Vreau Accord - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stai sa vezi CU2 Type S facelift manual + navigatie, cum ma intereseaza pe mine pe viitor. Parca ma uit dupa unicorni... SSE-ul e Golf 4 pe langa asta.

    Comment


    • ivladbogdan
      Senior Member
      ivladbogdan - era pe OLX un Type S MT Navi facelift cu vreo 50-60k km, de la prim proprietar din Iasi. Nu stiu daca s-a vandut, dar a fost o lunga perioada activ anuntul.

      Comment


      • Originally posted by Jozsi View Post
        ivladbogdan
        Senior Member
        ivladbogdan - era pe OLX un Type S MT Navi facelift cu vreo 50-60k km, de la prim proprietar din Iasi. Nu stiu daca s-a vandut, dar a fost o lunga perioada activ anuntul.
        A stat mult masina pe OLX (nu mai este), era foarte interesanta. Eu as prefera automata insa...

        Comment


        • Salut. Cunoaste cineva masina de mai jos? Vi se pare ok pretul cerut avand in vedere modelul, numarul de km etc? Multumesc anticipat.

          https://www.olx.ro/oferta/2008-honda...tml#43952095e5

          Comment


          • Salutare baieti! Sunt nou pe grup, e primul post si indraznesc in a va cere un sfat, parere, ajutor, orice informatie e binevenita. Sunt in cautarea unei masini de familie si m-am gandit serios in a deveni posesorul unei Honda Accord. Nu am mai detinut o Honda pana in prezent, dar imi place designul masinii, imi place si motorizarea, mai ales faptul ca e aspirata natural, iar din cate am tot citit, motoarele ar fi foarte fiabile, ma refer la motorizarea 2.0
            Am tot citit prin topic si as vrea sa stiu si eu parerea voastra vis a vis de varianta de mai jos :
            https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...p-IDb0GzT.html
            Cum vi se pare? Vreau sa merg sa vad masina, dar as vrea initial o parere de a voastra.
            Multumesc mult!

            Comment


            • Un pic ieftin pentru anul ala, dar daca are actele in regula, si mai ales iese bine la o verificare la reprezentanta, then go for it.

              Comment


              • Multumesc mult mcb, am sunat la Asko pentru test. Daca am noroc si au loc, merg sa o verific.

                Comment


                • Va salut din nou. Am fost sa vad masina, imi place senzatia oferita, chiar zilele trecute am testat si un passat 2011 1.8tsi si sincer imi place mai mult Honda. Dar cu masina testata nu prea as mai pierde timpul in service pt verificare pt ca anumite lucruri m au pus pe ganduri. Masina mergea bine, la denivelari doar troncanea un pic pe spate, dar nu am mers cu alta ca sa pot face o diferenta, insa ce nu m a convins a fost faptul ca a fost vopsita, mai putin plafonul care era ca dupa o ploaie de ghinde, vopsita dupa spusele proprietarului...citez, aripa asta cred, capota, niste usi, dar am schimbat si bara si un far....ce sa inteleg? Lipsea de pe plafon banda de cauciuc de care nu stia cum a disparut, cica probabil de la vant...si lipsea din exterior acea bucata de ornament, nu stiu daca are vreun rol, de la imbinatura parbrizului cu stalpul, tot asa nu stia cum a disparut. La interior era ok, in afara de stalpi, sus la imbinatura cu plafonul in dreapta era patat, probabil cred ca s a infiltrat apa, dar a zis ca de la o sticla de bere ( nu avea cum dupa forma ), iar in stanga bagai degetele la imbinare....
                  As vrea sa merg sa mai vad una, ce parere aveti avand in vedere ca e de la dasweltauto? Sa incerc? De verificare in srrvice... )
                  https://www.olx.ro/oferta/honda-accord-IDbiV3w.html
                  Multumesc!

