09-14, 09:05.

        Comment


        • #64
          cred ca o cutie automata competenta ar putea de una singura sa creasca performantele dinamice ale masinii, chiar si cu "vechiul" motor 2,4; desi banuiesc ca si pe asta au pus eticheta de "earth dreams" deci din punctul lor de vedere e un motor "nou" pentru ca este actualizat
          biturbo va fi cica dieselul

          sent using digital smoke
          "Ethics. That's always so inconvenient."
          Cal Lightman

          Comment


          • #65
            Salut. In Europa Accord 2015 este prezent deja.
            http://www.honda.co.ru/cars/accord/t...l-information/
            el putin rusii circula de ceva timp + ca au si modelul Crosstour si au doar motoarele mari 2.4 si 3.5 litri 1495-1640 kg 0-100 kmph in 9.3/7.2 sec cu beniza 92
            si cu niste consumuri foarte decente 10.8/13.6 | 6.2/6.4 | 7.9/9.1, transmisia automata in 5 trepte, manuala in 6 si pentru motorasul mai mare doar automata in 6 trepte si e posibil sa existe si CVT (cel putin in SUA exista CVT pe Accord)

            Sa mai adaugam si o brosura, cine poate deslusi ceva info pentru sine sau sa traga cu ochiul pentru poze si date tehnice. Denumirea catalogului este originala 2013, banuiesc ca atunci a si aparut la ei (ei fiind rusii unde benzina costa 3 ron si unde masinile sunt facute sa mearga cu 92, iar impozitul auto se ia in functie de cai putere si nu cilindree)
            Catalog_Honda_Accord_2013.pdf
            chiril
            Senior Member
            Last edited by chiril; 01-09-14, 10:58.
            Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

            Ofer diverse servicii IT

            Comment


            • #66
              Ala e Accordul American. Nu are nici o treaba cu Accordul European.
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #67
                Acesta este Accordul care se vinde pe continentul European, mai exact in Rusia, Ukraina, Belarus ca Honda ar dori sa faca ceva separat pentru piata Vest Europeana sau pentru UE e alta treaba.

                De altfel http://honda.ua/cars/accord_2013/opisanie_modeli/
                Honda Ukraine ofera acelasi model de accord, ceva mai nou decat in UE si Romania

                sau http://www.honda.by/menu.php?id=31&p...2&subparent=31
                Honda Belarus

                Deci Honda isi aduce modelele noi pe pietele sale preferate, unde marcile Japoneze sunt foarte apreciate


                @KMR care este sursa de informatii ca acesta este strict Accord American ? Spre exemplu generatia a 8-a (2008-2012) era clasificata in Accord European si Accord American. Pana acum sunt de acord in totalitate in American/European. Cat despre generatia a 9-a (2012-prezent) nu se zice nimic, cum ca ar fi American, doar ca a fost pus in vanzare din 2013 in America, Rusia si Japonia.

                Acum dupa ce criteriu le sortati voi eu nu stiu. Piata Rusa pana acum a avut modele identice cu ce era prezent si un UE. Nu stiu ce e mai amuzant, o Acura pe post de Accord European sau un Accord American pe post de unul European )
                chiril
                Senior Member
                Last edited by chiril; 01-09-14, 11:44.
                Honda Accord 2.0i 2004 M/T Gallery

                Ofer diverse servicii IT

                Comment


                • #68
                  Exact cum a spus și ticker, este modelul american, indiferent că īnțelegi asta sau nu.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #69
                    Este posibil ca acest accord să ajungă și la noi, este făcut īn Japonia. Noi am cam primit ce se făcea īn Japonia.

                    Sent from my HTC One using Tapatalk

                    Comment


                    • #70
                      Si da si nu.

                      Pentru EUDM de ceva vreme l-au denumit "Euro Accord" si e pe piata din 2008. La fel e si cu genmeratiile precedente.

                      Modelul USDM de care ziceti voi e pe piata din 2011, deci aveau timp sa-l bage si in Europa occidentala, dar nu a fost cazul.
                      In plus Acura TSX, omologul Euro Accord in US inca se comercializeaza in US.

                      De exemplu in Australia se vand ambele modele:
                      http://honda.com.au/cars.aspx?origin=corporate-homepage

                      Alte argumente Contra:
                      *Accordul de care vorbiti voi (sa-i zicem USDM ca acolo a aparut intai) nu are motorul 2.0 sau diesel; Euro Accord le are. Singurul motor comun e 2.4.
                      *Euro Accord nu are versiuni Hybrid sau Plug-in Hybrid
                      *Sprior (adica Euro Accord in China) are concept nou, diferit fata de orice alt model Honda. http://www.carscoops.com/2014/04/new...-previews.html
                      *se zvoneste ca nu se mai aduce Accord in Europa (ca nu ar fi rentabil)
                      *calitativ Accord USDM este mult inferior Euro Accord curent (auzita de la gura celor din US care au mers cu Euro Accord)
                      *se vinde de 1-2 ani in tarile precum Rusia/Blearus/Ucraina - de ce nu a fost ads in Europa daca exista

                      Concluzia mea e ca fie vom vedea alt Accord, diferit de cel USDM, fie il retrag de pe piata europeana. Nu cred ca vor baga Accordul USDM pe piata Europeana, mai ales la 3/4 ani de la lansare
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        Pai nici la TSX nu se aplica regula cu motoarele (pe aceeasi caroserie in Europa primea diesel si un SUA V6, l24 singurul comun).
                        Dar din moment ce TLX se fabrica doar de Acura (in US) nu vad cum ar putea ajunge in Europa.
                        Si eu sper sa vina cu un alt Accord diferit de US Accord, sper doar sa nu fie made in China

                        Comment


                        • #72
                          Eu sper (si in acelsi timp cred) ca va exista un Accord Euro nou, ruda cu TLX. Spirior este clar un TLX stilizat si cred ca vom primi si noi cam acelasi lucru. Frumos ar fi sa fie facut tot in Japonia, dar nu ar fi un dezastru sa vina din SUA Din China sincer ma indoiesc, nu cred ca e cazul.

                          Daca vine cu trenul asta de rulare va fi o masina superba. Din ce am vazut in review-uri cred ca este singura cutie capabila sa se compare cu cea pusa BMW pe modelele noi, care este absolut superba. Practic, in momentul asta in clasa medie nu mi-as lua altceva decat BMW F30, datorita cutiei extraordinare care scoate intr-adevar totul din motoarele lor
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #73
                            Jazz-ul vandut in Ro se fabrica in China. Deci de ce nu siAccord (nu ca mi-as dori asta.. Doamne fereste!)?
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Mie īmi place că faceți tot felul de presupuneri și cānd va apărea, dacă (mai mult ca sigur) nu va fi conform presupunerilor, veți fi dezamăgiți
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by ticker View Post
                                Jazz-ul vandut in Ro se fabrica in China. Deci de ce nu siAccord (nu ca mi-as dori asta.. Doamne fereste!)?
                                Habar n-aveam, stiam ca e adus din UK. De cand s-a schimbat treaba?

                                Originally posted by KMR View Post
                                Mie īmi place că faceți tot felul de presupuneri și cānd va apărea, dacă (mai mult ca sigur) nu va fi conform presupunerilor, veți fi dezamăgiți
                                Presupuneri...honda nu e genul de constructor care face surprize sau inventeaza modele cand nu te astepti. Cred ca sunt doar 2 variante mari si late: fie un spirior/tlx, fie deloc.
                                Dezamagiti cred ca e mult spus. Personal mi-ar placea asa ceva...dar din fericire exista alternative. Are balta peste
                                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                                Comment

                                Working...
                                X