                  Comment


                  • Va salut din nou. Am fost sa vad masina, imi place senzatia oferita, chiar zilele trecute am testat si un passat 2011 1.8tsi si sincer imi place mai mult Honda. Dar cu masina testata nu prea as mai pierde timpul in service pt verificare pt ca anumite lucruri m au pus pe ganduri. Masina mergea bine, la denivelari doar troncanea un pic pe spate, dar nu am mers cu alta ca sa pot face o diferenta, insa ce nu m a convins a fost faptul ca a fost vopsita, mai putin plafonul care era ca dupa o ploaie de ghinde, vopsita dupa spusele proprietarului...citez, aripa asta cred, capota, niste usi, dar am schimbat si bara si un far....ce sa inteleg? Lipsea de pe plafon banda de cauciuc de care nu stia cum a disparut, cica probabil de la vant...si lipsea din exterior acea bucata de ornament, nu stiu daca are vreun rol, de la imbinatura parbrizului cu stalpul, tot asa nu stia cum a disparut. La interior era ok, in afara de stalpi, sus la imbinatura cu plafonul in dreapta era patat, probabil cred ca s a infiltrat apa, dar a zis ca de la o sticla de bere ( nu avea cum dupa forma ), iar in stanga bagai degetele la imbinare....
                    Dupa ce am insistat cu Asko, mi a spus de lovitura cu bara si farul, ca mai e si scutul de sub masina si mi a lasat impresia ca ar mai fi.
                    As vrea sa merg sa mai vad una, ce parere aveti avand in vedere ca e de la dasweltauto? Sa incerc? De verificare in srrvice... )
                    https://www.olx.ro/oferta/honda-accord-IDbiV3w.html
                    Multumesc!
                    SI scuze pt posturile lungi!
                    Scuze si pt dublul post, mi-a dat eroare prima oara, iar apoi s-au postat ambele.
                    George217
                    Junior Member
                    Last edited by George217; 04-10-18, 19:28.

                    Comment


                    • M-as duce eu sa o vad pentru tine la Bacau...dar abia peste vreo 1-2 saptamani am drum pe acolo. Ce iti pot spune despre Accord (dupa ce sunt deja la a 2-a) e ca parca nu se preteaza pentru manuala. Am condus a unui coleg (manuala) si parca nu era Accord-ul meu de suflet. E prea comfortabila masina sa pierzi timpul cu schimbatul vitezelor )
                      Lasand asta, fii atent la caseta de directie. Toate Hondele mele din semnatura au avut aceasta buba (nu au probleme de control, dar bat la denivelari) Din pacate nici nu cred ca stiu ce inseamna o Honda fara trancanitul de caseta )
                      Ce e ciudat la cea din post-ul tau e ca are volanul retapitat. E ciudat pentru 82.000. A mea are 140.000 si nu are nici un semn. Nu zic, poate i-a placut omului ideea de piele perforta (si pe mine cateodata...dar e departe Suceava si mi-e lene sa-l dau jos)
                      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                      Comment


                      • Ornamentul de la parbriz e posibil sa se fi desprins, e o problema cunoscuta, exista si recall in cazul asta.
                        ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                        '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                        Comment


                        • T-Bone
                          Senior Member
                          T-Bone, mersi, am sa dau maine un telefon si sa vad cum imi fac timp sa dau o fuga. Se simte bataia si in volan? Banuiesc ca se repara caseta si la Accord. Nu am condus automata, m-ar tenta, dar sincer habar nu am cat e de fiabila o cutie automata si nici nu stiu ce costuri implica ca si intretinere. Banuiesc ca o cutie automata ar proteja motorul totusi. Proprietarul Hondei pe care am vazut-o mi-a spus ca a schimbat uleiul din cutie, manuala, tot...eu la nici o masina nu am completat macar, pana acum.
                          De treaba cu volanul nu mi-am dat seama pentru ca nu stiu detaliile, defapt nu stiu mai nimic despre Accord, decat mai nou, ca te simti tare bine la volanul acestei masini :P
                          maharvey
                          Senior Member
                          maharvey, mersi, nu am stiut. E adevarat ca acel ornament e 350E?
                          Sunt anumite lucruri de care ar trebui musai sa tin cont atunci cand verific un Accord?
                          Mersi baieti!

                          Comment


                          • Ca si costuri la cutia automata - maxim 500 lei cu tot cu manopera la reprezentanta. (uleiul sa il iei la un group buy pe forum). Si ca fiabilitate, personal nu am auzit/citit pe niciun formum de cineva care a avut probleme cu cutia.
                            Personal nu am avut nicio bataie in caseta, avea accordul 152000 km si nu am intampinat acel zgomot.

                            Comment


                            • alexme24
                              Senior Member
                              alexme24 mersi, daca apare si ceva cu automat am sa incerc, sincer ma asteptam la costuri mult mai mari.

                              Comment


                              • Am inteles ca ar fi in jur de 200 euro un astfel de ornament, poate 350 ambele. Dar daca nu a fost inca la recall, nu te costa nimic inlocuirea lor.
                                ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                                '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                                Comment

                                Working...
                                X